TOPlist Kaštieľ - FotoRado

Trebišovský kaštieľ

Centrom južného Zemplína je mesto Trebišov. Nachádza sa tu niekoľko dôležitých pamiatok. Jednou z nich je barokovo-klasicistický kaštieľ postavený v roku 1786 grófom Imrichom Csákym. Dvojpodlažná stavba sa rozprestiera v tichom prostredí trebišovského mestského parku. Bola postavená 100 rokov po zničení hradu Parič. Časť materiálu z tohto hradu bola použitá pri jeho výstavbe. Kaštieľ s areálom slúžil v rokoch 1949 – 1978 Nemocnici s poliklinikou v Trebišove. Jeho pôvodný interiér bol značne narušený a prispôsobený potrebám zdravotníctva. Po vysťahovaní nemocnice s poliklinikou kaštieľ niekoľko rokov chátral. V súčasnosti je kaštieľ sídlom Vlastivedného múzea. Stále expozície: Rodina Andrássy v Trebišove, Archeológia Zemplína a Tokajské vinohradníctvo, Spoznajte život na panstve. www.muzeumtrebisov.sk

Kaštieľ v obci Vidiná

Severne od mesta Lučenec na juhu Slovenska sa nachádza neveľká obec Vidiná. V strede obce sa nachádza barokový kaštieľ, ktorý je skvostom regiónu Novohrad. Kaštieľ postavili v začiatkom 18. storočia v roku 1706 na základoch staršej budovy. Objekt s pôdorysom v tvare U sa skladá z hospodárskej a obytnej časti s nárožnými vežami. Okolo kaštieľa sa rozprestiera upravený park s množstvom vzácnych drevín. Rezidencia v súčasnosti slúži ako misijný dom Spoločnosti Božieho srdca.

Renesančný kaštieľ Oponice

Renesančný kaštieľ zo 16. storočia v obci Oponice je ukážkou, ako sa dá zrekonštruovať objekt na prekrásny luxusný 4 hviezdičkový hotel. Nachádza sa medzi Nitrou a Topoľčanmi. Okrem luxusného ubytovania, priestranných sál, štýlovej reštaurácie tu nájdete aj historickú apponyiovskú knižnicu.

Budmerice

Slovenská obec Budmerice sa nachádza v Bratislavskom kraji v okrese Pezinok. Okrem tradície ochotníckeho divadla sa v obci nachádza aj zachovaný kaštieľ z roku 1889 taktiež menovaný ako Pálffyovský poľovnícky kaštieľ. Ján Pálffy (1857–1934) mal veľmi rád poľovačky. V priestoroch kaštieľa sa nachádza Domov Slovenských spisovateľov v pôsobnosti MK SR. Slovenské národné múzeum Červený Kameň zabezpečuje prevádzku expozície.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar je nazývaný aj perlou gemera je najkrajší kaštieľ na Slovensku. Pochádza zo začiatku 18. stor. a postavil ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami. Po niekoľkých prestavbách a rozšíreniach až po dnešnú podbu sa história viaže k rodine Andrášiovcov, ktorá bola vlastníkom nielen kaštieľa ale aj iných majetkov a bane blízko Rožňavy. Po staršej klasicistickej prestavbe a rozšírení južnej časti a priečelia nasledovala rozsiahlejšia pseudoslohová úprava s nadstavbou druhého poschodia, ktorá dala kaštieľu ráz francúzskej poľovníckej stavby. Za kaštieľom je najväčší historickým prírodno-krajinárskym parkom na Slovesnku s rozlohou 81 ha. Bol zapísaný do zoznamu svetových historických záhrad v roku 1978.

Holíčsky kaštieľ

Našim ďalším cieľom pri spoznávaní Slovenska je región na západe krajiny. Je ním mesto Holíč na Záhorí, ktoré je vstupnou bránou z Česka. Najbližším susedným Českým mestom je Hodonín vzdialeným asi 5 km. Najzaujímavejšími stavbami v meste je Veterný mlyn a Kaštieľ s opevnením z rokov 1736-1762. Táto rozsiahla stavba v tvare písmena U je trojpodlažná, neskorobaroková postavená na mieste pôvodne stredovekého vodného hradu. Nárožné vežičky lemujú opevnenú štvorcovú terasa. Je obklopená štvorcovou suchou priekopou s prístupom cez dva mostíky, vstupujúci do nádvoria kaštieľa od východu a od západu do západného krídla cez vstupnú bránu. Z interiéru sa veľa nezachovalo. V priestoroch kaštieľa zriadili školu. Baroková kaplnka vďaka akustike je využívaná na koncerty vážnej hudby a po rekonštrukcii začiatkom 21. storočia vznikla expozícia múzea keramiky.

Kaštieľ Fintice

Dvanásť minút severne autom od centra mesta Prešov sa nachádza obec Fintice. Centrom je obecný barokový kaštieľ zo 17 storočia prepojený cez potok s miestnym Kostolom navštívenia Panny Márie. V kaštieli sa nachádza galéria a múzeum ľudového umenia. Tri expozície približujú návštevníkom dejiny obce venované Jozefovi Kolarčíkovi‑Fintickému, národopisnému zberateľovi, šľachtickým rodom vo Finticiach. Okolo kaštieľa je upravený park a rozsiahle hospodárske budovy. Najbližšie pamiatky regiónu sú hrad Kapušany a Šarišský hrad.

Kaštieľ Halič

Pred príjazdom do obce Halíč 8 km od Lučenca vás z diaľky zaujme krásny renesančno-barokový kaštieľ. Na kopci nad obcou je skutočne neprehliadnuteľný. Bol postavený v 15. až 16. storočí v renesančnom štýle. V stredoveku bol na jeho mieste postavený hrad, ktorý bol zbúraný v roku 1544. Kaštieľ postavili v roku 1612, neskôr vyhorel a bol prestavaný v barokovom štýle. Po desiatich rokoch rekonštrukcie je skutočným skvostom regiónu Novohrad. Majiteľom je spoločnosť IMET. Súčasťou objektu je baroková fontána, priekopa, park z 18 storočia s pergolou a elegorickou plastikou. Najvýznamnejšími majiteľmi boli bohatí a vplyvní Forgáchovci. Objekt je voľne prístupní a na prehliadky je dôležité dohodnúť si vopred termín návštevy.

Bratislava – Grasalkovičov palác

Na Hodžovom námestí 2978/1 v Bratislave je postavená rokoková budova. Jedná sa o Grasalkovičov palác alebo Prezidentský palác, kde od roku 1996 sídli prezident Slovenskej republiky. Palác postavil v roku 1760 gróf Anton Grasalkovič, advokát, neskôr predseda Uhorskej kráľovskej komory.

Dolná Mičiná

Obec Dolná Mičiná sa nachádza 12 km od Banskej Bystrice. V strede obce sa na návrší nachádza renesančný kaštieľ, ktorý bol údajne hrad. Kaštieľ postavili na gotickom základe v druhej polovici 16. stor. Budova je dvojpodlažná s okrúhlymi, nárožnými vežami a pristavenou blokovou vežou so schodiskom. Kaštieľ prešiel niekoľkými rekonštrukciami a tie posledné boli v 90 tych rokoch. Aj napriek tomu budova chátra a nieje prístupná verejnosti. Z priľahlých lúk je možné pozorovať výhľady na Veľkú Fatru a Nízke Tatry.
error: Obsah je autorsky chránený !!