TOPlist Sakrálne stavby - Spoznávame Slovensko - Radovan Bries

Lučenec

Kubínyiho námestie s reformovaným a katolíckym kostolom je zaujímavým miestom mesta Lučenec, ležiacim v Banskobystrickom kraji na juhu Slovenska. Na tomto námestí sú okrem kostolov postavené ďalšie dôležité budovy mesta Lučenec. Je ním kongresové centrum Reduta, budova základnej školy, budova archívu a Novohradské múzeum a galéria. Toto námestie a región novohradu má aj svojho patróna a je ňou socha „Obranca Novohradu“. Národnou kultúrnou pamiatkou mesta je Synagóga ku ktorej sa dostanete z Kubínyiho námestia smerom na juh cez kruhový objazd a Vajanského ulicu asi 300 metrov. Dominanty mesta v podobe výškových budov a veží kostolov sú viditeľné z hlavnej cesty E58 do Rimavskej Soboty.

Žehra

Región Spiš ponúka krásne kombinácie prírody a pamiatok. Jednou z nich je kombinácia Spišského hradu a Kostola Ducha svätého. Kostol v obci Žehra patrí medzi unikáty gotických nástenných malieb.  Neskororománska sakrálna stavba bola vybudovaná na návrší nad obcou v druhej polovici 13. storočia.

Liptovský Mikuláš

Okresné mesto v strede Liptovskej kotliny sa volá Liptovský Mikuláš. Mesto je obklopené pohoriami Nízke Tatry na juhu, Chočské vrchy a Západné Tatry na severe. Neďaleko mesta západne sa nachádza najväčšia vodná plocha Liptovská Mara. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1286. Mesto nesie názov po svojom patrónovi svätom Mikulášovi. Mesto vtedy tvoril len rímskokatolícky kostol a pár domov okolo neho. Námestie Osloboditeľov je jedným z piatich námestí v meste. Nájdeme tu dve najväčšie historické stavby. Jednou z nich je Ranogotický Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša a druhou baroková stavba bývalého Župného domu. Lemujúce meštiacke domy ozvláštňujú stavby Bývalého jezuitského kláštora, Pongrácovská kúria, Katolícky dom, budova Čierny orol. Mesto Liptovský Mikuláš je centrom turizmu, má krásne výhľady na Západné a Vysoké tatry s našim Kriváňom.

Kalvária Nitrianske Pravno – Solka

Jedinečná kalvária a najrozsiahlejší komplex kalvárie. Toto pútnické miesto nájdete nad obcou Solka pri Nitrianskom Pravne. Výnimočná je počtom zastavení. Pozostáva z 27 objektov: 2 kostoly, 14 zastavení krížovej cesty a 11 mimoriadnych kaplniek. Bol postavený v neogotickom slohu v rokoch 1927 – 1934 na pahorku „Galgenberg“.  Pokiaľ ste na tomto mieste neboli, nezažili ste taký pokoj asi na žiadnom mieste. Pre mňa je toto miesto výnimočné a odporúčam všetkým aj ateistom …

Martinček

Obec Martinček sa nachádza neďaleko mesta Ružomberok na výbežku dolomitského vrchu Mních. Kostol sv. Martina patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Dookola kostola nájdete drevené striešky takzvané dášky. Sú to 3-5 metrové jamy ktoré v minulosti ale aj teraz slúžia na uskladňovanie úrody. Je ich tu celkovo 35. Z tohto miesta je možné vidieť aj hrad Likava.

Kežmarok

Kežmarok je okresné mesto ležiace pod Vysokými Tatrami v Prešovskom kraji. Je historickým centrom tradičného regiónu Spiš. V meste sa nachádza drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je od 7. júla 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V roku 1950 bolo historické jadro Kežmarku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorých je na Slovensku 18. Drevený evanjelický artikulárny kostol a Evanjelické lýceum s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe sa stali v roku 1985 národnými kultúrnymi pamiatkami.

Ružomberok

Pohoria Veľká Fatra, Nízke Tatry a Chočské vrchy obklopujú okresné mesto na severe krajiny niekedy nazývané aj Rosenberg. Ružomberok je centrom dolného Liptova a asi najčastejšie je spájané s fabrikou na výrobu papiera. Mestom preteká rieka Váh, do ktorej sa vlieva rieka Revúca. Námestie Andreja Hlinku bolo tým mestom Rosenberg, ktoré obývali nemeckí novousadlíci a pričinili sa o to, aby dostali mestské výsady. Tie boli udelené mestu v roku 1318 z poverenia magistra Donča, zvolenského župana. Toto námestie je asi najzaujímavejším miestom, nakoľko sa tu nachádza množstvo zaujímavých pamiatok a budov. Mestská radnica je historická neobaroková budova, ktorá vznikla v rokoch 1895-1898, a bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a v ktorej dnes sídli Mestský úrad Ružomberok. Ďalej tu stojí gotický rímskokatolícky kostol Kostol svätého Ondreja z prelomu 13. a 14. storočia nachádzajúci sa v rohovej časti námestia. Má priznaný štatút národnej kultúrnej pamiatky. pokiaľ by ste si mysleli, že je to všetko, tak ste na omyle, pretože priamo pod kostolom sv. Ondreja sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku alebo Pamätník Andreja Hlinku. V roku 2007 prijala Národná rada Slovenskej republiky zákon o zásluhách Andreja Hlinku, podľa ktorého sa mauzóleum považuje za pietne miesto. Telo Andreja Hlinku sa v ňom nenachádza. […]

Artikulárny kostol Leštiny

Drevený evanjelický artikulárny kostol v obci Leštiny je národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO. Každú nedeľu sa tu konajú bohoslužby. Na tomto mieste bol pokrstený aj Pavol Országh Hviezdoslav.

Kostolec pri obci Ducové – Veľkomoravský dvorec

Kostolec je veľkomoravské hradisko a významná archeologická lokalita v pohorí Považský Inovec. Ohradený areál ukrýva palisádové opevnenie s bránou, pôdorys stien predrománskej rotundy a obytných budov. Súčasťou je aj model strážnej veže a pohrebisko. Areál je chránenou archeologickou lokalitou a národnou kultúrnou pamiatkou.

Banská Bystrica

Metropola stredného Slovenska s chýrnym Radvanským jarmokom, ktorého tradície siahajú do súčasnosti. Mesto Banská Bystrica bolo ako jedno z prvých miest na Slovensku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Medzi najcennejšie stavby patrí areál mestského hradu (Barbakanu), námestie s kostolmi Panny Márie a sv. Kríža, starou radnicou, Matejovým domom, Barbakanom a zvyškami mestského opevnenia. Srdcom mesta je veľké, obdĺžnikové námestie Slovenského národného povstania s Mariánskym stĺpom a šikmou hodinovou vežou.  
error: Obsah je autorsky chránený !!