TOPlist Mesto - FotoRado

Bojnický zámok

Najkrajším zámkom Slovenska je určite Bojnický zámok. Nazývaný aj romantický zámok, s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom. Znaky romantiky vidieť na fasáde obytnej veže, ktorá je veľmi členená. Takisto aj otvory v hradbách, portály, steny, atiky a rôzne kované detaily. Nachádza sa v trenčianskom kraji a leží na západnom okraji mesta Bojnice. Je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria. Je postavený na travertínovej skale a tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s tromi nádvoriami. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. V päťdesiatych rokoch bola objavená pod zámkom jaskyňa. Patrí medzi navštevované aj kôli zologickej záhrad, ktorá je hneď pri vstupe do zámku.

Spišská Nová Ves

Miesto, ktoré je v tomto príspevku, je tiež označované ako vstupná brána do Národného parku Slovenský raj. Mesto, ktoré je bohaté na históriu a umenie je druhým najväčším v regióne Spiš. Prvá písomná zmienka je z roku 1268 a z 8.storočia pochádzajú archeologické nálezy po Slovanoch. Námestie je podlhovasté, nachádza sa na ňom budova mestskej radnice, Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Mariánsky stĺp, Miesto prianí, Evanjelický kostol, Galéria umelcov Spiša a napríklad aj Reduta. Pokiaľ nájdete najvyššie miesto Spišskej Novej Vsi mäžete pozorovať krásne západy slnka so scenériou Vysokých Tatier a Najvyššieho kostola na Slovensku. Kostol Nanebovzatia Panny Márie je skutočnou dominantou Radničného námestia a aj mesta. Rímskokatolícky gotický kostol postavili na mieste staršieho kostola v roku 1350. Negotická veža z konca 19. storočia (1893) je svojou výškou 87 m najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Veža má zároveň aj najviac hodinových ciferníkov. Na štyroch stranách veže sa ich nachádza až sedem (štyri v hornej časti a ďalšie tri v dolnej časti Sú pozostatkom pôvodnej gotickej veže, ktorá bola v roku 1649 prebudovaná). Všetkých sedem ciferníkov poháňa iba jeden hodinový stroj.

Spišská Kapitula, hodinová veža a záhrada

Spišská Kapitula bola pôvodne ako samostatná obec, ale od roku 1948 sa stala mestskou časťou Spišského Podhradia. Okolo kostola sa toto mestečko rozrástlo okolo 12. storočia. Mestečko sa stalo pamiatkovou rezerváciou UNESCO s dominantou, dvojvežovou katedrálou sv. Martina. Vedľa katedrály sa nachádza aj Biskupská záhrada, ktorá v poslednom období prešla rekonštrukciou a je prístupná verejnosti. Vstupom do záhrady je trojpodlažná Baroková hodinová veža, ktorú postavili v roku 1739 a je súčasťou ohradenia. Z ulice vedie kamenné schodisko cez prízemie kamenného barokového portálu. Na každej strane prvého poschodia je okno so žalúziami. Nárožia majú zaoblený tvar. Druhe poschodie má okrúhle okná nad ktorými dominujú ciferníky hodín. Strecha veže má cibuľovitý tvar a pokrýva ju šindľová krytina. Táto výrazná oranžovo-žltá veža v súčastnosti slúži ako informačné centrum návštevníkov mesta. Pred vstupom do hodinovej veže sa nachádza Neobarokový stĺp so sochou svätého Jána Nepomuckého z roku 1866.

Hrad Slovenská Ľupča

Hrad postavili pred rokom 1250 a pôvodne slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Neskôr hrad menil majiteľov a tí ho prispôsobovali svojim požiadavkám, čoho dôkazom sú mnohé dostavby a prestavby. Pri úpravách v 17. storočí bolo nádvorie doplnené arkádami, v miestnostiach boli vymenené klenby. Asi najznámejším hradným pánom bol Matej Korvín. V tomto období bol hrad sídlom ľupčianskeho panstva, ktorému patrilo mnoho dedín na východ od Banskej Bystrice. Po požiari v roku 1860 bol objekt upravený na sirotinec, v období predošlého režimu tu boli sústredené rehoľné sestry. Vďaka trvalému využitiu hrad prežil a je pomerne dobre zachovaný. Hrad prechádza rozsiahlou rekonštrukciu interiéru a exteréru, čím nadobúda krásny vzhľad a je pýchou banskobystrického kraja. Na nádvorí sa nachádza mohutná Korvínova lipa s obvodom kmeňa 770cm a výškou 20metrov. Jej vek sa odhaduje na 700 rokov. Je chráneným prírodným výtvorom od roku 1967.

Skanzen Humenné – Expozícia ľudovej architektúry a bývania

Expozícia ľudovej architektúry a bývania v Humennom sa nachádza hneď vedľa kaštieľa v parku v centre mesta. Na malej ploche nájdete zrubové domčeky, hospodárske budovy a neodmysliteľný drevený kostol, ktorý približuje život na Zemplíne. Všetky stavby sú voľne prístupné aj zvnútra pokiaľ je expozícia otvorená.

Kaštieľ a park v Humennom

Humennský kaštieľ je národná kultúrna pamiatka spolu s priľahlým parkom. Niekedy sídlo vybudovala a obývala dynastia Drugetovcov. Je postavený v renesančnom štýle prestavaný v novobarokovom, keď sa stal v roku 1812 majetkom Andrášiovcov. V sučastnosti je sídlom Vihorlatského múzea. Jedná sa o najväčšiu stavbu kaštieľa na Slovensku.

Banská Bystrica

Metropola stredného Slovenska s chýrnym radvanským jarmokom, ktorého tradície siahajú do súčasnosti. Mesto Banská Bystrica bolo ako jedno z prvých miest na Slovensku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Medzi najcennejšie stavby patrí areál mestského hradu (Barbakanu), námestie s kostolmi Panny Márie a sv. Kríža, starou radnicou, Matejovým domom, Barbakanom a zvyškami mestského opevnenia. Srdcom mesta je veľké, obdĺžnikové námestie Slovenského národného povstania s Mariánskym stlĺpom a šikmou hodinovou vežou.  

Bardejov

Bardejov je okresné mesto v Prešovskom kraji. Nachádza sa na severovýchode Slovenska v regióne Šariš. Toto historické a kúpeľné mesto je pre svoje zachovalé stredoveké centrum od roku 2000 zapísané medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. Častokrát je označované ako najkrajšie námestie na Slovensku. Radničné námestie ohraničuje približne 40 významných historickými domov dokumentujúcimi vývoj staviteľstva na území Slovenska. V centre námestia je goticko-renesančná stavba mestskej radnice zo začiatku 16. storočia postavená pre potreby mestskej rady. Najdominantnejšou stavbou námestia je pôvodne gotická Bazilika sv. Egídia. Svojou výškou 76 metrov sa radí medzi najvyššie kostolné veže na Slovensku. Pred kostolom sú položené dva zvony Ján a Urban, ktoré počas rekonštrukcie 1986-1999 praskli a boli nahradené 700 kg zvonom Jozef.

Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante

Najväčšou pýchou mesta Galanta je impozantná stavba kaštieľa Esterházyovcov, ktoá sa nachádza v priestore mestského parku. Od čias pádu komunizmu chátrala, no na svojej minulosti sa nezmenilo vôbec nič. Kaštieľ je zaradený do obdobia renesancie 16 storočia. Svedčia o tom aj reliéfne nápisy na fasáde z roku 1633 a 1736. Rodina Jozefa Esterházyho dala kaštieľu jasný rukopis s prvkami romantizmu počas prestavby v roku 1860. Z medzinárodných projektov bola započatá rekonštrukcia celého objektu. Revitalizácia parku bola ukončená v roku 2011. Mestský park pri kaštieli je najväčšou zelenou plochou v meste. Nájdete tu množstvo hodnotných stromov. V parku aj v kaštieli sa organizuje množstvo podujatí a miesto dýcha životom, čo oceňujú aj samotní občania mesta.

Spišská Kapitula a Podhradie

Spišská Kapitula bola pôvodne ako samostatná obec, ale od roku 1948 sa stala mestskou časťou Spišského Podhradia. Okolo kostola sa toto mestečko rozrástlo okolo 12. storočia. Mestečko sa stalo pamiatkovou rezerváciou UNESCO s dominantou, dvojvežovou katedrálou sv. Martina. Katedrála má mimoriadne cenný interiér, najmä gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, náhrobky, kalichy, zvony a frezky z roku 1317 znázorňujúce korunováciu kráľa Karola Róberta. Netreba zabudnúť na najstaršiu románsku plastiku na Slovensku Leo albus. Vedľa katedrály sa nachádza aj Biskupská záhrada, ktorá v poslednom období prešla rekonštrukciou a je prístupná verejnosti.
error: Obsah je autorsky chránený !!