TOPlist Prírodné scenérie - FotoRado

Žehra

Región Spiš ponúka krásne kombinácie prírody a pamiatok. Jednou z nich je kombinácia Spišského hradu a Kostola Ducha svätého. Kostol v obci Žehra patrí medzi unikáty gotických nástenných malieb.  Neskororománska sakrálna stavba bola vybudovaná na návrší nad obcou v druhej polovici 13. storočia.

Liptovský Mikuláš

Okresné mesto v strede Liptovskej kotliny sa volá Liptovský Mikuláš. Mesto je obklopené pohoriami Nízke Tatry na juhu, Chočské vrchy a Západné Tatry na severe. Neďaleko mesta západne sa nachádza najväčšia vodná plocha Liptovská Mara. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1286. Mesto nesie názov po svojom patrónovi svätom Mikulášovi. Mesto vtedy tvoril len rímskokatolícky kostol a pár domov okolo neho. Námestie Osloboditeľov je jedným z piatich námestí v meste. Nájdeme tu dve najväčšie historické stavby. Jednou z nich je Ranogotický Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša a druhou baroková stavba bývalého Župného domu. Lemujúce meštiacke domy ozvláštňujú stavby Bývalého jezuitského kláštora, Pongrácovská kúria, Katolícky dom, budova Čierny orol. Mesto Liptovský Mikuláš je centrom turizmu, má krásne výhľady na Západné a Vysoké tatry s našim Kriváňom.

Liptovský Hrádok – Dovalovo

Dovalovo je mestská časť Liptovského Hrádku, predtým samostatná obec. K Liptovskému Hrádku bola administratívne pričlenená v roku 1971. Humná nad mestom , Evanjelický a. v. chrám Boží, Kostol sv. Martina a panoráma Vysokých Tatier s Kriváňom je možno vidieť na stráňach pod horou. Svojou rozlohou je Dovalovo väčšie ako Liptovský Hrádok napriek tomu, že je v súčasnosti jeho mestskou časťou. Obcou preteká potok Dovalovec a rieka Belá. Ponad obec prechádzajú dva diaľničné mosty, a to Most Dovalovec, ktorý patrí medzi najdlhšie na Slovensku, a Most Belá.

Hrad Likava

Nachádza sa 3 kilometre severne od Ružomberka na jednom zo skalnatých štítov Chočských vrchov. Vznik hradu sa odhaduje na prvú polovicu 13. storočia. Hrad bol pomerne skromným sídlom, klenby tu boli iba v pivničných priestoroch, ostatné miestnosti mali drevené stropy, jediným prepychom boli sklenené okná. Vyše päťsto rokov zarastali základy hradu hustým lesným porastom, iba terénny reliéf a zvyšok jediného múru označovali miesto, kde hrad stál. V rokoch 1975 až 1987 sa uskutočnil archeologický výskum a odkryté základy budov sa zakonzervovali. Hrad Likava je dnes turistickou atrakciou Liptova.

Amfiteáter vo Východnej

Ľudové umenie a folklór sú neodmysliteľnou súčasťou našej kultúry. Vo východnej na Liptove sa v prvý júlový víkend každoročne koná v amfiteátri folklórny festival Východná. Jedná sa o najstarší a najrozsiahlejší festival tradičnej ľudovej hudby a tanca s medzinárodnou účasťou na Slovensku, ktorý sa koná od roku 1953. Budova vyhliadkovej veže Májka má výšku 28 metrov a je zasadená do lona Liptovskej krajiny s výhľadom na Vysoké Tatry s dominantou vrchu Kriváň.

Osturňa – Belianske Tatry

Osturňa je rázovitá obec na Zamagurí neďaleko Poľských hraníc. Toto miesto má niekoľko Naj. Najdlhšia potočná obec na Slovensku s dĺžkou 9,5 km. Najväčší „živý“ skanzen na Slovensku. Po celej dedine sú roztrúsené pôvodné goralské stavby so sedlovou strechou pokrytou šindľom, ktoré postupne opravujú a zveľaďujú. Celkovo ich je okolo 160 odkedy Osturňu v roku 1979 vyhlásili za Pamiatkovú rezerváciu. A pre mňa tretím Naj sú Najkrajšie výhľady na Belianske Tatry. Slnko, oblaky a končiare čnejúce do neba v každom ročnom období zahrajú rôzne tvary a farby. Rozhodne je to miesto, kde sa treba zastaviť a nájsť to, čo v dnešnej dobe potrebuje každý z nás.

Kostolík sv. Anny v obci Kovarce

Neďaleko Topoľčian, pod najvyšším vrchom Veľký Tríbeč pohoria Tríbeč sa nachádza obec Kovarce. Táto neveľká obec má ako väčšina na Slovensku kostol. Ten sa volá Kostol sv. Mikuláša. Raritou obce je druhý kostol sv. Anny, ktorý sa nachádza v poli pod lesom nad obcou. Bol postavený v rokoch 1879 až 1880 ako rodinné mauzóleum. Dal ho postaviť v tom čase významný budapeštiansky lekár Andrej Wágner na počesť zosnulej manželky. Po vojne sa o kaplnku starali rádové sestry z ústavu duševne chorých. Vandali poškodzovali a devastovali objekt od roku 1965 a chátral do roku 1983 a začala rekonštrukcia. Z objektu bolo vyvezené množstvo sutiny, prebiehala pomalá rekonštrukcia a sprístupnenie. Objekt nie je v dobrom stave avšak je zaujímavou kulisou pri prechádzkach po okolí pri výhľadoch na krajinu. Raz ročne od roku 1989 sa tu konajú bohoslužby na sviatok sv. Anny

Hrad Oponice

Oponický hrad alebo hrad Oponice je postavený nad obcou Oponice. Zrúcanina sa nachádza na západnom výbežku pohoria Tribeč. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1300. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci. Po smrti Matúša Čáka sa v roku 1329 stal jeho majiteľom Mikuláš Gutkeled, od roku 1389 ho vlastnil Dezider Kaplay a od roku 1392 prešiel do vlastníctva zakladateľa rodu Aponiovcov – Mikuláša Ewrsa. V súčasnosti na hrade prebiehajú rekonštrukčné práce. Dominúce sú múry hradných palácov a hospodárskych budov a veľká veža. Jednoduchá cesta na hrad vedie od parkoviska vedľa kaštieľa v obci Oponice, pokračuje cez lesnú cestu, pokračuje lesom. Z hradu sú veľmi pekné pohľady na krajinu, ktoré si určite zamilujete.

Husitský kostol nad obcou Lúčka

Okres Rožňava je bohatý a rozmanitý na kultúrne pamiatky a taktiež na prírodné krásy. Krásna Hôrka, Betliar, kostol v obci Štítnik, huta v Nižnej Slanej, množstvo jaskýň ako Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká, jaskyňa Domica, jazero Palcmanská Maša pri obci Dedinky alebo Zádielska tiesňava. Jednou zo zaujímavých kultúrnych pamiatok tohoto regiónu je aj zrúcanina husitského stredovekého kostola Narodenia Panny Márie. Bol postavený v 13. storočí na vyvýšenine nad obcou Lúčka a je voľne prístupný. Vzdialený je 15 km od Rožňavy. Dnešné pomenovanie je odvodené z faktu, že bol obsadený zvyškami bratríckeho vojska Jána Jiskru z Brandýsa, medzi ktorými bolo mnoho bývalých husitských bojovníkov. Bratríci kostol opevnili stavbou kamenného múru a dostavbou veže. Počas prvej svetovej vojny kostolík vyhorel. V roku 1926 si veriaci postavili v obci nový kostol. Starý kostol bol postupne rozoberaný a osudovým mu bolo poškodenie počas druhej svetovej vojny. Od roku 1978 prebiehal v tejto lokalite archeologický výskum a nasledovala konzervácia múrov. V súčasnosti je skvostom regiónu Gemer. Na lúkach nad kostolom sú miesta z ktorých môžete pozorovať rozľahlú krajinu a vychutnávať prírodu. Cesta ku kostolíku je nenáročná a verím, že výlet na toto miesto vás zaujme a uistí v tom, že na Slovensku máme čo obdivovať.

Plavecký hrad

Ako väčšina stredovekých hradov na území dnešného Slovenska, aj Plavecký hrad vznikol v 13. storočí počas vlny výstavby nových hradov po mongolskom vpáde do Uhorska. Zrúcanina hradu je postavená na kopci Pohanská na západnom úpätí Malých Karpát nad obcou Plavecké Podhradie. V okolí hradu sa nachádzajú aj ďalšie pamiatky a zaujímavosti. Na rovnakom vrchu sa nachádza hradisko Pohanská. Pri severnom úbočí vrchu sa nachádza Plavecká jaskyňa. Na južnom úpätí vrchu Pohanská sa nachádzajú zvyšky obvodových múrov zaniknutého kláštora. V Plaveckom podhradí sa nachádza tiež renesančný kaštieľ. Z hradu sú krásne pohľady na krajinu. Samotný hrad aj napriek tomu, že je to zrúcanina má veľmi zaujímavé členenie a tvary. Rozhodne je to miesto, ktoré treba spoznať a zažiť. Cesta na hrad trvá približne 20 minút.
error: Obsah je autorsky chránený !!