TOPlist Kaštieľ - FotoRado

Markušovce

Vyhľadávanou časťou Slovenska je región Spiš. Bohatou obcou na historické pamiatky je obec Markušovce. Nachádza v južnej časti Hornádskej kotliny na sútoku Levočského potoka s Hornádom. Na skale nad obcou stojí dominanta obce gotický Kostol svätého Michala, pôvodne románsky z roku 1280. V tesnej blízkosti kostola sa nachádza Markušovský hrad z roku 1284. V obci sa nachádza niekoľko kúrií a kaštieľov. Markušovský kaštieľ, Letohrádok Dardanely sú súčasťou chránenej pamiatkovej zóny, ktorá bola v obci vyhlásená pre vysoký výskyt historicky cenných budov v roku 1993. V blízkom okolí môžete navštíviť Národnú prírodnú pamiatku Markušovské steny ktorej súčasťou je Markušovský skalný hríb. Markušovská dolina je bohatá na možnosti oddychu s rodinou, turistiku a cykloturistiku.

Kaštieľ a park v Humennom

Humennský kaštieľ je národná kultúrna pamiatka spolu s priľahlým parkom. Niekedy sídlo vybudovala a obývala dynastia Drugetovcov. Je postavený v renesančnom štýle prestavaný v novobarokovom, keď sa stal v roku 1812 majetkom Andrášiovcov. V sučastnosti je sídlom Vihorlatského múzea. Jedná sa o najväčšiu stavbu kaštieľa na Slovensku.

Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante

Najväčšou pýchou mesta Galanta je impozantná stavba kaštieľa Esterházyovcov, ktoá sa nachádza v priestore mestského parku. Od čias pádu komunizmu chátrala, no na svojej minulosti sa nezmenilo vôbec nič. Kaštieľ je zaradený do obdobia renesancie 16 storočia. Svedčia o tom aj reliéfne nápisy na fasáde z roku 1633 a 1736. Rodina Jozefa Esterházyho dala kaštieľu jasný rukopis s prvkami romantizmu počas prestavby v roku 1860. Z medzinárodných projektov bola započatá rekonštrukcia celého objektu. Revitalizácia parku bola ukončená v roku 2011. Mestský park pri kaštieli je najväčšou zelenou plochou v meste. Nájdete tu množstvo hodnotných stromov. V parku aj v kaštieli sa organizuje množstvo podujatí a miesto dýcha životom, čo oceňujú aj samotní občania mesta.

Kaštieľ Hronsek

Medzi Banskou Bystricou a Zvolenom sa nachádza malá obec Hronsek, ktorá však ukrýva niekoľko vzácnych objektov. Okrem artikulárneho kostola a Vodného hradu je to aj Kaštieľ z roku 1775. Je postavený v barokovom slohu s nárožnými baštami. Fasádu zdobia rokokové detaily. Trojuholníkový tympanón zdobia reliéfy erbu Géczyovskej rodiny a manželky Juraja – Estery. Interiér lemujú pruské a zrkadlové klenby. V záhrade sa nachádza približne 200 ročný dub, ktorého vrchol je viditeľný z veľkej diaľky. Záhrada a vstupná brána prešla rekonštrukciou. Pôsobí veľmi moderne, veď posúďte sami.

Renesančný kaštieľ v Diviakoch

Historická pamiatka renesančný kaštieľ je postavený v mestskej časti Diviaky pri Turčiankych Tepliciach. Táto dvojpodlažná stavba bola postavená okolo roku 1630 na príkaz Františka Platthyho (správcu majetkov na dvore Michala Thurzu), preto je kaštieľ niekedy označovaný aj ako Platthyovský. V rokoch 1745-1747 bol prestavaný na renesančno-barokový komplex s obrannou funkciou. V roku 1754 boli dostavané kamenné steny, maštale a sýpka. Jeho posledným vlastníkom bol gróf Karol Pongrácz. V roku 1946 bol kaštieľ zoštátnený, pričom zápisnica o zoštátnení uvádza, že v tomto čase bol už objekt v dezolátnom stave. Kaštieľ bol obnovený v štýle purizmu v roku 1952 – 58, keď zámok prevzala Matica Slovenská. Dnes je pracoviskom Slovenskej národnej knižnice. V bývalej maštali je umiestnený depozitár historických knižných fondov. Interiéry kaštieľa, žiaľ, nie sú otvorené pre verejnosť, pohľadom na jeho pôvabný zovňajšok, ktorý vo svojom diele vyzdvihol i slávny uhorský polyhistor Matej Bel označivší kúriu za veľkú ozdobu obce, sa však môže bez okolkov pokochať každý.

Bytča

Mesto Bytča sa nachádza na severozápade Slovenska, pár kilometrov južne od Žiliny. V centre mesta na nachádza Národná kultúrna pamiatka Bytčiansky kaštieľ. Volajú ho však aj Bytčiansky zámok. Areál kaštieľa pozostáva z renesančného paláca, Sobášneho paláca z hospodárskych a obytných budov a samotného opevnenia popri ktorom preteká regulovaná rieka Petrovička. Kľukatí sa cez celé mesto a tvorí tak príjemné zákutia a slúži ako vodný revír. Do nádvoria sa dostanete cez kamenný most so zaklenutou bránou. V centre mesta na námestí Slovesnkej republiky sa nachádza farský kostol Všetkých svätých.

Kaštieľ a kúria vo Veľkých Uherciach

Prekrásny bieloskvúci kaštieľ zdobiaci obec Veľké Uherce postavil v roku 1622 šľachtický rod Bakišovcov. Pôvodne renesančná rezidencia bola neskôr – v polovici 19. storočia – prestavaná v romantickom neogotickom slohu po vzore výstavných anglických hradov a stala sa priekopníckym dielom anglického neogotického romantizmu v Uhorsku. Dominantou kaštieľa obklopeného rozsiahlym anglickým parkom sú štyri nárožné veže s cimburím. Kaštieľ vo Veľkých Uherciach v súčasnej dobe patrí potomkom posledných šľachtických majiteľov Thonetovcov, ktorí stavbu vlastnili až do druhej svetovej vojny. Kaštieľ je súkromným majetkom aj keď je prezentovaný ako turistická atrakcia, žiaľ nieje v súčasnosti prístupný verejnosti. zdroj:www.vypadni.sk

Kaštieľ Strážky

V Podtatranskej kotline na hlavnom ťahu cesty spájajúcej Spišskú Belú a Kežmarok sa nachádza renesančný kaštieľ Strážky. Kaštieľ je národná kultúrna pamiatka. Strážky boli niekedy samostatná obec v súčasnosti je časťou mesta Spišská Belá. Hneď cez cestu I/67 je postavený Kostol Sv. Anny so zvonicou z roku 1629 taktiež národnou kultúrnou pamiatkou. Pod kaštieľom sa rozprestiera park, ktorý lemuje rieka Poprad. Naozaj pokojné miesto na prechádzky a oddych.

Kaštieľ Oponice

Renesančný kaštieľ zo 16. storočia v obci Oponice je ukážkov, ako sa dá zrekonštruovať objekt na prekrásny luxusný 4 hviezdičkový hotel. Nachádza sa medzi Nitrou a Topoľčanmi. Okrem luxusného ubytovania, priestranných sál, stýlovej reštaurácie tu nájdete aj historickú apponyiovskú knižnicu.

Kaštieľ Gbeľany

Kaštieľ v Gbeľanoch je opäať ukážkov ako sa dá relizovať znovuzrodenie pamiatky. Barokový kaštieľ pochádza z polovice 18. storočia a stojí v parku. Rekonštrukcia prebehla v rokoch 2014 – 2015 a dnes slúži ako luxusný hotel.
error: Obsah je autorsky chránený !!