TOPlist Mesto - FotoRado

Kláštor františkánov a kostol sv. Petra z Alkantary v Liptovskom Mikuláši

Liptovský Mikuláš je srdcom Liptova. Navštevujú ho turisti hľadajúci oddych, dobrodružstvo, zážitky a prichádzajú aj za históriou. Mestská časť Liptovského Mikuláša Okoličné je zdrojom histórie v podobe Kláštora františkánov s kostolom sv. Petra z Alkantary. Jedná sa o stredoveký komplex z rokov 1476-1492 a zároveň jeden z najvýznamnejších gotických komplexov na Slovensku a najväčšia gotická stavba na Liptove. Kostol sv. Petra z Alkantary je trojloďová gotická stavba s polygonálnym uzáverom presbytéria a predstavanou vežou. Stojí na mieste staršieho gotického kostola, z ktorého sa dochovalo presbytérium prestavané na sakristiu. Vznikol z iniciatívy Mateja Korvína. K jeho dokončeniu došlo začiatkom 16. storočia. Bol zariadený oltármi z dielne Majstra Pavla z Levoče. Od roku 1571 boli mnísi v rámci reformácie nútení kostol opustiť. Rekatolizovaný bol až v roku 1697. V roku 1744 prešiel rozsiahlou barokizačnou úpravou. Stavba sa dochovala takmer kompletne v stredovekej podobe, vrátane klenieb, okien s kružbami a originálneho neskorogotického krovu. Z pôvodného hlavného oltára sa zachovali len fragmenty, tri sochy sv. Barbora, sv. Margita a sv. Katarína z obdobia okolo roku 1500. Z tabuľových malieb sa zachovalo šesť výjavov umiestnených v rôznych múzeách. Na severnej strane sa nachádza neskorogotická kaplnka so sieťovou klenbou a gotickými oknami. Južne od kostola stojí […]

Kalvária Levoča – Mariánska hora

Cieľom každoročnej veľkej púte veriacich sa neodmysliteľne stala Bazilika Navštívenia Panny Márie. Taktiež nazývaná Mariánska hora nad Levočou. Miesto vyhľadávané veriacimi, rodinkami alebo cestovateľmi výnimočné výhľadom na mesto a krajinu leží v nadmorskej výške 775 m n.m. Vysoké Tatry a rozľahlá krajina dávajú širokú možnosť na výlety a oddych. Kostol bol postavený v rokoch 1906 až 1922.

Tatranská galéria v Poprade

Výstavné priestory Tatranskej galérie nájdete v budove bývalej parnej elektrárne pri železničnej stanici a vo Výstavnej sieni na Alžbetinej ulici. Na toto miesto sa presťahovala zo Starého Smokovca kde vznikla v roku 1960. V súčasnosti svoju činnosť prezentuje v bývalej parnej elektrárni na Hviezdoslavovej ulici, ale aj v iných kultúrnych inštitúciách podtatranského regiónu. Svojou akvizičnou, vedeckovýskumnou a výstavnou činnosťou spracováva a verejnosti približuje tvorbu najmä výtvarných umelcov Spiša a širšieho východoslovenského regiónu, významné osobnosti slovenského výtvarného diania. V Poprade od roku 1996 pôsobil aj Dom fotografie, ktorý sa však v roku 2006 presťahoval do Liptovského Mikuláša. Aktuálne informácie o výstavách a dianí získate na web stránke galérie www.tatragaleria.sk
Mordá hodinka nad Banskou Štiavnicou

Banská Štiavnica

Najstaršie banícke mesto nazývané aj strieborné, vďaka ťažbe striebra a zlata, zapísané v zozname UNESCO. Mesto obklopujú Štiavnické vrchy, ktoré sú sopečného pôvodu. Na vrchoch nájdeme umelo vytvorené jazerá – tajchy. V meste sa nachádza niekoľko významných, prevažne sakrálnych stavieb. Dominantou Trojičného námestia je barokový Morový stĺp a opevnená stavba hradu. Azda najviac fotografovanou je štiavnická kalvária. Salamandrové dni sa konajú pravidelne druhý septembrový týždeň. Súčasťou je sprievod, ktorý zobrazuje život banského mesta.

Komárno

Komárno leží pri sútoku Dunaja a Váhu na juhu Slovenska. Jeho nadmorská výška je 110 m. n. m. Námestie Európy v Komárne je ďalšou zastávkou pri spoznávaní Slovenska. Aj keď ho vybudovali na prelome tisícročí, je už tak dobre známe ako historická pevnosť, ktorá vznikla na základoch hradu z 13. storočia. Nádvorie je prepojené s historickým centrom. Vstupuje sa sem cez tri brány pomenované po sv. Štefanovi, Belovi IV. a Márii Terézii.

Žilina

Žilina je počtom obyvateľov štvrtým najväčším mestom Slovenska. V srdci, centre mesta nájdete zaujímavé budovy, ktoré tvoria Historické centrum. Je ním Mestská časť Staré mesto, ktoré v roku 1987 bolo vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu s Mariánskym námestím a deviatimi ulicami, ktoré z neho vychádzajú. Na tomto námestí nájdete Katedrálu najsvätejšej trojice, fontánu, sochu Nepoškvrnenej Panny Márie (Immaculata), ktorá bola postavená na počesť rekatolizácie v roku 1738. Socha je umiestnená na podstavci s reliéfom svätého Floriána, patróna hasičov. Samotné námestie je v tvare štvorca a budovy sú v zachovalom stave. Popod budovy vedie prekrytá časť, kde sa dá v prípade nepriaznivého počasia ukryť.

Turčianske Teplice

Kúpeľné mesto Turčianske Teplice je známe vďaka minerálnym vodám a centrám pre liečbu a relax. Rekonštrukciou prešla budova v ktorej sa nachádza luxusný liečebný hotel Royal Palace. Interiér je v prevládajúcom štýle Art Deco z 20. rokov minulého storočia. Najznámejšou pamiatkou je budova Modrý kúpeľ z 19. storočia. Hotel sa nachádza v miestnom parku, ktorý je veľmi pekne udržiavaný a preto je aj lákadlom na oddych a prechádzky. Odporúčam ako zastávku na potulkách po Slovensku.
Národná banka Slovenska v Banskej Bystrici Národná banka Slovenska v Banskej Bystrici

Banská Bystrica

Metropola stredného Slovenska s chýrnym Radvanským jarmokom, ktorého tradície siahajú do súčasnosti. Mesto Banská Bystrica bolo ako jedno z prvých miest na Slovensku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Medzi najcennejšie stavby patrí areál mestského hradu (Barbakanu), námestie s kostolmi Panny Márie a sv. Kríža, starou radnicou, Matejovým domom, Barbakanom a zvyškami mestského opevnenia. Srdcom mesta je veľké, obdĺžnikové námestie Slovenského národného povstania s Mariánskym stĺpom a šikmou hodinovou vežou.  
brána protitureckej pevnosti v Komárne

Protiturecká pevnosť Komárno

Protiturecká pevnosť v Komárne je najzachovanejšou a najväčšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku a Európe. Postavili ju neďaleko sútoku riek Váh a Dunaj na juhu krajiny. Pevnosť postavali v dvoch obdobiach. Na základoch staršieho hradu sa začala roku 1546 výstavba Starej pevnosti a roku 1658 začala výstavba Novej pevnosti. Komárňanský pevnostný systém je najväčším fortifikačným systémom na území Slovenska a tiež bývalého Rakúska-Uhorska. Okrem tejto unikátnej stavby zapísanej v predbežnom zozname UNESCO sa nachádza v Komárne množstvo iných zaujímavých stavieb. Napríklad Námestie Európy, Bazilika sv. Ondreja, Trojičný stĺp, baroková Radnica, Dôstojnícky pavilón alebo Alžbetin most v Komárne, ktorý spája cestou Komárno a Komárom. Ďalšie „nabité“ miesto na spoznávanie.

Levoča

Levoča alebo Spišská Levoča. Poloha mesta je vo východnej časti Spiša. Prvé zmienky sa datujú od roku 1249 pod názvom Leucha ako osada prosperujúca z výhodnej polohy na obchodnej ceste Via Magna. Levoča sa neskôr stala jedným z hlavných centier renesancie a humanizmu v Uhorsku. Je jedným z najnavštevovanejších miest Slovenska s množstvom stavebných pamiatok. Mestskú pamiatkovú rezerváciu charakterizuje niekoľko stavebných prvkov a to najmä zachovalé mestské hradby, ktoré obopínajú obdĺžnikové námestie. Rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. V interiéri sa nachádza neskorogotický drevený hlavný oltár sv. Jakuba je vysoký 18,6 m a je najvyšší svojho druhu na svete. Zhotovili ho z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče v rokoch 1507 až 1517. Neďaleko kostola susedí radnica a námestie lemuje vyše 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov. Levoča je samozrejme aj najväčším pútnickým miestom na Slovensku. Každoročne na Mariánsku horu vystupujú tisícky veriacich aby sa pomodlili v neogotickom Kostole Navštívenia Panny Márie. Od roku 2009 sa hrdí zápisom do svetového kultúrneho dedičstva.
error: Obsah je autorsky chránený !!