TOPlist Kaštieľ - FotoRado

Kaštieľ Ostrolúckych v obci Ostrá Lúka

Kaštieľ Ostrolúckych, miesto kde sa narodila 31. marca 1824 Adela Ostrolúcka, priateľka Ľudovíta Štúra. Je veľmi citlivo zrekonštruovaný, ďalší zachránený kaštieľ na Slovensku. Obec Ostrá Lúka sa nachádza neďaleko Zvolena, kde sa každoročne konajú automobilové preteky do vrchu.

Dolná Mičiná

Obec Dolná Mičiná sa nachádza 12 km od Banskej Bystrice. V strede obce sa na návrší nachádza renesančný kaštieľ, ktorý bol údajne hrad. Kaštieľ postavili na gotickom základe v druhej polovici 16. stor. Budova je dvojpodlažná s okrúhlymi, nárožnými vežami a pristavenou blokovou vežou so schodiskom. Kaštieľ prešiel niekoľkými rekonštrukciami a tie posledné boli v 90 tych rokoch. Aj napriek tomu budova chátra a nieje prístupná verejnosti. Z priľahlých lúk je možné pozorovať výhľady na Veľkú Fatru a Nízke Tatry.

Kaštieľ Spišský Štiavnik

Obec Spišský Štiavnik sa nachádza neďaleko Popradu na hranici Košického a Prešovského kraja pri rieke Hornád. Impozantný a najväčší kaštieľ na Spiši by si zaslúžil viac pozornosti a rekonštrukcia by mu rozhodne prospela. Tá posledná prebehla v roku 1950. Kežmarskí magnáti Tököliovci ho postavili v 16. storočí v renesančnom štýle. Kaštieľ neskôr získal ostrihomský arcibiskup Juraj Szelepcsényi, ktorý tam roku 1699 usadil jezuitov, ktorí k jeho západnej strane pristavali kaplnku. Pokiaľ hľadáte niečo neokukané, tak práve toto miesto je ideálne pre nové spoznávanie Slovenska. Pri kaštieli sa nachádza Relax park Mrava s rybníkom. Pri dobrej viditeľnosti môžete pozorovať vrcholy Vysokých Tatier a odraz kaštieľa na vodnej hladine.

Kaštieľ v Hodkovciach

Na Spiši je postavených množstvo hodnotných stavieb európskeho a svetového významu, ktoré rozhodne na potulkách Slovenskom treba navštíviť. Okrem dominanty Spišského hradu, Spišskej kapituly, kostola v Žehre, mesta Levoče, kaštieľa v Markušovciach je to napríklad aj kaštieľ v Hodkovciach. Hodkovce sú súčasťou obce Žehra ktorá sa spomína v záznamoch od roku 1293. V tejto časti obce je postavený barokovo – klasicistický kaštieľ zo 17 storočia s francúzskym parkom, rodinným cintorínom Čákiovcov a hospodárskymi objektmi patrili rodine Csákyovco, ktorá vyše 300 rokov vlastnila neďaleký Spišský hrad. Tento štvorkrídlový kaštieľ prešiel rekonštrukciami, prístavbami a štvrté krídlo bolo dobudované v roku 1860. Interiér tvoria pruské a korýtkové klenby a rovné stropy, niektoré s fabiónmi. Vnútorné zariadenie kaštieľa premiestnili 1959 do zbierok nábytkového múzea v Markušovciach, ktoré je súčasťou Východoslovenského múzea Košice. V súčasnosti kaštieľ slúži ako zariadenie sociálnych služieb, ktorý je v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja a nie je bežne prístupný verejnosti.
Z Liptovský Hrádok a panoráma Západných a Vysokých Tatier Z Liptovského Hrádka, Liptovský Peter Z Liptovského Hrádka, Liptovský Peter

Zrúcanina hradu a kaštieľ Liptovský Hrádok

Na Slovensku máme množstvo pamiatok a veľa z nich je žiaľ v zlom a alarmujúcom stave. Aj napriek veľkej snahe obcí sa niektoré nedarí zachrániť. Tými svetlými príbehmi so šťatstným koncom je Zrúcanina hradu a kaštieľa v Liptovskom Hrádku. V severnej časti mesta na malej vápencovej skale pri rieke Belá sa nachádza zrúcanina vodného hradu, jedinečného na území Slovenska. Prvá písomná zmienka o hrade Wywar pochádza z roku 1341. Stavebne je prepojený s kaštieľom a v súčasnosti rekonštruovaná pamiatka je v súkromnom vlastníctve. Gotický kamenný hrad dal na hornom Liptove postaviť vtedajší zvolenský župan Donč po roku 1314. Skala, na ktorej hrad stojí, bola obkolesená vodnou priekopou a jeho úlohou bolo strážiť dôležitú križovatku ciest Spišskej cesty a cesty Magna via, tzv. Jantárovej cesty. Pôvodne kráľovský hrad dal v roku 1399 kráľ Žigmund do správy M. Gorjanskému, no už v roku 1433 ho obsadili Husiti, po nich Jiskrovci a odvtedy už často menil majiteľov. Veľa rokov bol hrad v rozvalinách, až kým ho nedostal Valentín Balaša so svojím bratom.

Kaštieľ Kubínyi vo Vyšnom Kubíne

Vyšný Kubín je obec neďaleko okresného mesta Dolný Kubín. Jej významnou stavebnou a prakticky neprehliadnuteľnou dominantou je Kaštieľ Kubínyi zo 17. storočia. Z historického hľadiska vieme, že stavba v tomto areáli bola už v 15. storočí, z ktorej sa však bohužiaľ nič nezachovalo. V 17. storočí tu Beňadik Kubínyi postavil renesančnú kúriu, ktorá bola v období baroka zväčšená. O významnú rekonštrukciu v 18. storočí sa zaslúžil Jozef Kubínyi s manželkou Amaliou de Adda. Počas tejto prestavby Kaštieľ Kubínyi dostal takú podobu, v akej ho môžeme vidieť aj teraz. Okrem iného bol obohatený aj o tri tzv. cibuľové veže a v interiéri pribudli nádherné stropné maľby. Tie boli neskôr zamaľované a dlhé roky sa o nich nevedelo – dozvedeli sme sa o nich až počas samotnej rekonštrukcie. Kaštieľ Kubínyi vo Vyšnom Kubíne síce dlhé roky chátral, no noví majitelia mu nanovo vdýchli nový život. Poloha kaštieľa zabezpečuje nielen výbornú dostupnosť, ale aj výhľad na Kubínsku hoľu, Vyšnokubínske skalky a majestátny Veľký Choč. www.kastielkubinyi.sk

Kaštieľ Augustína Abaffyho Horná Lehota

Na Orave v obci Horná Lehota sa nachádzajú dva kaštiele, ktoré patrili rodine šľachtického rodu Abaffy. Renesančný kaštieľ patril Abaffyovcom do roku 1922. Postavený je na začiatku obce z konca 16. storočia, zničili po roku 1945. Kaštieľ je dvojpodlažný s nárožnými arkiermi so zvyškami renesančných detailov. Objekt má šindľovú strechu. Kaštieľ prešiel rekonštrukciou v rokoch 1991 – 1993.

Kaštieľ v Spišskom Hrhove

Obec v ktorej sa na chvíľu zastavíme sa nachádza medzi Levočou a Spišským Podhradím, Spišským hradom. Medzi miestami, ktoré sú plné histórie, pamiatok a možností spoznávať. Z obce Spišský Hrhov máte výhľad na Spišský hrad, Vysoké Tatry a Dreveník, najväčšie travertínové územie na Slovensku. V obci sa nachádza klenot medzi slovenskými kaštieľmi. Majestátny kaštieľ Csákyovcov z 19. storočia, ktorý je najvýznamnejšou pamiatkou obce. Postavený bol podľa vzoru francúzskych zámkov v neobarokovom slohu s klasicistickými prvkami. Ku kaštieľu patrí aj 17 hektárový park, ktorý je jeden z piatich najväčších na východnom Slovensku.

Dubnický kaštieľ

Dubnica nad Váhom leží v Ilavskej kotline na strednom Považí pri rieke Váh. Je najväčším mestom Ilavského okresu s počtom obyvateľov 25000. Zájdeme sa pozrieť na Námestie sv. Jakuba, kde stojí Dubnický kaštieľ. Dostaneme sa sem z parkoviska Pod kaštieľom odkiaľ je to pár metrov chôdze. Pred kaštieľom sa nachádza park, súsošie svätého Jána Nepomuckého, pamätník obetiam Prvej svetovej vojny, stĺp hanby a pranier. Samotný kaštieľ oddeľuje cesta. Dubnický kaštieľ nechal v rokoch 1637 až 1642 postaviť trenčiansky, liptovský a oravský hlavný župan Gašpar Ilešházi. Objekt prešiel rekonštrukciou a v roku 2010 sa sem presťahovalo Dubnické múzeum. Za kaštieľom sa rozprestiera park Jána Baltazára Magina. Tu sa nachádza druhá zaujímavá stavba tohto mesta a ňou je Grotta s vyhliadkovou vežou. Celková plocha parku presahuje 49 tisíc m2. Medzi najpočetnejšie dreviny parku patrí Lipa malolistá, Lipa veľkolistá, Tis obyčajný. Park je pokojným miestom na oddych a prechádzky v centre mesta.

Dolná Strehová kaštieľ Imre Madácha

V južnej časti Slovenska Banskobystrického kraja v okrese Veľký Krtíš sa okrem termálneho kúpaliska nachádza zrekonštruovaný barokovo-klasicistický kaštieľ. Naše cesty po Slovensku prišli do obce Dolná Strehová v ktorej stojí kaštieľ Imre Madácha v ktorom sídli múzeum kultúry Maďarov na Slovensku. Budova je postavená v druhej polovici 18. storočia. Pôdorys je v tvare U, nárožia sú ukončené štvorcovými vežami ukončenými zvonovitými helmicami. Hlavnej fasáde dominuje rizalit so schodiskom, ktorý je dekorovaný štukovou výzdobou a rodovým erbom v tympanóne. Okná so šambránami sú ukončené trojuholníkovými frontónmi s tympanónmi. Kaštieľ prešiel v rokoch 2010-2013 kompletnou rekonštrukciou.
error: Obsah je autorsky chránený !!