Hrad Fiľakovo

Fiľakovo je mesto na južnom Slovensku, ležiace v regióne Cerová vrchovina v okrese Banská Bystrica, neďaleko hraníc s Maďarskom. Krajina, aj keď prevažne rovinatá, sa v centre mesta dvíha do kopca, na ktorom bol z 12. storočia vybudovaný Fiľakovský hrad. Archeologické nálezy dokazujú osídlenie už od doby medenej. Zámok prešiel čiastočnou rekonštrukciou a je obľúbenou, navštevovanou pamiatkou. Ďalší hrad, Šomoška, ​​leží len 12 km odtiaľto, skutočne na maďarských hraniciach. Zatiaľ čo hrad Fiľakovo kotví mesto, hrad Šomoška stojí na okraji Slovenska. Zvlnené kopce a roviny v regióne majú bohatú históriu, ktorá je evidentná v týchto stredovekých pevnostiach, ktoré sú pútavými destináciami pre milovníkov histórie aj turistov.
Hrad Ľupča Hrad Ľupča Hrad Ľupča Hrad Ľupča Hrad Ľupča a panoráma Nízkych Tatier Hrad Ľupča a panoráma Nízkych Tatier Hrad Ľupča a panoráma Nízkych Tatier

Hrad Slovenská Ľupča

Hrad postavili pred rokom 1250 a pôvodne slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Neskôr hrad menil majiteľov a tí ho prispôsobovali svojim požiadavkám, čoho dôkazom sú mnohé dostavby a prestavby. Pri úpravách v 17. storočí bolo nádvorie doplnené arkádami, v miestnostiach boli vymenené klenby. Asi najznámejším hradným pánom bol Matej Korvín. V tomto období bol hrad sídlom ľupčianskeho panstva, ktorému patrilo mnoho dedín na východ od Banskej Bystrice. Po požiari v roku 1860 bol objekt upravený na sirotinec, v období predošlého režimu tu boli sústredené rehoľné sestry. Vďaka trvalému využitiu hrad prežil a je pomerne dobre zachovaný. Hrad prechádza rozsiahlou rekonštrukciu interiéru a exteriéru, čím nadobúda krásny vzhľad a je pýchou banskobystrického kraja. Na nádvorí sa nachádza mohutná Korvínova lipa s obvodom kmeňa 770cm a výškou 20metrov. Jej vek sa odhaduje na 700 rokov. Je chráneným prírodným výtvorom od roku 1967.

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad, známy aj ako Kežmarská pevnosť, stojí na mieste kostola z 13. storočia v centre Kežmarku. V roku 1462 bol kostol prestavaný na hrad a v 17. storočí bol upravený na zámok. Dnes v ňom sídli Kežmarské múzeum. Pôvodný Kežmarský hrad bol gotický, pochádzal z prelomu 14. a 15. storočia. Postavili ho na mieste kláštora s kostolom sv. Alžbety, spomínaného už v roku 1251. Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade je z roku 1447, z čias, keď územie obývala posádka Jana Jiskru z Brandýsa. Dlhé roky bol hrad vo vlastníctve Thökölyovcov. 28. marca 2022 bola na námestí pred zámkom odhalená nadživotná bronzová socha grófa Imreho Thökölyho na koni. Toto pôsobivé umelecké dielo je od maďarského sochára Lajosa Győrfiho.

Hrad Veľký Kamenec

Poďme pre zmenu na východ krajiny do okresu Trebišov. V južnej zemi „tokajskej“ a 2 kilometre od hranice Maďarskej na návrší obce Veľký Kamenec čnie pozostatok hradu s rovnomenným názvom. Hrad postavili v 13. storočí po tatárskom vpáde do Uhorska. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1323. Hrad patril šľachtickým rodinám Šóošovcov, pánov z Pavloviec, neskôr Jánovi Jiskrovi z Brandýsa, ktorý z hradu organizoval lúpežné výpravy. Od neho ho dobylo vojsko Mateja Korvína v roku 1459. Posledným majiteľom bol v 17. storočí Juraj Soós. Nechal vybudovať opevnenie a vykonal rozsiahle opravy. Napokon hrad zbúralo cisárske vojsko v roku 1673 a hrad už nebol obnovený. V súčasnosti na návrší stojí niekoľko hradných múrov a časť veže. Areál predurčuje toto miesto svojou polohou nad obcou na prechádzky a ponúka krásne výhľady na časť Bodrockej roviny.

Mestské opevnenie v Trnave

Trnava je mesto s bohatou históriou a jedinečnou atmosférou. Jej mestské hradby, ktorých výstavba sa začala už v 13. storočí, obkolesujú rozľahlú plochu až 56 hektárov. Vďaka tomu sa Trnava už v stredoveku radila medzi najväčšie mestá strednej Európy! Na rozdiel od iných miest však Trnavčania nepostavili hradby z kameňa, ale z tehál – materiálu typického pre tento región. Táto voľba dodnes dotvára nezameniteľný kolorit mesta. Trnava leží v srdci rovnomennej pahorkatiny, v nadmorskej výške 146 metrov. Práve vďaka svojej polohe na križovatke obchodných ciest zažívala v minulosti rozkvet. Dodnes je pulzujúcim centrom západného Slovenska, kde sa snúbi historická architektúra s moderným životným štýlom. Prejsť sa kľukatými uličkami starého mesta je nezabudnuteľný zážitok!

Pustý hrad pri Zvolene

Podmanivý pohľad do minulosti ponúka zrúcanina Pustý hrad, známy aj ako Zvolenský hrad. Tento hradný komplex z 12. storočia sa nachádza na zalesnenom kopci s výhľadom na sútok riek Hron a Slatina vo Zvolene, v nadmorskej výške 475 – 571 metrov nad morom. Hoci len vstupná brána Horného hradu zostala úplne nedotknutá, obvodové múry a základy zachytávajú pozoruhodnú pôdorysnú plochu 7,6 hektára tejto rozľahlej pevnosti, jednej z najväčších na Slovensku. Z Dolného hradu sa pred vami rozprestiera Zvolen spolu s ďalekými výhľadmi na Banskú Bystricu a Nízke Tatry. Výhľad z Horného hradu odhaľuje údolie Hrona a Žiarsku kotlinu a panorámy Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Kremnických vrchov. Rôznorodosť krajiny a ľahká dostupnosť robia z tejto historickej lokality obľúbenú destináciu pre turistov a milovníkov histórie, ktorí chcú porozumieť minulosti Slovenska. Pustý hrad, aj keď je dnes malebnou zrúcaninou, stále evokuje silu a majestátnosť svojho rozkvetu už svojou rozlohou a strategickou polohou s výhľadom na okolité údolia. Pri chôdzi po týchto vekom opotrebovaných stenách si možno predstaviť životy tých, ktorí kedysi nazývali tento vrchol hory domovom.
Oravský hrad

Oravský hrad

Oravský hrad je skvostom slovenskej architektúry a neprehliadnuteľnou dominantou oravského regiónu. Táto impozantná stavba, vybudovaná na skalnom brale nad obcou Oravský Podzámok, patrí medzi najlepšie zachované hrady na Slovensku. Hradný komplex pozostáva z troch častí – horného, stredného a dolného hradu. Citadela, najstaršia časť z 13. storočia, tvorí jadro horného hradu. Stredný hrad zahŕňa Korvínov palác, palác Jána z Dubovca a obytnú vežu. V dolnom hrade nájdeme Turzov palác, kaplnku svätého Michala, obranný systém tvorený tromi hradnými bránami a ďalšie stavby. Dnes sú v priestoroch hradu umiestnené expozície Oravského múzea – historická, etnografická a prírodovedná. Historická expozícia prezentuje život šľachty v minulosti a jedinečným spôsobom približuje autentické prostredie hradu. Oravský hrad je právom národnou kultúrnou pamiatkou a vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Partizánske vodný hrad Šimonovany

Partizánske je mesto nezmazateľne späté s Tomášom Baťom, zakladateľom obuvníckej firmy Baťa. V najstaršej časti mesta Šimonovany stojí Vodný hrad z 12. storočia, jedno z najstarších zachovaných goticko-renesančných šľachtických sídiel na Slovensku. Táto národná kultúrna pamiatka prešla rekonštrukciou v roku 1998 a rozsiahlou rekonštrukciou v roku 2015. Spolu s okolitým parkom, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou areálu, vyžaruje z hradu príjemná historická atmosféra. Turistov aj miestnych obyvateľov priťahuje táto destinácia pre jej jedinečnú atmosféru a šarm.

Hrad Červený Kameň

Citadela na vrchole Červeného Kameňa má bohatú históriu siahajúcu až do 13. storočia. Pôvodná kamenná pevnosť bola strategicky umiestnená na hranici Uhorska, tvoriac súčasť opevnení tiahnuce sa od Bratislavy až po Žilinu. Jadrom pevnosti bolo juhozápadné obytné krídlo s rozsiahlymi skladovacími priestormi v suteréne. Štyri mohutné bašty chránili hrad pred útokmi, vybavené pokročilými delostreleckými systémami – kazematami a strieľňami s prepracovaným vetraním. Po roku 1588 pevnosť dobudoval jej nový majiteľ Mikuláš Pálffy. Zachovala sa zaujímavá povesť o založení hradu. Dvanásti mudrci radili, kde ho postaviť. Jedenásti navrhli vrch Kukla. Len najmladší presadzoval terajšie miesto, lebo na Kukle sa podľa neho stretávajú duchovia a strašidlá, ktorým by sa nepáčil stavebný ruch.

Hrad Kapušany

Zrúcanina hradu nad obcou Kapušany sa nazýva Kapušiansky hrad. Je viditeľný zo široko-ďaleka. Z najbližšieho mesta Prešova je pekne viditeľný aj z Kalvárie nad mestom. Cesta k hradu vedie lesom asi 40 minút od parkoviska. Hrad ponúka široké vyžitie od opekania, cez športové aktivity a neposlednom rade krásne výhľady na širokú krajinu, hradu Šariš, mesta Prešov a okolité obce. Hrad postavili v 13. storočí na strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska. Mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Na hrade sa dochovala vstupná brána zo severu, predhradie a horný hrad. Od roku 2012 prebiehajú práce na obnove hradu.
TOPlist