TOPlist Kaštieľ - FotoRado

Budmerice

Slovenská obec Budmerice sa nachádza v Bratislavskom kraji v okrese Pezinok. Okrem tradície ochotníckeho divadla sa v obci nachádza aj zachovaný kaštieľ z roku 1889 taktiež menovaný ako Pálffyovský poľovnícky kaštieľ. Ján Pálffy (1857–1934) mal veľmi rád poľovačky. V priestoroch kaštieľa sa nachádza Domov Slovenských spisovateľov v pôsopbnosti MK SR. Slovenské národné múzeum Červený Kameň zabezpečuje prevádzku expozície.

Kaštieľ Hronsek

Medzi Banskou Bystricou a Zvolenom sa nachádza malá obec Hronsek a však ukrýva niekoľko vzácnych objektov. Okrem artikulárneho kostola je to aj kaštieľ z roku 1775. Je postavený v barokovom slohu s nárožnými baštami. Fasádu zdobia rokové detaily. Trojuholníkový tympanón zdobia reliéfy erbu Géczyovskej rodiny a manželky Juraja – Estery. Interiér lemujú pruské a zrkadlové klenby. V záhrade sa nachádza približne 200 ročný dub, ktorého vrchol je viditeľný z veľkej diaľky.

Kaštieľ Beladice

je národnou kultúrnou pamiatkou. Bol postavený roku 1820 šlachtickou rodinou Jesenských pri Nitre. Je zakomponovaný do udržiavaného parku. Od roku 1982 je Beladický park na ploche 6,6 hektáru vyhlásený za chránený areál. Zaujímavá je „beladická lipa“ so zvláštnym habitom, ktorá je stará okolo 300 rokov, no zastúpené sú aj také druhy ako Ginko dvojlaločné, Korkovník amurský a vzácny Ľaliovník tulipánokvetý. V parku sa nachádza voľná výstava umeleckých diel.

Kaštieľ Betliar

pochádza zo začiatku 18. stor. a postavil ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami. Po niekoľkých prestavbách a rozšíreniach až po dnešnú podbu sa história viaže k rodine Andrášiovcov, ktorá bola vlastníkom nielen kaštieľa ale aj iných majetkov a bane blízko Rožňavy. Po staršej klasicistickej prestavbe a rozšírení južnej časti a priečelia nasledovala rozsiahlejšia pseudoslohová úprava s nadstavbou druhého poschodia, ktorá dala kaštieľu ráz francúzskej poľovníckej stavby.
error: Obsah je autorsky chránený !!