TOPlist Sakrálne stavby - Spoznávame Slovensko - Radovan Bries

Kláštor františkánov a kostol sv. Petra z Alkantary v Liptovskom Mikuláši

Liptovský Mikuláš je srdcom Liptova. Navštevujú ho turisti hľadajúci oddych, dobrodružstvo, zážitky a prichádzajú aj za históriou. Mestská časť Liptovského Mikuláša Okoličné je zdrojom histórie v podobe Kláštora františkánov s kostolom sv. Petra z Alkantary. Jedná sa o stredoveký komplex z rokov 1476-1492 a zároveň jeden z najvýznamnejších gotických komplexov na Slovensku a najväčšia gotická stavba na Liptove. Kostol sv. Petra z Alkantary je trojloďová gotická stavba s polygonálnym uzáverom presbytéria a predstavanou vežou. Stojí na mieste staršieho gotického kostola, z ktorého sa dochovalo presbytérium prestavané na sakristiu. Vznikol z iniciatívy Mateja Korvína. K jeho dokončeniu došlo začiatkom 16. storočia. Bol zariadený oltármi z dielne Majstra Pavla z Levoče. Od roku 1571 boli mnísi v rámci reformácie nútení kostol opustiť. Rekatolizovaný bol až v roku 1697. V roku 1744 prešiel rozsiahlou barokizačnou úpravou. Stavba sa dochovala takmer kompletne v stredovekej podobe, vrátane klenieb, okien s kružbami a originálneho neskorogotického krovu. Z pôvodného hlavného oltára sa zachovali len fragmenty, tri sochy sv. Barbora, sv. Margita a sv. Katarína z obdobia okolo roku 1500. Z tabuľových malieb sa zachovalo šesť výjavov umiestnených v rôznych múzeách. Na severnej strane sa nachádza neskorogotická kaplnka so sieťovou klenbou a gotickými oknami. Južne od kostola stojí […]
Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Liptovská Mara v pozadí Kriváň Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Svitanie na Liptovskej Mare v pozadí Západné tatry napravo Kriváň Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare. Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare. Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove, pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975. V roku 1975 celú obec zaplavili vody vodnej nádrže. Iba gotický kostolík, presnejšie jeho ruiny, ostali nad hladinou v lokalite Havránok. Pri priehrade nájdeme veľa atrakcií, skanzenov, kostolíkov, kúpalísk, campingov a miest na ubytovanie. Neprehliadnuteľnou je biela stavba pár desiatok metrov od hrádze. Je ňou najstarší kostolík na Liptove, Veža kostola Panny Márie.

Drevený artikulárny kostol Hronsek

Južne od Banskej Bystrice a severne od Zvolena sa nachádza obec Hronsek. Nachádza sa tu niekoľko historických objektov. Najstarším z nich je artikulárny kostol. Pre jeho stavbu bolo vybrané miesto, kde bolo hranovnisko. Všade dookola boli močiare a rieka Hron. Kostol však nikdy nebol zatopený. Unikátne je použitie klasickej tesárskej techniky spájania a to drevenými kolíkmi. Použitý materiál bol dub a smrekovec. Stavba má 23×18 metra s výškou 8 metrov. Nachádzajú sa tu prvky škandinávskej architektúry. Stĺporadia pod a nad chórom a prístrešky sú zdobené jónskym ornamentom. Usudzuje sa, že stavbu realizovali remeselníci z Nórska a Švédska. Kostol začali stavať v roku 1725 a na jeseň roku 1726 bol dokončený. Meno autora nie je známe. Šesť vymeniteľných obrazov z roku 1771 od Samuela Kialoviča sa nachádza na oltári. Nad oltárom sú anjeli, ktorí držia erby šľachtických rodín, ktorí podporovali evanjelickú cirkev. Vzácny barokový organ z roku 1764 je dielom majstra Martina Podkonického. Kapacita kostola je 1100 miest. Pri kostole sa nachádza zvonica z toho istého obdobia v rovnakom štýle. Tri staré lipy pred kostolom boli vysadené pri vysviacke kostola. Do zoznamu UNESCO bol zapísaný v roku 2008 spolu so zvonicou.

Kalvária Levoča – Mariánska hora

Cieľom každoročnej veľkej púte veriacich sa neodmysliteľne stala Bazilika Navštívenia Panny Márie. Taktiež nazývaná Mariánska hora nad Levočou. Miesto vyhľadávané veriacimi, rodinkami alebo cestovateľmi výnimočné výhľadom na mesto a krajinu leží v nadmorskej výške 775 m n.m. Vysoké Tatry a rozľahlá krajina dávajú širokú možnosť na výlety a oddych. Kostol bol postavený v rokoch 1906 až 1922.

Hronský Beňadik

Obec Hronský Beňadik leží na ceste medzi Novou Baňou a Levicami. V tomto bode sa stretáva Podunajská pahorkatina, Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy. Obec leží pri rieke Hron v nadmorskej výške 192 m. n. m. Nachádza sa tu komplex benediktínskeho opátstva s gotickým kostolom, ktorý je významnou slovenskou pamiatkou. Kláštor je jeden z najvýznamnejších v stredovekom Uhorsku. Bol založený okolo roku 1075.

Liptovský Ján

Podhorská obec Liptovský Ján je vstupnou bránou do Jánskej doliny v Nízkych Tatrách. Prináša veľa možností spoznávať a vidieť historické a aj prírodné miesta. Neviem kde začať a preto začnem tým, čo si všimnete už z diaľky. Najvyššou stavbou v obci je samozrejme kostol. Rímsko katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa bol postavený koncom 13. storočia. V interiéri sa nachádza gotický oltár s hlavnou sochou madony z roku 1740 a dvesto ročný pôvodný organ. Obec je unikátna množstvom zachovaných zemianskych kaštieľov a kúrií. Taktiež sa tu nachádzajú liečivé pramene. Niekoľko voľne prístupných nájdete pod lesom. Najznámejší sa nazýva Liečivá Kaďa. V každom ročnom období tu nájdete kúpajúcich turistov a aj domácich. Za obcou, na začiatku Jánskej doliny sa nachádza park miniatúr mini Slovensko. Nad obcou je novopostavená rozhľadňa, ktorá prináša výhľady na Tatry, centrum Liptovského Jána a v diaľke Liptovský Mikuláš. O tomto mieste sa samozrejme dá písať ešte veľa riadkov, najlepšie však bude, keď sa sem vyberiete a spoznáte na vlastné oči.

Hrad Divín

Obec Divín sa nachádza v okrese Lučenec. Obec je bohatá na historické pamiatky a turistické atrakcie. Hrad Divín je dominantou obce a pod hradom v obci sa nachádza renesančný kaštieľ s opevnením a taktiež dominantný kostol zo 17. storočia, ktorý má dve veže. Na fotke je časť hradu a ovocný jarný sad. Pohľad z hradu na východnú stranu sa otvorí na krajinu a na vodnú nádrž Ružiná, ktorá v lete láka množstvo turistov. V roku 2020 začala rekonštrikcia hrádze, ktorá bola vypustená.
Abramová. Abramová. Abramová. Abramová. Abramová. Abramová. Abramová. Abramová. Abramová. Abramová. Abramová. Abramová.

Abramová

Obec Abramová leží v oblasti Malej Fatry v časti Turčianskej kotliny. Je to malá obec v okrese Turčianske Teplice a jej neprehliadnuteľnou krajinnou dominantou je Rímskokatolícky kostolík. Bol postavený koncom 13. storočia a súčasnú podobu dostal v roku 1927. Fotografi môžu kostolík komponovať s Veľkou a Malou Fatrou.
Spišský Štvrtok Spišský Štvrtok Spišský Štvrtok Spišský Štvrtok Spišský Štvrtok

Spišský Štvrtok

Slovenská obec Spišský Štvrtok sa nachádza v Prešovskom kraji v okrese Levoča na Spiši v nadmorskej výške 560 m. n. m. Dominantou je Kostol sv. Ladislava. Je neprehliadnuteľný z ktorejkoľvek strany a cesty. Vysoké Tatry sú vzdialené 30 kilometrov no aj tak robia nádhernú kulisu pri tomto pohľade. Na druhej fotografii v pozadí uvidíte zasa Nízke Tatry, ktoré sú zastúpené Kráľovou Hoľou vzdialenou asi 45 kilometrov.
Mordá hodinka nad Banskou Štiavnicou

Banská Štiavnica

Najstaršie banícke mesto nazývané aj strieborné, vďaka ťažbe striebra a zlata, zapísané v zozname UNESCO. Mesto obklopujú Štiavnické vrchy, ktoré sú sopečného pôvodu. Na vrchoch nájdeme umelo vytvorené jazerá – tajchy. V meste sa nachádza niekoľko významných, prevažne sakrálnych stavieb. Dominantou Trojičného námestia je barokový Morový stĺp a opevnená stavba hradu. Azda najviac fotografovanou je štiavnická kalvária. Salamandrové dni sa konajú pravidelne druhý septembrový týždeň. Súčasťou je sprievod, ktorý zobrazuje život banského mesta.
error: Obsah je autorsky chránený !!