TOPlist Vodná plocha - FotoRado

Tomášikovo – vodný mlyn

Na Slovensku máme niekoľko dokonale zachovaných vodných mlynov. Jeden z nich sa nachádza v krásnom , tichom prostredí na brehu Malého Dunaja na južnom Slovensku pri obci Tomášikovo. Vodný mlyn z roku 1893 sa zachoval v pôvodnom stave so šindlovou strechou, bez závažných rekonštrukcií a je schopný prevádzky. Interiér je pôvodný s mlynárskym náradím a dostanete sa doň drevenou lávkou postavenou na pilieroch z agátového dreva. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Toto miesto je ideálne na oddych a prechádzky, je vzdialené 2 km od obce.

Domašínsky meander

Výnimočné miesto v spojení prírodnej a dvoch kultúrnych pamiatok. Domašínsky meander, hrad Strečno a Starhrad na jednej fotke môžete vidieť iba z tohoto miesta. Toto miesto je vstupom do Národného parku Malej Fatry nad riekou Váh. Z troch strán obteká vrchol Domašín s nadmorskou výškou 575 m.n.m. Najkrajší pohľad na najväčší prírodný výtvor Malej Farty je nad zrúcanonou hradu Starhrad, ktorý je turisticky prístupný. V roku 1978 bol meander vyhlásený za prírodnú pamiatku s výmerou 80,4 ha.

Vodný kolový mlyn a skanzen Jelka

Vodný mlyn z roku 1894 pri obci Jelka bol pôvodne lodný. Stojí na ľavom brehu Malého Dunaja. Neskôr bol prestavaný na kolový v roku 1905. Patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. V tejto oblasti sa nachádzajú prekrásne vodné zátišia na vodné športy a turistiku.

Nová Kelča Kostol sv. Štefana kráľa – Domaša

Na Slovensku nájdeme naozaj zaujímavé miesta na malej ploche. Niekedy na vodnej a niekdy aj pod vodnou hladinou. Domaša ukrýva príbeh, ktorý sa zača napustením tejto nádrže a zatopením obce Kelča. Poviete si, že je to smutný príbeh. Na jej konci je však miesto, ktoré je navštevované nielen kôli scenériám vodnej plochy ale aj kôli históri. Barokovo-rokoková stavba Rímskokatolíckeho kostola sv. Štefana kráľa z roku 1780 je uchránená násypom pred zaplavením. Je akýmsi majákom Domaše.

Hronsek vodný hrad

Hronsek je obec, kde historické objekty nájdete naozaj na každom kroku. Najznámejšie na Slovensku sú tri. Artikulárny kostol, kaštieľ a Vodný hrad. Obnovou prešiel posledne spomínaný. Je zároveň aj najstaršou pamiatkou obce. Goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576 takzvaný Vodný hrad patril Géczyovcom. Stavba začala chátrať od obdobia, ako ho opustili v roku 1978 poslední vlastníci. Pivnice tohoto kaštieľa súžili kedysi ako väzenie. Vodný hrad čelil tureckým nájazdom obrannými múrmi, priekopou, ktorá bola premostená padacím mostom. Od roku 1690 do postavenia artikulárneho kostola Vodný hrad slúžil na vykonávanie evanjelických Božích služieb, ktoré tu vykonával prvý farár Ján Simonides.

Dunajský Klátov – vodný mlyn

Vodný mlyn pri obci Dunajský Klatov je ďalšia dochovaná technická pamiatka v Podunajsku na Slovensku. Nájdete ju na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja. Dvojpodlažná časť mlyna pochádza z obdobia 1920-1922.

Dedinky – Slovenský raj

Pri vodnej nádrži Palcmanská Maša vznikla v roku 1933 zlúčením obcí Imrichovce a Štefánovce obec Dedinky. Nachádza sa v obľúbenom území Slovenského raja. V obci okrem množstva miest na ubytovanie nájdete Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Vyšné Ružbachy

Obec Vyšné Ružbachy sa nachádza sa v okrese Stará Ľubovňa. Je známa ako kúpelné miesto s liečivými minerálnymi prameňmi. Najvýdatnejší je prameň Izabela, ktorý napĺňa letné kúpalisko. Liečia sa tu srdcovo-cievne a nervové choroby. V areáli nájdete množstvo kúpelných hotelov s liečivými bazénmi, voňavé relaxačé kúpele a masážne zariadenia. Azda najznámejším kúpelným domom je “Biely dom”. Je postavený v roku 1931 z bieleho travertínu po čom je aj pomenovaný. Pri vstupe do kúpelov budí najväčší záujem travertínové jazierko – kráter s termálnou vodou. Je 3 metre hlboké a jeho priemer je 20 metrov. Liečivé uhličité pramene vo Vyšných Ružbachoch uzdravujú telo a okolitá príroda dušu.

Zelené pleso Kežmarské

Jednou z výnimočných foriem vodnej plochy vo Vysokých Tatrách sú plesá. Jedným z pozoruhodných je Zelené pleso kežmarské, ktoré ako názov napovedá má zelenú farbu. Sfarbenie získava z prameňov, ktoré vyvierajú z dna plesa. Jeho plocha je 1,78 ha. s hĺbkov 4,5 metra. Nachádza sa pod našim najvyšším štítom v strede našich veľhôr v nadmorskej výške 1545 m.n.m. Cesta na toto prekrásne miesto začína na parkovisku Biela voda v Tatranskej Lomnici. Po nenáročnom teréne sa na pleso dostanete svižným tempom za 2 hodiny 10 minút, podľa vyznačenej tabule za 3 hodiny a 5 minút a pokiaľ máte veľa času, tak aj za 4 hodiny. Cestou budete vidieť Belianske Tatry, veľa kosodreviny, samotný Biely potok s priezračnou vodou a napokon aj končiare nad plesom. Zo severu Kozí štít 2111 m.n.m. smerom na juh Jahňací štít 2229m.n.m., Jastrabia veža 2138 m.n.m., Zmrzlá veža m.n.m., Kolový štít 2418 m.n.m., Čierny štít 2425 m.n.m., Baranie rohy 2526 m.n.m., Spišský štít 2483 m.n.m., Pyšný štít 2621 m.n.m., Lomnický štít 2634 m.n.m., Veľká Vidlová veža 2523 m.n.m., Kežmarský štít 2556 m.n.m. a najjužnejšie Malý Kežmarský štít 2513 m.n.m. Zelené pleso je veľmi oblúbené a navštevované miesto. Chata na Zelenom plese v zime zažíva takzvaný fenomén fjordov. […]

Prameň rieky Hron

Prameň rieky Hron začína svoju cestu na území TANAPu, pár kilometrov od obce Telgárt v Horehronskom podolí v kontakte s Nízkymi Tatramia a Spišsko-gemerským krasom v nadmorskej výške 980 m n. m. Rieka sa dá splavovať od mesta Brezno. Rieka Hron je druhou najdlhšou, ktorá preteká iba Slovenskom. Do Dunaja sa vlieva po 298km.
error: Obsah je autorsky chránený !!