Obec Kvetnica

Kvetnica je obec južne od Popradu s bohatou históriou. Založená bola v roku 1881 vybudovaním prvej stavby určenej na kúpeľné a rekreačné účely. V roku 1889 bolo upravené okolie a neskôr vybudované kúpele, pošta, súkromné letohrádky a turistické ubytovne. V súčasnosti sa celá mestská časť využíva predovšetkým na liečenie respiračných chorôb a tuberkulózy. Nachádza sa tu pekný park s lesnými chodníčkami a jazierkom. Pamätihodnosti ako Kostol svätej Heleny, letohradok Vila Ráth z roku 1896 či starý kamenolom plný vody so saunou pri brehu lákajú návštevníkov. Množstvo turistických chodníkov a cyklotrás ponúka aktívny oddych v prírode. Kvetnica tak kombinuje liečivé účinky prírodných zdrojov s možnosťami športového a kultúrneho vyžitia.

Vodná nádrž Duchonka

Duchonka je malebná vodná nádrž, ktorá sa nachádza na úpätí pohoria Považský Inovec na západnom Slovensku. Toto 17-hektárové jazero napájané potokom Železnica leží neďaleko obce Prašice v okrese Topoľčany. Počas letných mesiacov sa Duchonka premení na rušnú turistickú destináciu posiatu podnikovými útočiskami a súkromnými chatami. Z brehov vodnej nádrže sa na obzore vypína nádherný Topoľčiansky hrad. So svojimi nedotknutými vodami a úžasnými výhľadmi na vysočinu je ľahké pochopiť, prečo sa Duchonka stala pre mnohých obľúbenou letnou oázou.

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád je národná prírodná pamiatka v regióne TANAP-u. Je to jeden z najkrajších a najvýznamnejších slovenských vodopádov. Hoci nie je najvyšší, jeho dostupnosť ho robí najnavštevovanejším. Nájdete ho v kúpeľnom mestečku Lúčky v okrese Ružomberok v Žilinskom kraji. Vodopád sa rúti cez travertínové skalné útvary a neďaleko môžete vidieť aj Lúčanské travertíny a známejšie Bešeňovské travertíny. Spojiť relax v kúpeľoch s poznávaním našej krajiny sa oplatí a možno vás to motivovalo na víkendový pobyt…

Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy ležiace v okrese Stará Ľubovňa sú známe ako kúpeľné mesto s liečivými minerálnymi prameňmi. Najvýdatnejší je prameň Izabela, ktorý napĺňa letné kúpalisko. Liečia sa tu kardiovaskulárne a neurologické stavy. V areáli kúpeľov sa nachádza množstvo hotelov s liečebnými bazénmi, voňavými relaxačnými kúpeľmi a masážami. Snáď najznámejší je „Biely dom“. Postavený v roku 1931 z bieleho travertínu, má výstižný názov. Najzaujímavejší je bazén s travertínovým kráterom pri vstupe do kúpeľov – 3 metre hlboká termálna nádrž s priemerom 20 metrov. Liečivé uhličité pramene vo Vyšných Ružbachoch liečia telo a okolitá príroda upokojuje dušu.

Štrbské pleso

Štrbské pleso v srdci Tatier je pre návštevníkov miesto, ktoré musíte vidieť. V nadmorskej výške 1346 metrov sa toto jazero rozprestiera na 20 hektároch a ponára sa do pôsobivých hĺbok 20 metrov. Jazero, pomenované po neďalekej obci Štrba, si získalo obľubu medzi pešími turistami, lyžiarmi a milovníkmi prírody. Počas celého roka sa turisti hrnú obdivovať zafírové vody jazera a zasnežené vrcholy Vysokých Tatier lemujúce jeho brehy. V zime láka zamrznutá hladina korčuliarov, zatiaľ čo leto ponúka možnosti člnkovania v sviežej vode. Tesne pod povrchom funguje fascinujúci hydrologický systém. V hĺbke 12 metrov voda vyviera cez 1 meter široké krátery a potom presakuje prírodnými tunelmi pod nimi. Vďaka úžasnej scenérii v každom ročnom období je ľahké pochopiť, prečo sa Štrbské pleso stalo najdostupnejšou a najobľúbenejšou destináciou vo Vysokých Tatrách.
Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Liptovská Mara v pozadí Kriváň Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Svitanie na Liptovskej Mare v pozadí Západné tatry napravo Kriváň Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare. Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare. Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove, pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975. V roku 1975 celú obec zaplavili vody vodnej nádrže. Iba gotický kostolík, presnejšie jeho ruiny, ostali nad hladinou v lokalite Havránok. Pri priehrade nájdeme veľa atrakcií, skanzenov, kostolíkov, kúpalísk, campingov a miest na ubytovanie. Neprehliadnuteľnou je biela stavba pár desiatok metrov od hrádze. Je ňou najstarší kostolík na Liptove, Veža kostola Panny Márie.

Most Márie Valérie medzi mestom Štúrovo a Ostrihom

Most Márie Valérie je železný most postavený v roku 1895 ponad rieku Dunaj, spájajúci slovenské Štúrovo a maďarský Ostrihom. Most bol otvorený 28. septembra 1895. Architekt János Feketeházy. Celková dĺžka mosta je 518 m a najdlhší úsek meria 119 m. Po prvej svetovej vojne, 26. júla 1919 bol most vyhodený do vzduchu. Jeho obnova sa začala v roku 1922 a trvala do roku 1927, kedy sa obnovila premávka na moste. Most bol opäť zničený v roku 1944 ustupujúcou nemeckou armádou. Odvtedy ostali na dlhé roky Štúrovo a Ostrihom bez mostného spojenia. To sa zmenilo až po 57 rokoch, keď bol v roku 2001 znovu otvorený obnovený most Márie Valérie.

Hájske vodopády

Hájske vodopády sa tvoria na Hájskom potoku v Slovenskom krase, v západnej časti okresu Košice. Je to ľavostranný prítok Turne, ktorý má dĺžka 12 km. Od prameňa steká k obci Hačava. Tiesňavu opúšťa pred obcou Háj, zároveň vstupuje do východného výbežku Košickej kotliny. V období, keď je väčšie množstvo vody je zážitok intenzívnejší.

Baťov kanál

Na Záhorí je v tesnej blízkostí množstvo zaujímavých miest vhodných na spoznávanie, oddych alebo zábavu. Mesto Skalica ležiace niekoľko kilometrov od Českej hranice je zaujímavé vnútrozemskou vodnou cestou smerujúcou až do Otrokovíc. Na začiatku tohto projektu bol v roku 1927 Tomáš Baťa, ktorý okrem spojenia európskych tokov chcel prepraviť hnedé uhlie z bane v Ratíškovciach do tovární a teplární Otrokovice. Na vodnej ceste triedy 0 je v súčasnosti 21 prístavov a 13 plavebných komôr. Dĺžka Baťovho kanálu je približne 53 kilometrov.

Ždiar jazerá Strednica

Medzi Popradom a Tatranskou Javorinou na hlavnej ceste 66 sa nachádza obec Ždiar. Žije tu celoročne turistický ruch. Vysokohorské prostredie je výnimočné svojou polohou a atraktivitou prostredia. Toto miesto je vyhľadávané v lete turistami, rodinami na potulkách prírodou. V zime je severná časť úpätia Belianskych Tatier vyhľadávaná lyžiarmi v stredisku Strednica. Deväť vlekov tu dáva nadšencom tohoto zimného športu možnosti zábavy na zasnežených svahoch. Vedľa lyžiarskeho strediska sú napustené protipožiarne nádrže, ktoré dotvárajú beztak čarovné horské miesto o vodnú plochu v ktorej sa odrážajú končiare Belianskych Tatier Havran 2152 m.n.m., Ždiarska vidla 2146 m.n.m.a Široké sedlo 1830 m.n.m.
TOPlist