TOPlist Technické pamiatky mlynov - Spoznávame Slovensko - Radovan Bries

Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy

Kto počul o mieste zvanom Oblazy, prináleží mu spojiť si ho s obcou Kavačany, Kvačanskou dolinou a vodnými mlynmi. Toto miesto je vyhľadávané v liptovskom regióne a je v blízkom spojení s regiónom Orava. Krasová dolina sa nachádza vo východnej časti Chočských vrchov v národnej prírodnej rezervácii. Jednoduchšia cesta vedie z obce Veľké Borové. Tiesňava vás privíta monumentálnou skalou s dvojkrížom, pod ktorým nájdete vodopád. Po ceste k Oblazom je ich niekoľko. Vodné mlyny uvidíte po 25 minútach chôdze od parkoviska. Vodné mlyny boli postavené v 19 storočí, v časti Oblazy, na sútoku Hutianky a Borovianky. Jeden z nich bol neskôr prerobený na pílu. V roku 1980 ich rekonštruovali nadšenci zo Slovenského zväzu ochrany prírody a krajiny. Mlyny sú súčasťou náučného chodníka Prosieckou a Kvačianskou dolinou.

Tomášikovo – vodný mlyn

Na Slovensku máme niekoľko dokonale zachovaných vodných mlynov. Jeden z nich sa nachádza v krásnom , tichom prostredí na brehu Malého Dunaja na južnom Slovensku pri obci Tomášikovo. Vodný mlyn z roku 1893 sa zachoval v pôvodnom stave so šindlovou strechou, bez závažných rekonštrukcií a je schopný prevádzky. Interiér je pôvodný s mlynárskym náradím a dostanete sa doň drevenou lávkou postavenou na pilieroch z agátového dreva. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Toto miesto je ideálne na oddych a prechádzky, je vzdialené 2 km od obce.

Vodný kolový mlyn a skanzen Jelka

Vodný mlyn z roku 1894 pri obci Jelka bol pôvodne lodný. Stojí na ľavom brehu Malého Dunaja. Neskôr bol prestavaný na kolový v roku 1905. Patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. V tejto oblasti sa nachádzajú prekrásne vodné zátišia na vodné športy a turistiku.

Dunajský Klátov – vodný mlyn

Vodný mlyn pri obci Dunajský Klatov je ďalšia dochovaná technická pamiatka v Podunajsku na Slovensku. Nájdete ju na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja. Dvojpodlažná časť mlyna pochádza z obdobia 1920-1922.

Veterný mlyn Holíč

Veterný mlyn v Holíči na Záhorí je historická technická pamiatka. Bol postavený juhovýchodne od mesta na kopci Hrebeň. V 80. rokoch 19. storočia ho opravilo mieste poľovnícke združenie. Je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku. V roku 1972 bol mlyn zapísaný do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok.

Kolárovo – vodný mlyn

Plávajúci vodný mlyn, posledný na Slovensku sa nachádza na mŕtvom ramene Malého Dunaja neďaleko obce Kolárovo. V areáli nájdete skanzen vodného mlynárstva, jeden z prvých strojov na svete na výrobu rybárskych sietí a najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. Jeho dĺžka je 86 metrov a šírka 2,5 metra. V roku 1982 podľa vzoru pôvodného lodného mlyna vyrobili rekonštruovaný mlyn v Slovenských lodeniciach v Komárne. Ten sa pôvodne nachádzal v Radvani nad Dunajcom. Pokojné miesto je navštevované turistami a rodinkami, ktoré hľadajú tiché miesto v tejto lokalite.
error: Obsah je autorsky chránený !!