TOPlist Technická pamiatka - FotoRado

Chalúpka Dedka Večerníčka na Podpoľaní

Región Podpoľanie je čarovný svojou prírodou, scenériami, architektúrou a históriou. V roku 2020 pribudla malá stavba na lúke v Skiarove, miestnej časti Detvy. Drevenica so slamovou strechou v ktorej kedysi býval Dedko Večerníček. Jednoizbový laznícky dom reprezentuje tunajšiu architektúru. Táto stavba sa stala turisticky obľúbenou a je často navštevovaná pre výnimočnosť tohoto miesta a pre niekoho z nostalgických spomienok detstva. Obľubujú ju deti aj dospelí a dokonca sem chodia aj čerstvo zosobášené páry, ktoré si tu zhotovujú svoje selfie alebo využívajú potenciál tohoto miesta, kde kvitnú kvety alebo vŕzga čerstvý sneh.

Chamkova stodola na Horehroní

Chamkova stodola je pre mnoho ľudí srdcová záležitosť, ktorá spája historiu, nostlagiu, kultúru a taktiež formu odkazu života v našej krajine s dušou rázovitých obcí. Nachádza sa medzi Šumiacom a Telgártom na ceste 66 pod Kráľovou Hoľou na Horehroní. Dlhé roky chátrala, no napokon sa našli dobrí ľudia s finančnou podporou, ktorí dali túto chalúpku „dokopy“.

Vysoká pec v obci Sirk – Červeňany

Na juhu stredného Slovenska sa oddávna ťažila železná ruda. Z ložísk v Železníku, Hrádku, Dobšinej a Rožňave na Gemeri sa tieto miesta nazývali aj „železné srdce“ alebo „železná stolica“ Uhorska. Vyspelú techniku hutníctva na Gemeri dokumentujú aj pozostatky vysokých pecí. Jednou z najzachovalejších technických pamiatok svojho druhu na Slovensku je vysoká pec v obci Červeňany, ktorá je súčasťou obce Sirk. Je viditeľná z hlavnej cesty 526. V roku 1871 ju postavili spolu s hámrom. Železná cesta je projekt kultúrnej turistiky ktorý spája banícke pamiatky a železiarske tradície na Gemeri.

Lovecký zámoček Hohenlohe, Tatranská Javorina

Prezidentský zámoček v Tatranskej Javorine slúžil na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov. Dal ho postaviť pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen v rokoch 1883 – 1885 na mieste, odkiaľ vidno Belianske i Vysoké Tatry. Stavba v zrubovom štýle je národná kultúrna pamiatka od roku 2009. Bývalý prezident Andrej Kiska ho v roku 2015 sprístupnil pre verejnosť. Podoba tejto stavby sa zachovala dodnes. V interiéri sa nachádzajú pôvodné artefakty ako ďalekohľad od mníchovského optika Jacoba Merza, lovecké trofeje, zbrane, obrazy a fotografie.

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove je unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky. Objekt je národná kultúrna pamiatka. Patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Bol postavený v 17. storočí. K najdôležitejším objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold. Začali ju hĺbiť v roku 1571. Je hlboká 155 m a pôvodne je nazývaná aj Cisárska jama. Jama Leopold bola centrálnym stvárkovým dielom, ktoré treba považovať za najstaršie. V roku 1674 bola nad ňou postavená budova gápľa. Ďalšími dôležitými objektmi Solivaru sú rezervoáre soľanky takzvané četerne, varňa, huta, sklad soli (komory), kováčske dielne a klopačka (turňa). Opravy na objekte solivaru i mechanizme prebiehali v roku 1807 a 1844.

Brodzany letohrádok Babylon

Vojvodkyňa Natália z Oldenburgu dala postaviť v roku 1911 letohrádok Babylon nad obcou Brodzany na vŕšku Hôrka. Čas a vandali sa podpísali nad súčasným stavom a vzhľadom tohoto historického miesta. Aj keď táto stavba bola využívaná ako letohrádok dnes je v tichom prostredí lesa často navštevovaná a vyhľadávaná ako miesto oddychu s nenáročnou prechádzkou. Z obce je to necelých 20 minút. Vojvodkyňa mala rada zvieratá, preto sa v blízkosti nachádza psí cintorín. Neďaleko Babylonu je evanjelický kostolík, hrobka rodiny von Friesenhof.

Spišská Nová Ves – Reduta

V meste odkiaľ sú krásne viditeľné Vysoké Tatry panuje kultúrny život. Mesto Spišská Nová Ves má niekoľko aktívnych divadiel. Divadlo Kontra, Divadelné štúdio pri DMS, Ochotníci – Hviezdoslavov súbor, Umelecké zoskupenie Pánska Jazda. Posledným a dôležitým je Spišské divadlo, ktoré sídli v Redute (vo východnej časti námestia). Budova Reduty je postavená v secesnom štýle v roku 1902 pre spoločnosť Imre Halmaiho Straussa. Návrh pochádza od budapeštianskeho architekta Kolomana Gerstera. Reduta je trojpodlažná budova s pozdĺžnym pôdorysom so štyrmi hranolovými nárožnými vežami a so stanovou strechou, zakončené ozdobnými helmicami a lucernou. Nástenná maľba v divadle je prácou maliara Jozefa Hanulu, predstavujúca Vysoké Tatry a podtatranskú krajinu. Reduta slúži okrem divadla, koncertnej sály, hotelu a kaviareň. Sídli tu Mestské kultúrne cntrum, Televízia Reduta a okrem Spišského divadla aj ochotnícky súbor Hviezdoslav.    

Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy

Kto počul o mieste zvanom Oblazy, prináleží mu spojiť si ho s obcou Kavačany, Kvačanskou dolinou a vodnými mlynmi. Toto miesto je vyhľadávané v liptovskom regióne a je v blízkom spojení s regiónom Orava. Krasová dolina sa nachádza vo východnej časti Chočských vrchov v národnej prírodnej rezervácii. Jednoduchšia cesta vedie z obce Veľké Borové. Tiesňava vás privíta monumentálnou skalou s dvojkrížom, pod ktorým nájdete vodopád. Po ceste k Oblazom je ich niekoľko. Vodné mlyny uvidíte po 25 minútach chôdze od parkoviska. Vodné mlyny boli postavené v 19 storočí, v časti Oblazy, na sútoku Hutianky a Borovianky. Jeden z nich bol neskôr prerobený na pílu. V roku 1980 ich rekonštruovali nadšenci zo Slovenského zväzu ochrany prírody a krajiny. Mlyny sú súčasťou náučného chodníka Prosieckou a Kvačianskou dolinou.

Spišská Kapitula, hodinová veža a záhrada

Spišská Kapitula bola pôvodne ako samostatná obec, ale od roku 1948 sa stala mestskou časťou Spišského Podhradia. Okolo kostola sa toto mestečko rozrástlo okolo 12. storočia. Mestečko sa stalo pamiatkovou rezerváciou UNESCO s dominantou, dvojvežovou katedrálou sv. Martina. Vedľa katedrály sa nachádza aj Biskupská záhrada, ktorá v poslednom období prešla rekonštrukciou a je prístupná verejnosti. Vstupom do záhrady je trojpodlažná Baroková hodinová veža, ktorú postavili v roku 1739 a je súčasťou ohradenia. Z ulice vedie kamenné schodisko cez prízemie kamenného barokového portálu. Na každej strane prvého poschodia je okno so žalúziami. Nárožia majú zaoblený tvar. Druhe poschodie má okrúhle okná nad ktorými dominujú ciferníky hodín. Strecha veže má cibuľovitý tvar a pokrýva ju šindľová krytina. Táto výrazná oranžovo-žltá veža v súčastnosti slúži ako informačné centrum návštevníkov mesta. Pred vstupom do hodinovej veže sa nachádza Neobarokový stĺp so sochou svätého Jána Nepomuckého z roku 1866.

Tomášikovo – vodný mlyn

Na Slovensku máme niekoľko dokonale zachovaných vodných mlynov. Jeden z nich sa nachádza v krásnom , tichom prostredí na brehu Malého Dunaja na južnom Slovensku pri obci Tomášikovo. Vodný mlyn z roku 1893 sa zachoval v pôvodnom stave so šindlovou strechou, bez závažných rekonštrukcií a je schopný prevádzky. Interiér je pôvodný s mlynárskym náradím a dostanete sa doň drevenou lávkou postavenou na pilieroch z agátového dreva. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Toto miesto je ideálne na oddych a prechádzky, je vzdialené 2 km od obce.
error: Obsah je autorsky chránený !!