TOPlistSkanzen - FotoRado

Zuberec múzeum Oravskej dediny

Múzeum oravskej dediny ukazuje život v oravských dedinách v minulosti. Skanzen sa nachádza v prekrásnom prostredí pohoria Roháče. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné. Nad „dedinkou“ sa týči drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia. Kostol s neskorogotickým maľovaným stropom a s funkčným prenosným barokovým organom je ozajstným klenotom múzea. Zariadenie domov a chov domácich zvierat (v letnom období aj pestovanie typických plodín) umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti. Odporúčam navštíviť toto miesto nielen kôli prírode ale aj kôli ľuďom, ktorý boli veľmi milí a priateľskí.

Čičmany

Obec Čičmany leží v kotline Strážovských vrchov v okrese Žilina . Prvé zmienky o obci pochádzajú z matričnej listiny roku 1272. Známe sú svojou zachovalou ľudovou architektúrou. Preslávené hlavne svojou unikátnou, geometrickou výzdobou drevených stien domov. Väčšina je zdobená vápnom. Každý rok musia náter obnoviť.

Osturňa – Belianske Tatry

Osturňa je rázovitá obec na Zamagurí neďaleko Poľských hraníc. Toto miesto má niekoľko Naj. Najdlhšia potočná obec na Slovensku s dĺžkou 9,5 km. Najväčší „živý“ skanzen na Slovensku. Po celej dedine sú roztrúsené pôvodné goralské stavby so sedlovou strechou pokrytou šindľom, ktoré postupne opravujú a zveľaďujú. Celkovo ich je okolo 160 odkedy Osturňu v roku 1979 vyhlásili za Pamiatkovú rezerváciu. A pre mňa tretím Naj sú Najkrajšie výhľady na Belianske Tatry. Slnko, oblaky a končiare čnejúce do neba v každom ročnom období zahrajú rôzne tvary a farby. Rozhodne je to miesto, kde sa treba zastaviť a nájsť to, čo v dnešnej dobe potrebuje každý z nás.

Slovanské hradisko Bojná – Valy

Neďaleko Piešťan sa nachádza najväčšie slovanské archeologické nálezisko na Slovensku – Valy v Bojnej, ktoré bolo hospodárskym a politickým centrom Nitrianskeho kniežactva v období pred Veľkou Moravou. Táto špecifická a nesmierne zaujímavá lokalita je tak trochu slovenskými Pompejami. Ide o stredovekú lokalitu, ktorá vznikla pravdepodobne na prelome 8. a 9. storočia. Boli tu nájdené unikátne pamiatky pozlátené plakety a zvon. Na hradisku stále prebieha archeologický výskum. Dostanete sa sem nenáročnou trasou, ktorou vás budú postupne vítať drevené sochy a krásna príroda. Na presvetlenej časti lesa za úžľabom uvidíte z väčšej diaľky repliku obrovskej slovanskej brány, ktorá pozostáva z drevenej veže s výškou 11 metrov.

Vlkolínec

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry  a kultúrne dedičstvo UNESCO sa nachádza 7 km južne od Ružomberka. Nachádza sa vo výške 718 m. n. m. na južnom svahu vrchu Sidorovo, ktorý je súčasťou Veľkej Fatry. Prvá písomná zmienka je z roku 1376. Dodnes je to najzachovalejšia pamiatková rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku a nie je narušená novou výstavbou. Drevená zvonica je dominantou obce. V obci je 45 pôvodných stavieb ľudovej architektúry, ktoré tvoria pozoruhodnú architektonickú jednotu.

Ľubovniansky skanzen

Na severe Slovenska v regióne Spiš nad mestom Stará Ľubovňa všetci cestovatelia objavia hrad a národopisnú expozíciu v prírode. Ľubovniansky skanzen je najmladší v krajine a bol sprístupnený v roku 1985. Komplex tvorí 25 objektov a pripomína život v malebnej osade pod hradom. Roľnícke obytné domy sú doplnené o kováčsku vyhňu, hájovňu, skolu a vodný mlyn. Najcennejším objektom v expozícii je gréckokatolícky kostol sv. Michal archanjela z Matyašovej postavený v roku 1833. Do expozície bol prevezený v roku 1979. Od roku 1990 sa tu pri významných cirkevných sviatkoch konajú bohoslužby. Koncentrácia histórie a architektúry toto miesto radí medzi veľmi frekventované a obľúbené miesta Slovenska.

Drábsko – Kysuca

Taktiež označované ako Kysuca – Drábsko je malá a malebná obec do ktorej sa dostanete z Brezna a taktiež z Hriňovej. V obci sa nachádza niekoľko pozoruhodných zdubových dreveníc a pamiatkovo chránených objektov. Jedným z nich je Kaplnka sv Anny, ktorej súčasťou je zvonica. Je neprehliadnuteľne bledomodrej farby. Etnograficky je Drábsko priraďované k známej detvianskej oblasti, aj keď sa viacerými časťami pôvodného odevu odlišuje. Obec sa začala početne zmenšovať a nepriaznivý demografický vývoj nezvrátil ani pokus o založenie roľníckeho družstva. Zachovaná príroda a pokojné prostredie priťahujú do obce desiatky chalupárov, ktorí aspoň prechodne nahrádzajúcich prirodzene ubúdajúcich pôvodných obyvateľov. Miesto je navštevované turistami a cyklistami, ktorí tu nájdu krásne scenérie na panorámu Slovenského rudohoria, Nízkych Tatier (Chopok, Ďumbier i Kráľovu hoľu).

Podbiel – Bobrova raľa

Rozmanitosť severného Slovenska regiónu Orava charakterizuje obec v okrese Tvrdošín. Malebná dedinka Podbiel má síce okolo 1300 obyvateľov je však bohatá na históriu. Celou obcou popri hlavnej ceste 59/E77 takzvanej starej kupeckej ceste môžete spoznávať zrubové príbytky a hospodárske dvory Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Bobrova raľa. Cesta je známa z histórie už pred keltským osídlením Oravy aj ako jantárová v súčasnosti je hlavnou spojnicou Budapešti a Krakowa v dĺže 1018 km. Dominantou obce je Kostol navštívenia Panny Márie, ktorý bol dostavaný a posvätený v roku 1781. Popri obci tečie rieka Orava. Údolím Studeného potoka vedie cesta do Zuberca a ďalej na Liptov. V Zuberci sa nachádza Múzeum Oravskej dediny.

Skanzen Humenné – Expozícia ľudovej architektúry a bývania

Expozícia ľudovej architektúry a bývania v Humennom sa nachádza hneď vedľa kaštieľa v parku v centre mesta. Na malej ploche nájdete zrubové domčeky, hospodárske budovy a neodmysliteľný drevený kostol, ktorý približuje život na Zemplíne. Všetky stavby sú voľne prístupné aj zvnútra pokiaľ je expozícia otvorená.

Kalište

V roku 1940 mala obec Kalište 209 obyvateľov. Počas Slovenského národného povstania sa obec stala jedným z centier takzvanej Partizánskej republiky v Nízkych Tatrách. Za pomoc partizánom nacisti obec 18. marca 1945 prepadli a zavraždili 13 obyvateľov. Vypálili 42 domov aj s hospodárskymi budovami. Po oslobodení Slovenska obyvateľov obce presídlili do Banskej Bystrice, do časti Fončorda, kde pre nich boli vybudované domy na ulici Nové Kalište.