TOPlist Rozhľadňa - FotoRado

Turčianske Jaseno

Obec Turčianske Jaseno leží 8 km od mesta Martin. Bola spojená v roku 1973 z dvoch zemianskych obcí Dolné Jaseno a Horné Jaseno. Vôkoľ sa nachádzajú rozľahlé lúky s horskou scenériou. Nad obcou sa nachádza rozhľadňa na Tŕn´odkiaľ a samozrejme aj z obce uvidíte na sever Malú Fatru s Kriváňmi. V obci nájdete aj kostoly kde jeden sa nachádza na návrší a druhý pod obcou. Na návrší je Rímskokatolícky kostol svätej Margity Antiochijskej, jednoloďová ranogotická stavba a pod obcou je Evanjelický kostol.

Liptovský Ján

Podhorská obec Luptovký Ján je vstupnou bránov do Jánskej doliny v Nízkych Tatrách. Prináša veľa možností spoznávať a vidieť historické a aj prírodné miesta. Neviem kde začať a preto začnem tým, čo si všimnete už z diaľky. Najvyššou stavbou v obci je samozrejme kostol. Rímsko katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa bol postavený koncom 13. storočia. V interiéri sa nachádza gotický oltár s hlavnou sochou madony z roku 1740 a dvestoročný pôvodný organ. Obec je unikátna množstvom zachovaných zemianskych kaštieľov a kúrií. Taktiež sa tu nachádzajú liečivé pramene. Niekoľko voľneprístupných nájdete pod lesom. Najznámejší sa nazýva Liečivá Kaďa. V každom ročnom období tu nájdete kúpajúcich turistov a aj domácich. Za obcou, na začiatku Jánskej doliny sa nachádza park miniatúr mini Slovensko. Nad obcou je novopostavená rozľadňa, ktorá prináša výhľady na Tatry, centrum Liptovkého Jána a v diaľke Liptovský Mikuláš. O tomto mieste sa samozrejme dá písať ešte veľa riadkov, najlepšie však bude, keď sa sem vyberiete a spoznáte na vlastné oči.

Šomoška

V Šiatorskej Bukovine na štátnej hranici s Maďarskom sa nachádza miesto plné zaujímavostí a histórie. Šomoška je Náučný chodník a zrúcanina gotického hradu zo 14. storočia. Dostanete sa sem z obce Šiatorská Bukovinka z parkoviska po náučnom chodníku alebo z Maďarskej strany po krátkej ceste z obce. Hrad je vzdialený 10km od Fiľakova. Bol stavaný z čadičových kvádrov, ktoré boli ťažené priamo na hradnom kopci. Po potlačení Rákocziho povstavnia začal postupne chátrať a na začiatku 19. storočia zhorela jeho posledná veža po zásahu bleskom. Hrad zachránila až rozsiahla konzervácia a čiastočná rekonštrukcia začatá v roku 1972. Celý kopec na ktorom stojí hrad je prírodnou rezerváciu. Okrem rozmanitej flóry a fauny tu nájdete aj “kamenný vodopád a čadičové more”, ktoré určite po ceste neprehliadnete. Na začiatku náučného chodníka neprehliadnete jazierka, ktoré v 20. rokoch 20. storočia slúžili na chov rýb. V blízkom okolí sa nachádza ešte jeden náučný chodník kameňolom Mačacia. Súčasťou sú aj dve rozhľadne, ktoré v zalesnenom teréne umožia nahliadnuť nad koruny stromov a vidieť tak Šiatorskú Bukovinu, hrad Šomoška a hrad Šalgó v Maďarsku.

Terchová

V Žilinskom okrese na severe Slovenska sa nachádza obec Terchová. Turisticky obľúbené miesto nielen kôli prekrásnej prírode Malej Fatry ale aj rodisku národného, ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. Jeho monumentálny pamätník z ďaleka uvidíte nad obcou. Jeho výška je 7,5 metra a bol odhalený v roku 1988 pri 300 výročí narodenia najslávnejšieho zbojníka. Na severnej strane obce zasa stojí rozhľadňa. DOstanete sa ku nej nenáročnou cestou. Pohľady z tohoto miesta rozhodne očaria každého návštevníka. Vidno odtiaľ celú obec s pamätníkom Juraja Jánošíka, obecný kostol a najmä Veľký Rozsutec v plnej kráse. Nie nadarmo ho označujú ako najkrajší vrchov na Slovensku. Jeho výška je 1609 m.n.m. Neďaleko centra Terchovej v rodnej osade u Jánošov stojí pamätný kameň a symbolický dom Juraja Jánošíka. Otvorili ho pri príležitostti 330 výročia narodenia. V tejto malebnej obci je naozaj čo objavovať a preto spomeniem ešte zaujímavú Zvonicu u Marunov. Nachádza sa na návrší odkiaľ je široko-ďaleko vidno naše končiare Malej Fatry. Pokiaľ budete hľadať miesto, kde chcete veľa pekného vidieť a zažiť odporúčam obec Terchová.

Košice

Košice sú najväčšou metropolou východného Slovenska s 239 000 obyvateľmi je druhé najväčšie slovenské mesto. Mesto sa rozprestiera na oboch brehoch rieky Hornád. Centrum mesta leží v nadmorskej výške 208 metrov. Historické centrum je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Bola vyhlásená v roku 1983. Dóm svätej Alžbety je najväčšou gotickou katedrálou a zároveň najväčším kostolom v krajine. Pre návštevníkov je prístupná vyhliadka v Žigmundovej veži vo výške 60 metrov. Vedie sem 165 schodov. Hneď vedľa stojí Kaplnka sv. Michala. Na námestí sa nachádzajú aj ďalšie historické objekty je ich dokopy cez 500. Napríklad Štátne divadlo, Východoslovesnké múzeum, spievajúca fontána, socha Františka II. Rákociho, Urbanova veža, Barokový Arcibiskupský palác, Jakabov palác, Levočský dom, Súsošie Immaculata a iné. Je ťažké opisovať toľko pamiatok a pre bude nejlepšie ak toto mesto navštívite osobne. Rozhodne budete mať čo obdivovať.

Zbojská

Zbojská je horské sedlo s výškou 725 m.n.m. Na území Národného parku Muránska planina sa nachádza vo výške 763 m.n.m. vyhliadková veža na vrchu Remetisko s výhľadom na Veporské vrchy. Práve na tomto mieste máte chvíľu pocit, že sa nachádzate vo filme Perinbaba, pretože rozhľadňa pripomína tvarom mlyn z tejto rozprávky. Aj výhľady sú motivujúce. Do diaľky môžete obdivovať doliny a kopce, ktoré smerujú do Národného parku Muránska planina v regióne Gemer.
error: Obsah je autorsky chránený !!