TOPlist Kalvária - Spoznávame Slovensko - Radovan Bries

Levoča

Levoča alebo Spišská Levoča. Poloha mesta je vo východnej časti Spiša. Prvé zmienky sa datujú od roku 1249 pod názvom Leucha ako osada prosperujúca z výhodnej polohy na obchodnej ceste Via Magna. Levoča sa neskôr stala jedným z hlavných centier renesancie a humanizmu v Uhorsku. Je jedným z najnavštevovanejších miest Slovenska s množstvom stavebných pamiatok. Mestskú pamiatkovú rezerváciu charakterizuje niekoľko stavebných prvkov a to najmä zachovalé mestské hradby, ktoré obopínajú obdĺžnikové námestie. Rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. V interiéri sa nachádza neskorogotický drevený hlavný oltár sv. Jakuba je vysoký 18,6 m a je najvyšší svojho druhu na svete. Zhotovili ho z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče v rokoch 1507 až 1517. Neďaleko kostola susedí radnica a námestie lemuje vyše 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov. Levoča je samozrejme aj najväčším pútnickým miestom na Slovensku. Každoročne na Mariánsku horu vystupujú tisícky veriacich aby sa pomodlili v neogotickom Kostole Navštívenia Panny Márie. Od roku 2009 sa hrdí zápisom do svetového kultúrneho dedičstva.
Mordá hodinka nad Banskou Štiavnicou

Banská Štiavnica

Najstaršie banícke mesto nazývané aj strieborné, vďaka ťažbe striebra a zlata, zapísané v zozname UNESCO. Mesto obklopujú Štiavnické vrchy, ktoré sú sopečného pôvodu. Na vrchoch nájdeme umelo vytvorené jazerá – tajchy. V meste sa nachádza niekoľko významných, prevažne sakrálnych stavieb. Dominantou Trojičného námestia je barokový Morový stĺp a opevnená stavba hradu. Azda najviac fotografovanou je štiavnická kalvária. Salamandrové dni sa konajú pravidelne druhý septembrový týždeň. Súčasťou je sprievod, ktorý zobrazuje život banského mesta.

Banská Bystrica Kalvária

Baroková Kalvária nad Banskou Bystricou sa nachádza na úpätí vrchu Urpín. Tvorí ju 8 kaplniek krížovej cesty, lipová alej a Kaplnka sv. Kríža. História tohto pútnického miesta sa datuje do druhej polovice 17. stor., kedy do mesta prišli pátri z rehole Spoločnosti Ježišovej, ktorí sa pričinili o obrodenie viery na tomto území. Obyvatelia mesta začali Kalváriu stavať v rokoch 1712-1713. Väčšia oprava Kalvárie bola realizovaná v rokoch 1902-1903. V novodobej histórii sa v roku 2007 začala generálna oprava historickej časti. V roku 2008 bol do veže vložený 80 kg zvon. Záverečnou časťou úprav bolo vybudovanie chodníkov a úprava terénu. Súčasťou historickej Kalvárie je aj tzv. Urpínska alej. Tvorilo ju 71 druhovo rozličných chránených stromov. Pokojné miesto s výhľadmi na Banskú Bystricu a Nízke Tatry je ideálne na prechádzky a ľahkú turistiku.

Kalvária Nitrianske Pravno – Solka

Jedinečná kalvária a najrozsiahlejší komplex kalvárie. Toto pútnické miesto nájdete nad obcou Solka pri Nitrianskom Pravne. Výnimočná je počtom zastavení. Pozostáva z 27 objektov: 2 kostoly, 14 zastavení krížovej cesty a 11 mimoriadnych kaplniek. Bol postavený v neogotickom slohu v rokoch 1927 – 1934 na pahorku „Galgenberg“.  Pokiaľ ste na tomto mieste neboli, nezažili ste taký pokoj asi na žiadnom mieste. Pre mňa je toto miesto výnimočné a odporúčam všetkým aj ateistom …

Kalvária Levoča – Mariánska hora

Cieľom každoročnej veľkej púte veriacich sa neodmysliteľne stala Bazilika Navštívenia Panny Márie. Taktiež nazývaná Mariánska hora nad Levočou. Miesto vyhľadávané veriacimi, rodinkami alebo cestovateľmi výnimočné výhľadom na mesto a krajinu leží v nadmorskej výške 775 m n.m. Vysoké Tatry a rozľahlá krajina dávajú širokú možnosť na výlety a oddych. Kostol bol postavený v rokoch 1906 až 1922.

Kalvária Topoľčany

Prirodzenou súčasťou každého väčšieho mesta s kresťanskou históriou je kalvária. V Topoľčanoch sa nachádza veľmi zaujímavá svojimi tvarmi a prvkami. Je postavená v západnej časti mesta. Objekty kalvárie boli vybudované v rokoch 1853 až 1856 v neogotickom slohu. Kalvária nie je voľne prístupná a preto aj fotografie som vytvoril spoza plota, kde polku času stráveného fotením mi robil spoločnosť zúrivý pes. Nič to nemení na skutočnosti, že keď som videl kalváriu v Topoľčanoch zaujala ma svojimi tvarmi na prvý pohľad. Toto miesto som navštívil aj druhý krát a v tej chvíli som mal veľké šťastie. Stretol som totiž „kastelána“, ktorý aj napriek štekaniu a vyskakovaniu psa s úsmevom na tvári ponúkol možnosť pozrieť si kalváriu a „vyštverať“ sa až na najvyššiu časť tejto stavby. Ďakujem za túto možnosť a odporúčam aj ostatným, aby spoznali tento kút krajiny a toto miesto na vlastnej koži.

Nitra

Nitra (maď. Nyitra, nem. Neutra) je krajské mesto vzdialené približne 70 km severovýchodne od hlavného mesta Bratislavy. Leží v nadmorskej výške 167 m.n.m. v Podunajskej pahorkatine. Preteká ňou rovnomenná rieka Nitra a zo severnej strany sa nad ňou týči vrch Zobor (587 m.n.m.). Je najstarším mestom na Slovensku. Prvé potvrdené historické zmienky sú z roku 828. Je po nej pomenovaná planétka (9543) Nitra. Počtom obyvateľov je šiestym najväčším mestom na Slovensku. V centre sa nachádza historická časť s hradom na návrší a na južnej sa zasa vypína Kalvária. Nitra je aj kultúrne mesto so starým Divadlom Karola Spišiaka a Divadlom Andreja Bagara. Mesto je tepnou so stredným a východným Slovenskom. Ako aj história napovedá mesto bolo spojnicou aj minulosti. V okolí sa nachádza niekoľho archeologických miest. Predmety nájdené na týchto miestach si môžete pozrieť v Ponitrianskom múzeu na námestí. Vedľa múzea sa nachádza Divadlo Andreja Bagara.

Skalica

Mesto Skalica sa nachádza na západe krajiny v Trnavskom okrese. Táto oblasť sa nazýva Záhorie. Mesto je obklopené zo severu a západu hranicou s Českom a neďaleko tečie rieka Morava. Najbližšie susedné české mesto je Hodonín, slovenská Holíč, Senica a Myjava. História mesta sa datuje do 13. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1217 a to listina uhorského kráľa Ondreja, ktorý daroval skalické územie dvom synom nitrianskeho župana Tomáša. Na vyvýšenej časti mesta sa nachádza kalvária a rannorománska stavba Rotundy sv. Juraja približne z 11. storočia. Na námestí nájdete gotický Rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela s kernerom, Kaplnku sv. Anny a dvojpodlažnú secesnú budovu z roku 1905 Spolkový dom. Autorom tejto budovy je architekt Dušan Jurkovič. Azda najznámejší je skalický trdelník, ktorý preslávil mesto a región Záhorie. Pomenovanie „Skalický trdelník“ môžu mať iba výrobky vyrobené v okrese Senica a Skalica. Pomenovanie bolo registrované Európskou komisiou pre celú Európsku úniu.

Kalvária Prešov

Barokové kaplnky a kostol tvoria komplex Prešovskej kalvárie. Nachádza sa na pahorku v západnej časti mesta vo výške 265 m.n.m. Pochádza z prvej polovice 18. storočia. V minulosti bola považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu v Uhorsku hneď po kalvárii v Banskej Štiavnici. Z tohoto miesta máte Prešov ako na „dlani“. V pozadí sa čneje aj hrad Kapušany a Veľký Šariš.

Nitra kalvária

Kalvária v Nitre je miesto, ktoré si zamilujete. Nachádza sa na južnej strane mesta na skalnatom návrší. Na vrch sa dostanete popri dvanástich neorománskych zastaveniach kalvárie od Kostola nanebovzatia Panny Márie, trojfigurálnom súsoší Ukrižovania až po Kaplnku Božieho hrobu. Kaplnka je štrnástym zastavením kalvárie v tvare šesťuholníka a šesťbokou vežičkou. Z tohto miesta je krásny panoramatický výhľad na celú Nitru, protiľahlý Zobor a celý hrebeň Zoborských vrchov. Kalvária je obľúbeným pútnickým miestom a miestom na prechádzky s nádherným výhľadom od východu po západ.
error: Obsah je autorsky chránený !!