Turecký most v Poltári

Turecký most cez rieku Ipeľ v Poltári na južnom strednom Slovensku je tretím najstarším zachovaným mostom svojho druhu v krajine. Tento malebný kamenný most s tromi oblúkmi sa nachádza v mestskej časti Zelené. Most pochádza z obdobia tureckej nadvlády nad týmto regiónom v rokoch 1554 až 1593. Nejde však o pôvodnú verziu, pretože bol prestavaný pri neskorších opravách. Pri rekonštrukcii boli použité pôvodné kamene a svojmu účelu slúži dodnes, aj keď ako most pre peších. 35 metrov dlhý a 5 metrov široký most je vyhľadávanou turistickou atrakciou a rozhodne najcennejšou pamiatkou v okolí.

Amfiteáter vo Východnej

Ľudové umenie a folklór sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúrnej identity. Každoročne v prvý júlový víkend ožíva východný Liptov pulzujúcim rytmom tradičnej ľudovej hudby a tanca na festivale Východná. Tento medzinárodne uznávaný festival, konajúci sa nepretržite od roku 1953, je najstarším a najväčším svojho druhu na Slovensku. Z impozantnej 28 metrovej vyhliadkovej veže Májka sa návštevníkom naskytá dychberúci výhľad na Vysoké Tatry, ktorých majestátnu siluetu dominuje vrch Kriváň.

Dudince Rímske kúpele

Vítajte v Dudinciach – idylickej kúpeľnej osade, kde na vás čaká liečivá voda, wellness a relax. No nie je to len o kúpeľoch! Dudince skrývajú aj fascinujúce historické pamiatky. Tou najväčšou záhadou sú Rímske kúpele. Tieto kamenné travertínové vane akoby vystrihnuté z čias antického Ríma. Vraj ich postavili rímski vojaci na začiatku nášho letopočtu! Ale pozor – veľa naznačuje, že ide iba o legendu. V skutočnosti ich pravdepodobne vytesali tunajší obyvatelia až na prelome 19. a 20. storočia. A napriek tomu ide o fascinujúce miesto. Rímske kúpele obklopuje aura tajomstva a stále v nás evokujú atmosféru dávnych čias. Príďte ich objaviť! V Dudinciach na vás čaká omamná kombinácia kúpeľov, prírody a histórie.

Turčianske Teplice

Turčianske Teplice, známe kúpeľné mesto, ponúka minerálne pramene a liečebné centrá na relax a regeneráciu tela aj duše. Nedávna rekonštrukcia premenila budovu, v ktorej sa nachádza luxusný hotel Royal Palace, na skvost v štýle Art Deco. Interiér pripomína 20. roky minulého storočia a vytvára príjemnú historickú atmosféru. Najväčšou pýchou mesta je budova Modrého kúpeľa z 19. storočia. Hotel je situovaný v udržiavanom mestskom parku, ktorý láka na prechádzky a oddych v zeleni. Pre návštevníkov, ktorí hľadajú relax v kúpeľnom prostredí a inšpiráciu v historických pamiatkach, sú Turčianske Teplice ideálnou voľbou. Ako súčasť potuliek po Slovensku určite stojí za zastávku.

Mestské opevnenie v Trnave

Trnava je mesto s bohatou históriou a jedinečnou atmosférou. Jej mestské hradby, ktorých výstavba sa začala už v 13. storočí, obkolesujú rozľahlú plochu až 56 hektárov. Vďaka tomu sa Trnava už v stredoveku radila medzi najväčšie mestá strednej Európy! Na rozdiel od iných miest však Trnavčania nepostavili hradby z kameňa, ale z tehál – materiálu typického pre tento región. Táto voľba dodnes dotvára nezameniteľný kolorit mesta. Trnava leží v srdci rovnomennej pahorkatiny, v nadmorskej výške 146 metrov. Práve vďaka svojej polohe na križovatke obchodných ciest zažívala v minulosti rozkvet. Dodnes je pulzujúcim centrom západného Slovenska, kde sa snúbi historická architektúra s moderným životným štýlom. Prejsť sa kľukatými uličkami starého mesta je nezabudnuteľný zážitok!

Františkova huta na Orave

Františkova huta je technická pamiatka, ruina továrenskej haly železiarní z roku 1836. Historická priemyselná zrúcanina sa nachádza na Orave pri obci Nižná, asi 2 km od Podbiela pozdĺž cesty II/584 v údolí Studeného Potoka na ceste do Zuberca. Pôvodná vysoká vysoká pec sa zachovala spolu s obvodovými tehlovými stenami haly a zvyškami vodnej cesty. Táto ikonická budova je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, čo nám umožňuje nahliadnuť do priemyselnej minulosti regiónu. Hoci je dnes Františkova huta malebnou zrúcaninou, je dôkazom bohatej histórie výroby železa na Slovensku a umu minulých generácií.

Sliač kúpele

Vitajte v malebnom meste Sliač, kde voľne prúdia liečivé vody minerálnych prameňov. S príchodom teplého počasia sa kúpeľná sezóna začína odznova. Miestni aj návštevníci si užívajú omladzujúce kúpele v historickom kúpeľnom komplexe mesta. Neďaleké pokojné lesy a zvlnené kopce lákajú milovníkov prírody na túru po mnohých chodníkoch. Nezabudnite sa zastaviť v kaplnke svätej Hildegardy, pokojnom svätostánku na počesť patrónky kúpeľných miest. Sliač s množstvom prírodných krás a regeneračných vôd poskytuje dokonalý únik na oddych a načerpanie nových síl.

Stará Bystrica – Slovenský orloj

V obci Stará Bystrica na Kysuciach sa nachádza najväčšia drevená socha na Slovensku. Slovenský orloj na Rínku sv. Michala Archanjela predstavuje Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu patrónku Slovenska, v šindlovej konštrukcii. Po bokoch orloja stojí šesť bronzových plastík. Z najstaršieho obdobia knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Drapéria je zhotovená zo Slovenského ryolitu, ktorý vznikol stuhnutím lávovej hmoty a bol vyťažený v lomoch pri Hliníku nad Hronom. V otvoroch sú vložené priehľadné tabuľky zo zlatého onyxu. Je to jediný mramor, ktorý sa ťaží v lomoch pri Leviciach a obsahuje v štruktúre zlaté vlasy. Počas každej celej hodiny sa v okne vystrieda sedem sôch slovenských apoštolov vytesaných z topoľového dreva. Srdcom orloja je astroláb, ciferník s astronomickými údajmi, ktorý robí z orloja prvý orloj na Slovensku. Vo vežičke sú umiestnené dva zvony, ktoré každú celú hodinu odbíjajú čas a druhý spúšťa zvukovú prezentáciu.

Oravská lesná železnica

Oravská lesná železnica, národná kultúrna pamiatka, sa vinie malebným pohraničím Oravy a Kysúc. Táto vzácna úzkorozchodná železnica so šírkou koľaje len 760 mm v porovnaní so štandardnými 1453 mm je pozostatkom dômyselného dopravného riešenia. Úzke zákruty a strmé stúpania týchto lesných železníc umožnili efektívnu prepravu dreva z odľahlých horských lesov. Hoci boli kedysi všadeprítomné, len málo z nich prežilo plynutie času. Táto trať stojí ako pamätník drevorubačov a inžinierov, ktorí vymysleli tieto železnice. Dnes s láskou zachovaná Oravská lesná železnica vozí cestujúcich krajinou a históriou. Naskočte na palubu a odvezte sa do minulosti!

Spišské Vlachy radnica s vežou

Spišský región koncentruje množstvo zaujímavých miest a pamiatok. Jedným takým je mesto Spišské Vlachy. Symbolickým stredom mestečka kruhový objazd na námestí s uprostred postaveným Mariánskym barokovým stĺpom, ktorý pochádza z roku 1728. Okolo neho nájdete všetky dôležité pamiatky. Najbližšie sa nachádza Mestský úrad, Radnica s vežou, Katolícka fara a Katolícky farský kostol sv. Jána Krstiteľa. Na druhej strane námestia je postavený Evanjelický kostol augsburského vyznania. Najkrajšou kultúrnou pamiatkou mesta je budova niekdajšej mestskej radnice pochádzajúca z 15. storočia. Stavba postupne slúžila ako kostol, pričom túto funkciu si uchovala dodnes. Kostol je zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie a nazýva sa i Malým alebo Slovenským kostolom. Zvyšná časť budovy bola premenená na požiarnu zbrojnicu. Spišské Vlachy boli vyhlásené za pamiatkovú zónu v roku 1992.
TOPlist