TOPlist Vodná plocha - FotoRado

Hájske vodopády

Hájske vodopády sa tvoria na Hájskom potoku v Slovenskom krase, v západnej časti okresu Košice. Je to ľavostranný prítok Turne, ktorý má dĺžka 12 km. Od prameňa steká k obci Hačava. Tiesňavu opúšťa pred obcou Háj, zároveň vstupuje do východného výbežku Košickej kotliny. V období, keď je väčšie množstvo vody je zážitok intenzívnejší.

Baťov kanál

Na Záhorí je v tesnej blízkostí množstvo zaujímavých miest vhodných na spoznávanie, oddych alebo zábavu. Mesto Skalica ležiace niekoľko kilometrov od Českej hranice je zaujímavé vnútrozemskou vodnou cestou smerujúcou až do Otrokovíc. Na začiatku tohto projektu bol v roku 1927 Tomáš Baťa, ktorý okrem spojenia európskych tokov chcel prepraviť hnedé uhlie z bane v Ratíškovciach do tovární a teplární Otrokovice. Na vodnej ceste triedy 0 je v súčasnosti 21 prístavov a 13 plavebných komôr. Dĺžka Baťovho kanálu je približne 53 kilometrov.
Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Liptovská Mara v pozadí Kriváň Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Svitanie na Liptovskej Mare v pozadí Západné tatry napravo Kriváň

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove, pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975. V roku 1975 celú obec zaplavili vody vodnej nádrže. Iba gotický kostolík, presnejšie jeho ruiny, ostali nad hladinou v lokalite Havránok. Pri priehrade nájdeme veľa atrakcií, skanzenov, kostolíkov, kúpalísk, campingov a miest na ubytovanie. Neprehliadnuteľnou je biela stavba pár desiatok metrov od hrádze. Je ňou najstarší kostolík na Liptove, Veža kostola Panny Márie.

Ždiar jazerá Strednica

Medzi Popradom a Tatranskou Javorinou na hlavnej ceste 66 sa nachádza obec Ždiar. Žije tu celoročne turistický ruch. Vysokohorské prostredie je výnimočné svojou polohou a atraktivitou prostredia. Toto miesto je vyhľadávané v lete turistami, rodinami na potulkách prírodou. V zime je severná časť úpätia Belianskych Tatier vyhľadávaná lyžiarmi v stredisku Strednica. Deväť vlekov tu dáva nadšencom tohoto zimného športu možnosti zábavy na zasnežených svahoch. Vedľa lyžiarskeho strediska sú napustené protipožiarne nádrže, ktoré dotvárajú beztak čarovné horské miesto o vodnú plochu v ktorej sa odrážajú končiare Belianskych Tatier Havran 2152 m.n.m., Ždiarska vidla 2146 m.n.m.a Široké sedlo 1830 m.n.m.

Hronsek vodný hrad

Hronsek je obec, kde historické objekty nájdete naozaj na každom kroku. Najznámejšie na Slovensku sú tri. Artikulárny kostol, kaštieľ a Vodný hrad. Obnovou prešiel posledne spomínaný. Je zároveň aj najstaršou pamiatkou obce. Goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576 takzvaný Vodný hrad patril Géczyovcom. Stavba začala chátrať od obdobia, ako ho opustili v roku 1978 poslední vlastníci. Pivnice tohoto kaštieľa súžili kedysi ako väzenie. Vodný hrad čelil tureckým nájazdom obrannými múrmi, priekopou, ktorá bola premostená padacím mostom. Od roku 1690 do postavenia artikulárneho kostola Vodný hrad slúžil na vykonávanie evanjelických Božích služieb, ktoré tu vykonával prvý farár Ján Simonides.

Štrbský rybník

Kilometer od Tatranskej Štrby v nadmorskej výške 850 m.n.m. sa nachádza malé jazero. Štrbský rybník slúži ako rybársky revír. Toto malebné miesto je navštevované vďaka krásnym scenériám Vysokých Tatier turistami a fotografmi. Miesto ako stvorené na oddych, prechádzky a posedenie pri vode. V zimných mesiacoch pokiaľ je dostatočná zima a hrúbka ľadu je dostatočne pevná, je táto plocha využitá aj ako klzisko pre korčuliarov.

Tomášikovo – vodný mlyn

Na Slovensku máme niekoľko dokonale zachovaných vodných mlynov. Jeden z nich sa nachádza v krásnom , tichom prostredí na brehu Malého Dunaja na južnom Slovensku pri obci Tomášikovo. Vodný mlyn z roku 1893 sa zachoval v pôvodnom stave so šindlovou strechou, bez závažných rekonštrukcií a je schopný prevádzky. Interiér je pôvodný s mlynárskym náradím a dostanete sa doň drevenou lávkou postavenou na pilieroch z agátového dreva. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Toto miesto je ideálne na oddych a prechádzky, je vzdialené 2 km od obce.

Domašínsky meander

Výnimočné miesto v spojení prírodnej a dvoch kultúrnych pamiatok. Domašínsky meander, hrad Strečno a Starhrad na jednej fotke môžete vidieť iba z tohoto miesta. Toto miesto je vstupom do Národného parku Malej Fatry nad riekou Váh. Z troch strán obteká vrchol Domašín s nadmorskou výškou 575 m.n.m. Najkrajší pohľad na najväčší prírodný výtvor Malej Farty je nad zrúcanonou hradu Starhrad, ktorý je turisticky prístupný. V roku 1978 bol meander vyhlásený za prírodnú pamiatku s výmerou 80,4 ha.

Vodný kolový mlyn a skanzen Jelka

Vodný mlyn z roku 1894 pri obci Jelka bol pôvodne lodný. Stojí na ľavom brehu Malého Dunaja. Neskôr bol prestavaný na kolový v roku 1905. Patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. V tejto oblasti sa nachádzajú prekrásne vodné zátišia na vodné športy a turistiku.

Nová Kelča Kostol sv. Štefana kráľa – Domaša

Na Slovensku nájdeme naozaj zaujímavé miesta na malej ploche. Niekedy na vodnej a niekdy aj pod vodnou hladinou. Domaša ukrýva príbeh, ktorý sa zača napustením tejto nádrže a zatopením obce Kelča. Poviete si, že je to smutný príbeh. Na jej konci je však miesto, ktoré je navštevované nielen kôli scenériám vodnej plochy ale aj kôli históri. Barokovo-rokoková stavba Rímskokatolíckeho kostola sv. Štefana kráľa z roku 1780 je uchránená násypom pred zaplavením. Je akýmsi majákom Domaše.
error: Obsah je autorsky chránený !!