TOPlist Hrad - FotoRado
brána protitureckej pevnosti v Komárne

Protiturecká pevnosť Komárno

Protiturecká pevnosť v Komárne je najzachovanejšou a najväčšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku a Európe. Postavili ju neďaleko sútoku riek Váh a Dunaj na juhu krajiny. Pevnosť postavali v dvoch obdobiach. Na základoch staršieho hradu sa začala roku 1546 výstavba Starej pevnosti a roku 1658 začala výstavba Novej pevnosti. Komárňanský pevnostný systém je najväčším fortifikačným systémom na území Slovenska a tiež bývalého Rakúska-Uhorska. Okrem tejto unikátnej stavby zapísanej v predbežnom zozname UNESCO sa nachádza v Komárne množstvo iných zaujímavých stavieb. Napríklad Námestie Európy, Bazilika sv. Ondreja, Trojičný stĺp, baroková Radnica, Dôstojnícky pavilón alebo Alžbetin most v Komárne, ktorý spája cestou Komárno a Komárom. Ďalšie „nabité“ miesto na spoznávanie.

Partizánske vodný hrad Šimonovany

Mesto Partizánske je spájané hlavne s Tomášom Baťom, zakladateľom Baťových závodov na výrobu obuvi. V najstaršej mestskej časti Šimonovany je postavený Vodný hrad z 12. storočia, ktorý patrí k najstarším zachovaným goticko-renesančným šľachtickým sídlam na Slovensku. Národná kultúrna pamiatka prešla renováciou v roku 1998 a rozsiahlou rekonštrukciou v roku 2015. Spolu s parkom, ktorý je súčasťou celého miesta tvorí príjemnú a historickú atmosféru. Miesto je navštevované turistami a aj domácimi kvôli atmosfére, ktorá tu panuje.
Hrad Ľupča Hrad Ľupča Hrad Ľupča Hrad Ľupča Hrad Ľupča a panoráma Nízkych Tatier Hrad Ľupča a panoráma Nízkych Tatier Hrad Ľupča a panoráma Nízkych Tatier

Hrad Slovenská Ľupča

Hrad postavili pred rokom 1250 a pôvodne slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Neskôr hrad menil majiteľov a tí ho prispôsobovali svojim požiadavkám, čoho dôkazom sú mnohé dostavby a prestavby. Pri úpravách v 17. storočí bolo nádvorie doplnené arkádami, v miestnostiach boli vymenené klenby. Asi najznámejším hradným pánom bol Matej Korvín. V tomto období bol hrad sídlom ľupčianskeho panstva, ktorému patrilo mnoho dedín na východ od Banskej Bystrice. Po požiari v roku 1860 bol objekt upravený na sirotinec, v období predošlého režimu tu boli sústredené rehoľné sestry. Vďaka trvalému využitiu hrad prežil a je pomerne dobre zachovaný. Hrad prechádza rozsiahlou rekonštrukciu interiéru a exteriéru, čím nadobúda krásny vzhľad a je pýchou banskobystrického kraja. Na nádvorí sa nachádza mohutná Korvínova lipa s obvodom kmeňa 770cm a výškou 20metrov. Jej vek sa odhaduje na 700 rokov. Je chráneným prírodným výtvorom od roku 1967.

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Sídli v ňom Považské múzeum. V areáli sa rozprestiera park, ktorý navštevujú rodinky s deťmi, športovci a turisti vo chvíľach oddychu.

Hrad Lednica

Zrúcanina hradu z 13. storočia v Bielych Karpatoch sa volá Hrad Lednica. Je dominantou obce Lednica neďaleko hraníc s Českou republikou. Je to jeden z kráľovských hradov, pretože slúžil na ochranu severozápadnej hranice Uhorska. O hrad sa stará Historicko-astronomická spoločnosť v spolupráci s obcou Lednica. V súčasnosti je hrad v rekonštrukcii a otváracie hodiny nájdete na stránke hradu https://hradlednica.sk

Kremnica

Stredoveké mesto s bohatými ložiskami zlata. Predpokladá sa že sa ťažilo od 10. stor. Minciarstvo a baníctvo priniesli mestu bohatstvo a slávu. Kremnické dukáty, (florény), patrili k najhodnotnejším a vyhľadávaným minciam v Európe. Mincovňa patrí k najstarším podnikom svojho druhu na svete. Mince tu razia od roku 1328. Mesto sa rozrastalo súčasne s budovaním hradu, ktoré posilnili opevnenia v rokoch 1405-26. Bol tu postavený dvojloďový kostol Sv. Kataríny, radnica, hodinová veža, vstupná veža ako aj mnohouholníková bašta. Datujú sa z 13. až 14. stor.
Z Liptovský Hrádok a panoráma Západných a Vysokých Tatier Z Liptovského Hrádka, Liptovský Peter Z Liptovského Hrádka, Liptovský Peter

Zrúcanina hradu a kaštieľ Liptovský Hrádok

Na Slovensku máme množstvo pamiatok a veľa z nich je žiaľ v zlom a alarmujúcom stave. Aj napriek veľkej snahe obcí sa niektoré nedarí zachrániť. Tými svetlými príbehmi so šťatstným koncom je Zrúcanina hradu a kaštieľa v Liptovskom Hrádku. V severnej časti mesta na malej vápencovej skale pri rieke Belá sa nachádza zrúcanina vodného hradu, jedinečného na území Slovenska. Prvá písomná zmienka o hrade Wywar pochádza z roku 1341. Stavebne je prepojený s kaštieľom a v súčasnosti rekonštruovaná pamiatka je v súkromnom vlastníctve. Gotický kamenný hrad dal na hornom Liptove postaviť vtedajší zvolenský župan Donč po roku 1314. Skala, na ktorej hrad stojí, bola obkolesená vodnou priekopou a jeho úlohou bolo strážiť dôležitú križovatku ciest Spišskej cesty a cesty Magna via, tzv. Jantárovej cesty. Pôvodne kráľovský hrad dal v roku 1399 kráľ Žigmund do správy M. Gorjanskému, no už v roku 1433 ho obsadili Husiti, po nich Jiskrovci a odvtedy už často menil majiteľov. Veľa rokov bol hrad v rozvalinách, až kým ho nedostal Valentín Balaša so svojím bratom.

Trenčín

Popri rieke Váh sa vypína niekoľko hradov a miest, ktoré majú svoju históriu. Najväčším na strednom Považí je mesto Trenčín. Je jedným z troch najstarších miest na Slovensku. Od hlavného mesta je vzdialený 120 km. Vďaka strategickému umiestneniu tu vybudovali Trenčiansky hrad. Je viditeľný z veľkej vzdialenosti. Bol postavený nad mestom na strmom vápencovom brale. Je zrenovovanou národnou kultúrnou pamiatkou. Dominujúcou je Matúšova veža a ďalšie hradné paláce. Väčšia časť objektu sa používa na výstavné účely a expozície.

Kežmarský hrad

Kežmarský zámok alebo Kežmarský hrad, stojí na mieste kostola z 13. storočia v centre Kežmarku. Ten bol v roku 1462 prestavaný na hrad a v 17. storočí na zámok. Je sídlom Múzea v Kežmarku. Kežmarský hrad je pôvodne gotický z prelomu 14. a 15. storočia, vznikol na mieste kláštora s Kostolom svätej Alžbety spomínaného už v roku 1251. Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447, z čias, kedy územie obývala posádka Jana Jiskru z Brandýsa. Dlhoročnými majiteľmi hradu bola rodina Thököly. 28. marca 2022 na ploche pred zámkom odhalili bronzovú sochu grófa Imricha Tököliho, na koni v nadživotnej veľkosti, ktorá je dielom maďarského umeleckého sochára Lajosa Győrfiho.

Hrad Likava

Nachádza sa 3 kilometre severne od Ružomberka na jednom zo skalnatých štítov Chočských vrchov. Vznik hradu sa odhaduje na prvú polovicu 13. storočia. Hrad bol pomerne skromným sídlom, klenby tu boli iba v pivničných priestoroch, ostatné miestnosti mali drevené stropy, jediným prepychom boli sklenené okná. Vyše päťsto rokov zarastali základy hradu hustým lesným porastom, iba terénny reliéf a zvyšok jediného múru označovali miesto, kde hrad stál. V rokoch 1975 až 1987 sa uskutočnil archeologický výskum a odkryté základy budov sa zakonzervovali. Hrad Likava je dnes turistickou atrakciou Liptova.
error: Obsah je autorsky chránený !!