TOPlist Vodná plocha - FotoRado

Dunajský Klátov – vodný mlyn

Vodný mlyn pri obci Dunajský Klatov je ďalšia dochovaná technická pamiatka v Podunajsku na Slovensku. Nájdete ju na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja. Dvojpodlažná časť mlyna pochádza z obdobia 1920-1922.

Vodný kolový mlyn a skanzen Jelka

Vodný mlyn z roku 1894 pri obci Jelka bol pôvodne lodný. Stojí na ľavom brehu Malého Dunaja. Neskôr bol prestavaný na kolový v roku 1905. Patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. V tejto oblasti sa nachádzajú prekrásne vodné zátišia na vodné športy a turistiku.

Dedinky – Slovenský raj

Pri vodnej nádrži Palcmanská Maša vznikla v roku 1933 zlúčením obcí Imrichovce a Štefánovce obec Dedinky. Nachádza sa v obľúbenom území Slovenského raja. V obci okrem množstva miest na ubytovanie nájdete Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Vyšné Ružbachy

Obec Vyšné Ružbachy sa nachádza sa v okrese Stará Ľubovňa. Je známa ako kúpelné miesto s liečivými minerálnymi prameňmi. Najvýdatnejší je prameň Izabela, ktorý napĺňa letné kúpalisko. Liečia sa tu srdcovo-cievne a nervové choroby. V areáli nájdete množstvo kúpelných hotelov s liečivými bazénmi, voňavé relaxačé kúpele a masážne zariadenia. Azda najznámejším kúpelným domom je “Biely dom”. Je postavený v roku 1931 z bieleho travertínu po čom je aj pomenovaný. Pri vstupe do kúpelov budí najväčší záujem travertínové jazierko – kráter s termálnou vodou. Je 3 metre hlboké a jeho priemer je 20 metrov. Liečivé uhličité pramene vo Vyšných Ružbachoch uzdravujú telo a okolitá príroda dušu.

Zelené pleso Kežmarské

Jednou z výnimočných foriem vodnej plochy vo Vysokých Tatrách sú plesá. Jedným z pozoruhodných je Zelené pleso kežmarské, ktoré ako názov napovedá má zelenú farbu. Sfarbenie získava z prameňov, ktoré vyvierajú z dna plesa. Jeho plocha je 1,78 ha. s hĺbkov 4,5 metra. Nachádza sa pod našim najvyšším štítom v strede našich veľhôr v nadmorskej výške 1545 m.n.m. Cesta na toto prekrásne miesto začína na parkovisku Biela voda v Tatranskej Lomnici. Po nenáročnom teréne sa na pleso dostanete svižným tempom za 2 hodiny 10 minút, podľa vyznačenej tabule za 3 hodiny a 5 minút a pokiaľ máte veľa času, tak aj za 4 hodiny. Cestou budete vidieť Belianske Tatry, veľa kosodreviny, samotný Biely potok s priezračnou vodou a napokon aj končiare nad plesom. Zo severu Kozí štít 2111 m.n.m. smerom na juh Jahňací štít 2229m.n.m., Jastrabia veža 2138 m.n.m., Zmrzlá veža m.n.m., Kolový štít 2418 m.n.m., Čierny štít 2425 m.n.m., Baranie rohy 2526 m.n.m., Spišský štít 2483 m.n.m., Pyšný štít 2621 m.n.m., Lomnický štít 2634 m.n.m., Veľká Vidlová veža 2523 m.n.m., Kežmarský štít 2556 m.n.m. a najjužnejšie Malý Kežmarský štít 2513 m.n.m. Zelené pleso je veľmi oblúbené a navštevované miesto. Chata na Zelenom plese v zime zažíva takzvaný fenomén fjordov. […]

Prameň rieky Hron

Prameň rieky Hron začína svoju cestu na území TANAPu, pár kilometrov od obce Telgárt v Horehronskom podolí v kontakte s Nízkymi Tatramia a Spišsko-gemerským krasom v nadmorskej výške 980 m n. m. Rieka sa dá splavovať od mesta Brezno. Rieka Hron je druhou najdlhšou, ktorá preteká iba Slovenskom. Do Dunaja sa vlieva po 298km.

Kolárovo – vodný mlyn

Plávajúci vodný mlyn, posledný na Slovensku sa nachádza na mŕtvom ramene Malého Dunaja neďaleko obce Kolárovo. V areáli nájdete skanzen vodného mlynárstva, jeden z prvých strojov na svete na výrobu rybárskych sietí a najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. Jeho dĺžka je 86 metrov a šírka 2,5 metra. V roku 1982 podľa vzoru pôvodného lodného mlyna vyrobili rekonštruovaný mlyn v Slovenských lodeniciach v Komárne. Ten sa pôvodne nachádzal v Radvani nad Dunajcom. Pokojné miesto je navštevované turistami a rodinkami, ktoré hľadajú tiché miesto v tejto lokalite.

Štrbské pleso

Najdostupnejším miestom v Tatrách je turisticky najviac obľúbené Štrbské pleso. Je druhé najväčšie na Slovensku. Po celý rok ho navštevujú turisti, lyžiari, bežci. V nadmorskej výške 1346 m.n.m. sa rozkladá na rozlohe 20 ha a je hlboké až 20 m. Je pomenované po obci Štrba. Jazero sa napúšťa v hĺbke 12 metrov, kde voda vyviera. Cez komíny v tvare lievika široké až 1 meter voda vyviera a z plesa voda odteká cez prirodzené priesaky.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove, pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975. V roku 1975 celú obec zaplavili vody vodnej nádrže. Iba gotický kostolík, presnejšie jeho ruiny, ostali nad hladinou v lokalite Havránok. Pri priehrade nájdeme veľa atrakcí, skanzenov, kostolíkov, kúpalísk, campingov a miest na ubytovanie. Neprehliadnuteľnou je biela stavba pár desiatok metrov od hrádze. Je ňou Veža kostola Panny Márie.

Vodná nádrž Čierny Váh

Vodná nádrž Čierny Váh sa nachádza na Liptove. Bola vybudovaná na strednom toku rovnomennej zdrojnice Váhu v 2. polovici 20. storočia. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Nádrž má objem 3,7 mil. m³ vody. Najvýkonnejšia prečerpavácia vodná elektráreň na Slovensku má vykon 735,16 MW. Z priehrady sa vám otvoria nádherné scenérie Liptova a Vysokych Tatier.
error: Obsah je autorsky chránený !!