TOPlist Hrad - FotoRado

Levický hrad

Hrad okresného mesta Levice sa nachádza blízko centra. Objekt je charakterizovaný ako zakonzervovaná zrúcanina. Zachovalé časti horného hradu s gotickým palácom, východná bašta tvoria charakter tomuto hradu z druhej polovici 13. storočia. Je súčasťou areálu Tekovského múzea.

Plavecký hrad

Ako väčšina stredovekých hradov na území dnešného Slovenska, aj Plavecký hrad vznikol v 13. storočí počas vlny výstavby nových hradov po mongolskom vpáde do Uhorska. Zrúcanina hradu je postavená na kopci Pohanská na západnom úpätí Malých Karpát nad obcou Plavecké Podhradie. V okolí hradu sa nachádzajú aj ďalšie pamiatky a zaujímavosti. Na rovnakom vrchu sa nachádza hradisko Pohanská. Pri severnom úbočí vrchu sa nachádza Plavecká jaskyňa. Na južnom úpätí vrchu Pohanská sa nachádzajú zvyšky obvodových múrov zaniknutého kláštora. V Plaveckom podhradí sa nachádza tiež renesančný kaštieľ. Z hradu sú krásne pohľady na krajinu. Samotný hrad aj napriek tomu, že je to zrúcanina má veľmi zaujímavé členenie a tvary. Rozhodne je to miesto, ktoré treba spoznať a zažiť. Cesta na hrad trvá približne 20 minút.

Hrad Parič Trebišov

Parič je zrúcanina vodného hradu v parku mesta Trebišov postavený v 13. storočí. Prvá zmienka je v darovacej listine z roku 1327, kde je nazývaný Castrum Parys. Roku 1684 bol dobytý povstaleckým vojskom Imricha Thökölyho a o dva roky neskôr bol vyhodený do vzduchu strelným prachom. Roku 1786 boli jeho zvyšky použité ako stavebný materiál pre barokový zámok rodu Andrássyovcov. Posledné dielo skazy na ňom dokonala československá a sovietska armáda v druhej polovici 20. storočia, ktorá si z neho urobila cvičnú strelnicu. Dnes z neho zostala len jedna stena.

Bratislava

Hlavné mesto Slovenskej republiky, je hraničným mestom s Rakúskom nazývané však aj ako Prešporok, Pressburg, Posonium alebo Pozony. Mestom preteká rieka Dunaj, ktorá je aj hlavnou tepnou lodnej dopravy. Neodmyslitelnou dominantou mesta je hrad so súborom stavieb. Hlavnou je stavba kráľovského paláca. Pod hradom sa nachádza jediný most, ktorý nemáv prúde rieky žiadny pilier. Volá sa Most SNP a taktiež ho nazývajú UFO kôli reštaurácii na vrchole v tvare UFA. Most je dlhý 431 m, vysoký 85 m a otvorili ho 26. augusta 1972. V scenérii pri bratislavskom hrade vyčnieva aj sakrálna stavba a je ním Dóm sv. Martina. Je najvýznamnejším a najväčším kostolom v Bratislave a od 14. februára 2008 hlavným chrámom novovzniknutej Bratislavskej arcidiecézy. Je rovnako vysoký ako Most SNP s výškou 85 metrov.

Hrad Korlátka

Ďalším miestom pri spoznávaní Slovenska je ďalšia zrúcanina hradu. Nachádza sa v Malých Karpatoch vo výške 455 m n. m., nad obcou Cerová pri časti Rozbehy. Hrad Korlátka alebo Korlátsky hrad slúžil ako strážca „Českej cesty“. Bol postavený v 13. storočí, opustený bol v 18. storočí Dnes z neho ostali ruiny, ktoré majú svoj tvar a preto ho viete pomerne jednoducho identifikovať na fotografiách. Najzachovalejšia je hospodárska budova pred vstupom, zvyšky vstupnej brány a časti hradného múru. Z najvyššej časti hradu sú krásne pohľady na krajinu. Výlet na tento hrad je ešte jednoduchší ako na hrad Revište. Jednoducho vystúpiš z auta a si tam…

Hrad Veľký Kamenec

Poďme pre zmenu na východ krajiny do okresu Trebišov. V južnej zemi „tokajskej“ a 2 kilometre od hranice Maďarskej na návrší obce Veľký Kamenec čnie pozostatok hradu s rovnomenným názvom. Hrad postavili v 13. storočí po tatárskom vpáde do Uhorska. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1323. Hrad patril šľachtickým rodinám Šóošovcov, pánov z Pavloviec, neskôr Jánovi Jiskrovi z Brandýsa, ktorý z hradu organizoval lúpežné výpravy. Od neho ho dobylo vojsko Mateja Korvína v roku 1459. Posledným majiteľom bol v 17. storočí Juraj Soós. Nechal vybudovať opevnenie a vykonal rozsiahle opravy. Napokon hrad zbúralo cisárske vojsko v roku 1673 a hrad už nebol obnovený. V súčasnosti na návrší stojí niekoľko hradných múrov a časť veže. Areál predurčuje toto miesto svojou polohou nad obcou na prechádzky a ponúka krásne výhľady na časť Bodrockej roviny.

Hrad Branč

Slovensko má množstvo hradov, niektoré zachovalé a väčšina v stave zrúcanina. Aj tu by sa v delení zrúcanina mohlo pokračovať na zachovalé zrúcaniny, ruiny a pozostatky základov… Hrad Branč je jeden z tých, ktoré aj napriek označeniu zrúcanina majú zakonzervované hradby, vôkol dokonalá starostlivosť. Tento hrad na mňa zapôsobil až natoľko, že je jeden z mojich obľúbených. Krásne výhľady z neho a krásny pohľad na neho. Nachádza sa nad obcou Podbranč vo výške 475 m. n. m. v Myjavskej pahorkatine a rozprestiera sa na ploche 7500 m2. Pôvodne ako pohraničný hrad strážiaci cesty cez Malé Karpaty dali postaviť v rokoch 1251 – 1261. Na hrade sa vystriedalo 40 majiteľov medzi nimi bol aj Matúš Čák Trenčiansky, uhorský kráľ Karol Róbert alebo Matej Korvín. Na hrad sa dostanete za 5 minút z parkoviska pri cintoríne.

Hrad Slanec

Zrúcanina gotického hradu Slanec z 13. storočia sa nachádza na Slanskom hradnom vrchu nad obcou Slanec. Bol zničený v roku 1679. Zachovalú siluetu hradu vytvára veža Nebojsa a múr gotického paláca, ktorý má zachované gotické okno kaplnky a nosníky klenby. Obranné hradby a preborené pivnice sa nachádzajú pri vstupe na hradisko. Hrad je prístupný verejnosti a prechádza rekonštrukciou. Cesta na hrad trvá približne 35 minút a vedie pekným lesom. Pred hradom sa nachádza altánok s krásnymi výhľadmi na krajinu a obec.

Kremnica

Stredoveké mesto s bohatými ložiskami zlata. Predpokladá sa že sa ťažilo od 10. stor. Minciarstvo a baníctvo priniesli mestu bohatstvo a slávu. Kremnické dukáty, (florény), patrili k najhodnotnejším a vyhľadávaným minciam v Európe. Mincovňa patrí k najstarším podnikom svojho druhu na svete. Mince tu razia od roku 1328. Mesto sa rozrastalo súčasne s budovaním hradu, ktoré posilnili opevnenia v rokoch 1405-26. Bol tu postavený dvojloďový kostol Sv. Kataríny, radnica, hodinová veža, vstupná veža ako aj mnohouholníková bašta. Datujú sa z 13. až 14. stor.

Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka reprezentuje oblasť Gemera. Národná kultúrna pamiatka sa nachádza 8km od Rožňavy. Na vysokom, strmom, kužeľovitom kopci sa týči pôvodne gotický hrad zo začiatku 14. stor. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Až do roku 1812 bol hrad obývaný. Posledný majiteľ D. Andrássy ho premenil na rodové múzeum a od roku 1906 ho sprístupnili verejnosti. Strechu najkrajšieho stredovekého hradu zachvátil požiar, ktorý sa nepodarilo ani veľkej snahe hasičov uhasiť. Krásna Hôrka vyhorela 10. marca 2012.
error: Obsah je autorsky chránený !!