TOPlist Prírodné scenérie - FotoRado

Kláštor františkánov a kostol sv. Petra z Alkantary v Liptovskom Mikuláši

Liptovský Mikuláš je srdcom Liptova. Navštevujú ho turisti hľadajúci oddych, dobrodružstvo, zážitky a prichádzajú aj za históriou. Mestská časť Liptovského Mikuláša Okoličné je zdrojom histórie v podobe Kláštora františkánov s kostolom sv. Petra z Alkantary. Jedná sa o stredoveký komplex z rokov 1476-1492 a zároveň jeden z najvýznamnejších gotických komplexov na Slovensku a najväčšia gotická stavba na Liptove. Kostol sv. Petra z Alkantary je trojloďová gotická stavba s polygonálnym uzáverom presbytéria a predstavanou vežou. Stojí na mieste staršieho gotického kostola, z ktorého sa dochovalo presbytérium prestavané na sakristiu. Vznikol z iniciatívy Mateja Korvína. K jeho dokončeniu došlo začiatkom 16. storočia. Bol zariadený oltármi z dielne Majstra Pavla z Levoče. Od roku 1571 boli mnísi v rámci reformácie nútení kostol opustiť. Rekatolizovaný bol až v roku 1697. V roku 1744 prešiel rozsiahlou barokizačnou úpravou. Stavba sa dochovala takmer kompletne v stredovekej podobe, vrátane klenieb, okien s kružbami a originálneho neskorogotického krovu. Z pôvodného hlavného oltára sa zachovali len fragmenty, tri sochy sv. Barbora, sv. Margita a sv. Katarína z obdobia okolo roku 1500. Z tabuľových malieb sa zachovalo šesť výjavov umiestnených v rôznych múzeách. Na severnej strane sa nachádza neskorogotická kaplnka so sieťovou klenbou a gotickými oknami. Južne od kostola stojí […]
Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara v pozadí Západné tatry Liptovská Mara v pozadí Kriváň Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Veža kostola Panny Márie - Liptovská Mara Svitanie na Liptovskej Mare v pozadí Západné tatry napravo Kriváň Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare. Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare. Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove, pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Dielo bolo vybudované v rokoch 1969-1975. V roku 1975 celú obec zaplavili vody vodnej nádrže. Iba gotický kostolík, presnejšie jeho ruiny, ostali nad hladinou v lokalite Havránok. Pri priehrade nájdeme veľa atrakcií, skanzenov, kostolíkov, kúpalísk, campingov a miest na ubytovanie. Neprehliadnuteľnou je biela stavba pár desiatok metrov od hrádze. Je ňou najstarší kostolík na Liptove, Veža kostola Panny Márie.

Ľubietová

Neďaleko Banskej Bystrice, východne, sa nachádza obec Ľubietová. Je strategicky zasadená pod pohorím vulkanického pôvodu. Miesto je charakterizované ako hubárska oblasť a zároveň miesto unikátnych nálezov minerálu libethenit. V centre obce sa nachádzajú pamätníky, dva kostoly a Mestský dom – rokoková stavba, postavená v rokoch 1894-1895. V našom prípade nám prialo počasie a zachytili sme ho pri posledných lúčoch jesenného svetla. Pokiaľ sa vyberiete nad obec, vaše úsilie bude odmenené krásnymi výhľadmi napríklad na Nízke Tatry a okolitú krajinu odvrátenej strany Podpoľania.

Kalvária Levoča – Mariánska hora

Cieľom každoročnej veľkej púte veriacich sa neodmysliteľne stala Bazilika Navštívenia Panny Márie. Taktiež nazývaná Mariánska hora nad Levočou. Miesto vyhľadávané veriacimi, rodinkami alebo cestovateľmi výnimočné výhľadom na mesto a krajinu leží v nadmorskej výške 775 m n.m. Vysoké Tatry a rozľahlá krajina dávajú širokú možnosť na výlety a oddych. Kostol bol postavený v rokoch 1906 až 1922.

Liptovský Ján

Podhorská obec Liptovský Ján je vstupnou bránou do Jánskej doliny v Nízkych Tatrách. Prináša veľa možností spoznávať a vidieť historické a aj prírodné miesta. Neviem kde začať a preto začnem tým, čo si všimnete už z diaľky. Najvyššou stavbou v obci je samozrejme kostol. Rímsko katolícky kostol sv. Jána Krstiteľa bol postavený koncom 13. storočia. V interiéri sa nachádza gotický oltár s hlavnou sochou madony z roku 1740 a dvesto ročný pôvodný organ. Obec je unikátna množstvom zachovaných zemianskych kaštieľov a kúrií. Taktiež sa tu nachádzajú liečivé pramene. Niekoľko voľne prístupných nájdete pod lesom. Najznámejší sa nazýva Liečivá Kaďa. V každom ročnom období tu nájdete kúpajúcich turistov a aj domácich. Za obcou, na začiatku Jánskej doliny sa nachádza park miniatúr mini Slovensko. Nad obcou je novopostavená rozhľadňa, ktorá prináša výhľady na Tatry, centrum Liptovského Jána a v diaľke Liptovský Mikuláš. O tomto mieste sa samozrejme dá písať ešte veľa riadkov, najlepšie však bude, keď sa sem vyberiete a spoznáte na vlastné oči.

Hriňovské Lazy

Jarné a jesenné Hriňovské lazy, výnimočné Slovenské miesto, kde sa zastaví čas… a keď uvidíte ranné svitanie aj dych… Nachádza sa v regióne Podpoľanie nad obcou Hriňová a je to rázovitá obec, kde sú lúky a pasienky popredkávané poliami. Ako jeden z mála regiónov sa tu dochovalo obrábať pôdu dobytkom.

Hrad Divín

Obec Divín sa nachádza v okrese Lučenec. Obec je bohatá na historické pamiatky a turistické atrakcie. Hrad Divín je dominantou obce a pod hradom v obci sa nachádza renesančný kaštieľ s opevnením a taktiež dominantný kostol zo 17. storočia, ktorý má dve veže. Na fotke je časť hradu a ovocný jarný sad. Pohľad z hradu na východnú stranu sa otvorí na krajinu a na vodnú nádrž Ružiná, ktorá v lete láka množstvo turistov. V roku 2020 začala rekonštrikcia hrádze, ktorá bola vypustená.

Hrad Hrušov

Hrad Hrušov plnil funkciu stráženia obchodnej cesty spájajúcej Požitavie s Ponitrím. Počiatky hradu nie sú presne známe no v listinách sa prvý raz spomína v roku 1253. Zrúcanina gotického hradu sa nachádza na kremencovom vrchu Skalka nad spojnicou Topoľčianok a Skýcova. Aj napriek rekonštrukcii je hrad navštevovaný množstvom turistov. Z hradu sú viditeľné panorámy na okolité pohoria chránenej oblasti Ponitria.
Mordá hodinka nad Banskou Štiavnicou

Banská Štiavnica

Najstaršie banícke mesto nazývané aj strieborné, vďaka ťažbe striebra a zlata, zapísané v zozname UNESCO. Mesto obklopujú Štiavnické vrchy, ktoré sú sopečného pôvodu. Na vrchoch nájdeme umelo vytvorené jazerá – tajchy. V meste sa nachádza niekoľko významných, prevažne sakrálnych stavieb. Dominantou Trojičného námestia je barokový Morový stĺp a opevnená stavba hradu. Azda najviac fotografovanou je štiavnická kalvária. Salamandrové dni sa konajú pravidelne druhý septembrový týždeň. Súčasťou je sprievod, ktorý zobrazuje život banského mesta.

Spišký hrad a Spišské podhradie

Spišský hrad je najväčší hradný komplex v strednej Európe. Je dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. stor. Jeho rozloha je takmer 4 hektáre. Je postavený na vápencovej skale vo výške 634 m. n. m. Podhradie bolo pôvodne sídliskom pod hradom. V 14. stor. sa vyvinulo vo významné stredisko remesiel. Významnou pamiatkou je románsky kostol s gotickým krídlovým oltárom z roku 1500. V meste sa nachádza renesančná radnica 1546, remeselnícke a meštianske domy, kostol a kláštor milosrdných bratov a barokový mariánsky stĺp. Spišský hrad je napríklad viditeľný aj z obce Žehra, kde je spolu pekne ladia z veľkej vzdialenosti na jednej fotografii.
error: Obsah je autorsky chránený !!