TOPlist Mesto - FotoRado

Trenčín

Popri rieke Váh sa vypína niekoľko hradov a miest, ktoré majú svoju históriu. Najväčším na strednom Považí je mesto Trenčín. Je jedným z troch najstarších miest na Slovensku. Od hlavného mesta je vzdialený 120 km. Vďaka strategickému umiestneniu tu vybudovali Trenčiansky hrad. Je viditeľný z veľkej vzdialenosti. Bol postavený nad mestom na strmom vápencovom brale. Je zrenovovanou národnou kultúrnou pamiatkou. Dominujúcou je Matúšova veža a ďalšie hradné paláce. Väčšia časť objektu sa používa na výstavné účely a expozície.

Lučenec

Kubínyiho námestie s reformovaným a katolíckym kostolom je zaujímavým miestom mesta Lučenec, ležiacim v Banskobystrickom kraji na juhu Slovenska. Na tomto námestí sú okrem kostolov postavené ďalšie dôležité budovy mesta Lučenec. Je ním kongresové centrum Reduta, budova základnej školy, budova archívu a Novohradské múzeum a galéria. Toto námestie a región novohradu má aj svojho patróna a je ňou socha „Obranca Novohradu“. Národnou kultúrnou pamiatkou mesta je Synagóga ku ktorej sa dostanete z Kubínyiho námestia smerom na juh cez kruhový objazd a Vajanského ulicu asi 300 metrov. Dominanty mesta v podobe výškových budov a veží kostolov sú viditeľné z hlavnej cesty E58 do Rimavskej Soboty.

Liptovský Mikuláš

Okresné mesto v strede Liptovskej kotliny sa volá Liptovský Mikuláš. Mesto je obklopené pohoriami Nízke Tatry na juhu, Chočské vrchy a Západné Tatry na severe. Neďaleko mesta západne sa nachádza najväčšia vodná plocha Liptovská Mara. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1286. Mesto nesie názov po svojom patrónovi svätom Mikulášovi. Mesto vtedy tvoril len rímskokatolícky kostol a pár domov okolo neho. Námestie Osloboditeľov je jedným z piatich námestí v meste. Nájdeme tu dve najväčšie historické stavby. Jednou z nich je Ranogotický Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša a druhou baroková stavba bývalého Župného domu. Lemujúce meštiacke domy ozvláštňujú stavby Bývalého jezuitského kláštora, Pongrácovská kúria, Katolícky dom, budova Čierny orol. Mesto Liptovský Mikuláš je centrom turizmu, má krásne výhľady na Západné a Vysoké tatry s našim Kriváňom.

Kežmarský zámok

Kežmarský zámok alebo Kežmarský hrad, stojí na mieste kostola z 13. storočia v centre Kežmarku. Ten bol v roku 1462 prestavaný na hrad a v 17. storočí na zámok. Je sídlom Múzea v Kežmarku. Kežmarský zámok je pôvodne gotický hrad z prelomu 14. a 15. storočia, vznikol na mieste kláštora s Kostolom svätej Alžbety spomínaného už v roku 1251. Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447, z čias, kedy územie obývala posádka Jana Jiskru z Brandýsa. Dlhoročnými majiteľmi hradu bola rodina Thököly. 28. marca 2022 na ploche pred zámkom odhalili bronzovú sochu grófa Imricha Tököliho, na koni v nadživotnej veľkosti, ktorá je dielom maďarského umeleckého sochára Lajosa Győrfiho.

Dubnica nad Váhom Grotta s vyhliadkovou vežou

Dubnická Grotta … iba málokto si vie predstaviť čo je grotta a už vôbec, kde sa nachádza na Slovensku. Tá v Dubnici nad Váhom je skvostom Považia a je jednou z dvoch, ktorá sú rekonštruovaná. Postavená ako letný altánok na umelej skale s výhľadom do okolia, vytvorenej z lomového a tufového kameňa, ktorá svojím vzhľadom pripomína ruinu, pozostávajúcu z umelej jaskyne (taliansky – grotta). Je postavená v mestskom parku za kaštieľom v Dubnici nad Váhom. V stene grotty sú umiestnené erby Gašpara Ilešháziho a jeho ženy Heleny Thurzovej. Spodná časť s krbom má vytrážové novogotické okná a je osadená pôvodná podlaha z riečnych kameňov. Stavba je spájaná niekoľkými príbehmi o tajných chodbách vedúcich na Trenčiansky hrad, alebo ďalších miestnostiach a chodbách v jej neprebádanom podzemí. Údajne z veže grotty bolo možné dovidieť až na Trenčiansky hrad. V 40. rokoch vežu zničil požiar a celá stavba začala chátrať. Rekonštrukčné práce v roku 2009 začali písať novú etapu tejto pamiatky a ďalej sa niektoré časti postavili podľa zachovaných dobových fotografií a nákresov. Práce na záchrane boli ukončené v roku 2010.

Dubnický kaštieľ

Dubnica nad Váhom leží v Ilavskej kotline na strednom Považí pri rieke Váh. Je najväčším mestom Ilavského okresu s počtom obyvateľov 25000. Zájdeme sa pozrieť na Námestie sv. Jakuba, kde stojí Dubnický kaštieľ. Dostaneme sa sem z parkoviska Pod kaštieľom odkiaľ je to pár metrov chôdze. Pred kaštieľom sa nachádza park, súsošie svätého Jána Nepomuckého, pamätník obetiam Prvej svetovej vojny, stĺp hanby a pranier. Samotný kaštieľ oddeľuje cesta. Dubnický kaštieľ nechal v rokoch 1637 až 1642 postaviť trenčiansky, liptovský a oravský hlavný župan Gašpar Ilešházi. Objekt prešiel rekonštrukciou a v roku 2010 sa sem presťahovalo Dubnické múzeum. Za kaštieľom sa rozprestiera park Jána Baltazára Magina. Tu sa nachádza druhá zaujímavá stavba tohto mesta a ňou je Grotta s vyhliadkovou vežou. Celková plocha parku presahuje 49 tisíc m2. Medzi najpočetnejšie dreviny parku patrí Lipa malolistá, Lipa veľkolistá, Tis obyčajný. Park je pokojným miestom na oddych a prechádzky v centre mesta.

Kežmarok

Kežmarok je okresné mesto ležiace pod Vysokými Tatrami v Prešovskom kraji. Je historickým centrom tradičného regiónu Spiš. V meste sa nachádza drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je od 7. júla 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V roku 1950 bolo historické jadro Kežmarku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorých je na Slovensku 18. Drevený evanjelický artikulárny kostol a Evanjelické lýceum s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe sa stali v roku 1985 národnými kultúrnymi pamiatkami.

Ružomberok

Pohoria Veľká Fatra, Nízke Tatry a Chočské vrchy obklopujú okresné mesto na severe krajiny niekedy nazývané aj Rosenberg. Ružomberok je centrom dolného Liptova a asi najčastejšie je spájané s fabrikou na výrobu papiera. Mestom preteká rieka Váh, do ktorej sa vlieva rieka Revúca. Námestie Andreja Hlinku bolo tým mestom Rosenberg, ktoré obývali nemeckí novousadlíci a pričinili sa o to, aby dostali mestské výsady. Tie boli udelené mestu v roku 1318 z poverenia magistra Donča, zvolenského župana. Toto námestie je asi najzaujímavejším miestom, nakoľko sa tu nachádza množstvo zaujímavých pamiatok a budov. Mestská radnica je historická neobaroková budova, ktorá vznikla v rokoch 1895-1898, a bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a v ktorej dnes sídli Mestský úrad Ružomberok. Ďalej tu stojí gotický rímskokatolícky kostol Kostol svätého Ondreja z prelomu 13. a 14. storočia nachádzajúci sa v rohovej časti námestia. Má priznaný štatút národnej kultúrnej pamiatky. pokiaľ by ste si mysleli, že je to všetko, tak ste na omyle, pretože priamo pod kostolom sv. Ondreja sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku alebo Pamätník Andreja Hlinku. V roku 2007 prijala Národná rada Slovenskej republiky zákon o zásluhách Andreja Hlinku, podľa ktorého sa mauzóleum považuje za pietne miesto. Telo Andreja Hlinku sa v ňom nenachádza. […]

Bojnický zámok

Najkrajším zámkom Slovenska je určite Bojnický zámok. Nazývaný aj romantický zámok, s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom. Znaky romantiky vidieť na fasáde obytnej veže, ktorá je veľmi členená. Takisto aj otvory v hradbách, portály, steny, atiky a rôzne kované detaily. Nachádza sa v trenčianskom kraji a leží na západnom okraji mesta Bojnice. Je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria. Je postavený na travertínovej skale a tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s tromi nádvoriami. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. V päťdesiatych rokoch bola objavená pod zámkom jaskyňa. Patrí medzi navštevované aj kôli zologickej záhrad, ktorá je hneď pri vstupe do zámku.

Hrad Slovenská Ľupča

Hrad postavili pred rokom 1250 a pôvodne slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Neskôr hrad menil majiteľov a tí ho prispôsobovali svojim požiadavkám, čoho dôkazom sú mnohé dostavby a prestavby. Pri úpravách v 17. storočí bolo nádvorie doplnené arkádami, v miestnostiach boli vymenené klenby. Asi najznámejším hradným pánom bol Matej Korvín. V tomto období bol hrad sídlom ľupčianskeho panstva, ktorému patrilo mnoho dedín na východ od Banskej Bystrice. Po požiari v roku 1860 bol objekt upravený na sirotinec, v období predošlého režimu tu boli sústredené rehoľné sestry. Vďaka trvalému využitiu hrad prežil a je pomerne dobre zachovaný. Hrad prechádza rozsiahlou rekonštrukciu interiéru a exteriéru, čím nadobúda krásny vzhľad a je pýchou banskobystrického kraja. Na nádvorí sa nachádza mohutná Korvínova lipa s obvodom kmeňa 770cm a výškou 20metrov. Jej vek sa odhaduje na 700 rokov. Je chráneným prírodným výtvorom od roku 1967.
error: Obsah je autorsky chránený !!