Obec Kvetnica

Kvetnica je obec južne od Popradu s bohatou históriou. Založená bola v roku 1881 vybudovaním prvej stavby určenej na kúpeľné a rekreačné účely. V roku 1889 bolo upravené okolie a neskôr vybudované kúpele, pošta, súkromné letohrádky a turistické ubytovne. V súčasnosti sa celá mestská časť využíva predovšetkým na liečenie respiračných chorôb a tuberkulózy. Nachádza sa tu pekný park s lesnými chodníčkami a jazierkom. Pamätihodnosti ako Kostol svätej Heleny, letohradok Vila Ráth z roku 1896 či starý kamenolom plný vody so saunou pri brehu lákajú návštevníkov. Množstvo turistických chodníkov a cyklotrás ponúka aktívny oddych v prírode. Kvetnica tak kombinuje liečivé účinky prírodných zdrojov s možnosťami športového a kultúrneho vyžitia.

Kaštieľ v obci Čereňany

História Čerenian siaha stáročia do minulosti, pričom archeologické nálezy datujú osídlenie oblasti do 4. – 5. storočia pred Kristom. Prvá písomná zmienka o obci, vtedy patriacej pánom z Bojníc, je až z roku 1329. V srdci obce stojí kaštieľ zo 17. storočia s nárožnými vežami. Kedysi bol opevnený a obklopený vodnou priekopou a jeho vzhľad zmenila neoklasicistická úprava šľachtických rodín Majthényi a neskôr Hunyadi. Po 2. svetovej vojne sa kaštieľ stal sídlom Štátneho statku a od roku 1955 Miestneho národného výboru. V rámci reštitúcií v roku 1992 sa kaštieľ vrátil dedičom pôvodných majiteľov, rodine Bello, ktorá ho urýchlene predala súkromnej spoločnosti. Rozsiahla rekonštrukcia a prístavba reštaurácie dali nový život tejto historickej budove.

Kaštieľ v Mokradi, Dolný Kubín

Mokraď, časť Dolného Kubína, sa pýši skutočným architektonickým skvostom – nádherne zrekonštruovaným Abaffyho kaštieľom. Renesančná stavba z prelomu 16. a 17. storočia predstavuje dvojpodlažnú, trojtraktovú dispozíciu s dvojicou cibuľovo kupolovitých veží pokrytých šindľom. Kaštieľ prešiel barokovými úpravami v roku 1758 a ďalšími úpravami v rokoch 1930 a 1947. Majestátnu budovu obklopujú zvyšky pôvodného parku z 19. storočia. Abaffyovský kaštieľ svojou povestnou minulosťou a zdobeným dizajnom je príkladom bohatého architektonického dedičstva Dolného Kubína a regiónu Orava.

Čákyovský kaštieľ v Kluknave

Vráťte sa v čase a zažite stredovekú majestátnosť kaštieľa Kluknava. Baroková usadlosť zo 17. storočia stojí na renesančných základoch s mohutnými kamennými múrmi, ktoré boli svedkami stáročí spišskej histórie. Prejdite sa po starobylých chodbách a predstavte si šľachticov rodu Csákyovcov, ktorí kedysi nazývali túto pevnosť domovom. V týchto úctyhodných stenách čaká moderný komfort. Priestranné komnaty zariadené na oddych poskytujú pokojné útočisko od moderného sveta. Ponorte sa do plyšových postelí, uvelebte sa v útulných stoličkách a osviežte sa v sprchovacích kútoch alebo vaniach. Čistý drevený nábytok dopĺňa starožitnú auru kaštieľa. Každá izba má svoje čaro – jedinečnú farbu, vôňu a atmosféru. Pod historickými klenutými stropmi si doprajte romantickú stredovekú atmosféru. Tu v kaštieli Kluknava vás pozývame oddýchnuť si a vychutnať si pokoj tejto odvekej vznešenosti. Nechajte na chvíľu zhon každodenného života za sebou. Dvere kaštieľa sú otvorené pre všetkých, ktorí hľadajú nadčasové kúzlo tohto ušľachtilého panstva.

Kaštieľ Svätý Anton

Svätoantonský kaštieľ, týčiaci sa v tieni lesa ako skvostná perla stredoslovenského regiónu, je architektonickým skvostom, ktorý očarí každého návštevníka. Tento honosný kaštieľ, známy aj pod menami Kaštieľ Antol či Koháriovský kaštieľ, bol postavený v roku 1744 v neskorobarokovom a klasicistickom štýle. Jeho majestátne múry a veže, zaliate slnečným svitom, akoby vítali hostí do svojho lona. Rozsiahly anglický park, obklopujúci kaštieľ ako zelené náručie, dotvára atmosféru pokoja a harmónie. Prechádzka v tieni mohutných stromov je ako prechádzka rajskou záhradou. Od roku 1985 je kaštieľ národnou kultúrnou pamiatkou a brány do jeho útrob sú otvorené pre každého, kto túži aspoň na chvíľu uniknúť z uponáhľanosti každodenného života. Veru, návšteva Svätoantonského kaštieľa je nezabudnuteľným zážitkom.

Kaštieľ v Spišskom Hrhove

Obec v ktorej sa na chvíľu zastavíme sa nachádza medzi Levočou a Spišským Podhradím, Spišským hradom. Medzi miestami, ktoré sú plné histórie, pamiatok a možností spoznávať. Z obce Spišský Hrhov máte výhľad na Spišský hrad, Vysoké Tatry a Dreveník, najväčšie travertínové územie na Slovensku. V obci sa nachádza klenot medzi slovenskými kaštieľmi. Majestátny kaštieľ Csákyovcov z 19. storočia, ktorý je najvýznamnejšou pamiatkou obce. Postavený bol podľa vzoru francúzskych zámkov v neobarokovom slohu s klasicistickými prvkami. Ku kaštieľu patrí aj 17 hektárový park, ktorý je jeden z piatich najväčších na východnom Slovensku.

Kaštieľ Ostrolúckych v obci Ostrá Lúka

Kaštieľ Ostrolúckych, kde sa 31. marca 1824 narodila Adela Ostrolúcka, dýcha novým životom. Adela, drahá priateľka Ľudovíta Štúra, pravdepodobne chodila po tých istých chodbách ako dieťa. S láskou zrekonštruovaný kaštieľ je ďalším architektonickým skvostom zachráneným na Slovensku. Neďaleko od Zvolena leží obec Ostrá Lúka, kde sa každoročne konajú preteky automobilov do vrchu. História a pokrok sa tu hladko prelínajú, od barokových detailov kaštieľa až po rev motorov počas pretekov. Človek tuší, že to porovnanie mohla oceniť aj samotná Adela.

Klátova Nová Ves

Na úpätí Tribečského pohoria leží obec Klátova Nová Ves, zasadená pod strmými svahmi hory Kostrín. Preteká miernym potokom Vyčoma, ktorý zabezpečuje stály tok vody po celý rok. Pred stáročiami cez obec prechádzala dôležitá obchodná cesta, ktorá privádzala obchodníkov z diaľky. V Klátovej Novej Vsi museli podľa potreby zastaviť a zaplatiť mýto. Pozostatky povestnej minulosti dediny, ako napríklad elegantný neobarokový kaštieľ z 18. storočia a jeho rozľahlý park, stále existujú. Nachádza sa tu aj pozoruhodná renesančná pevnosť zo 16. storočia, barokový katolícky kostol z 18. storočia a škola z 19. storočia postavená miestnym šľachticom. Aj keď je táto dedina malá, v priebehu vekov vydávala svedectvo o obchode, viere a šľachte. Jeho pokojná scenéria nás pozýva na chvíľu zastaviť sa a zamyslieť sa nad časmi dávno minulých.

Žiar nad Hronom

Mesto Žiar nad Hronom, bolo do roku 1955 známe ako Svätý Kríž nad Hronom, leží v Žiarskej kotline na brehoch rieky Hron v Banskobystrickom kraji na Slovensku. Strategická poloha Žiaru nad Hronom na križovatke ciest medzi Pohroním, Ponitriím a historickými banskými mestami ako Banská Štiavnica a Kremnica ho zaradila do centra početných bojov proti Osmanom, protihabsburských povstaní, Slovenského národného povstania a 2. svetovej vojny. Žiar nad Hronom, ktorý je dnes priemyselným centrom výroby hliníka a sídlom významných výrobných spoločností, si zachoval stopy svojej slávnej minulosti. V meste stojí na stredovekých základoch Renesančno-barokový biskupský palác z roku 1631 a jeho impozantné štyri krídla a rohové vežičky sú svedectvom zašlých čias. Rímskokatolícky kostol Povýšenia svätého Kríža a pôvodne gotický kostol sv. Vavrinca v Horných Opatovciach evokujú cirkevné dedičstvo mesta. A na kopci nad mestom leží strašidelná zrúcanina gotického hradu Šášov, ktorý bol postavený v 13. storočí na stráženie tejto križovatky slovenských dejín. V súčasnosti sa tu nachádzajú dve významné hvezdárne – Stará hvezdáreň, ktorá kedysi slúžila ako vodáreň, a Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella. Táto moderná inštitúcia ponúka návštevníkom pozorovanie hviezdnej oblohy cez ďalekohľady v astronomickom observatóriu a zároveň možnosť spoznávať vesmír prostredníctvom projekcií v planetáriu.
Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš Kaštieľ Vígľaš

Kaštieľ v obci Vígľaš

Pár minút cesty z „hlavného mesta“ Podpoľania Detvy sa nachádza obec Vígľaš. Nad obcou na kopci sa v hustom poraste rozprestiera Vígľašský zámok, ktorý v roku 1945 vyhorel a z pôvodnej stavby sa po desaťročiach chátrania dochovali iba obvodové múry. Pre obyvateľov obce to bol nevyriešiteľný problém. Pôvodne gotický poľovnícky zámok z konca 14. storočia prešiel viacerými úpravami, v 16. storočí, v období tureckého nebezpečenstva bola fortifikovaná. Z kráľovských rúk prešiel počas 17. storočia do vlastníctva veľkých magnátskych rodín ako Čákiovci a neskôr Esterháziovci, ktorí počas 18. storočia uskutočnili rozsiahlu prestavbu starého sídla. Prístavbou tretieho krídla zámku vzniká pohodlný barokový hradný kaštieľ. Posledné úpravy v duchu romantizmu prebehli v 19. storočí. Napokon sa neriešená stavba bez podpory obnovy dočkala kompletnej rekonštrukcie v roku 2013 odkedy patrí súkromnému vlastníkovi.
TOPlist