TOPlist Drevený chrám - FotoRado

Artikulárny kostol v obci Istebné

Ferozliatinový priemysel priniesol v 50 rokoch 19. storočia do obce Istebné rozvoj. Táto rázovitá obec v okrese Dolný Kubín je miestom pre turizmus. Po vyznačených trasách sa dostanete na Kubínsku hoľu, odkiaľ sa dá pokračovať na hrebeň Oravskej Magury alebo dominanty dolnej Oravy, Veľkého Choča. Najvýznamnejšou pamiatkou v obci Istebné je drevený artikulárny kostol postavený bez veže z rokov 1686-1687. Pozemok na postavenie kostola daroval oravský podžupan Pavol Dávid. Kostol je postavený zo smrekového a jedľového dreva zrubovou konštrukciou na kamennom sokli. Pod kostolom sa nachádzajú krypty miestnych zemanov. V roku 1871 bola konštrukcia kostola z exteriéru obitá zvislým bednením, ktoré existuje dodnes. Oltár pochádza z roku 1698 a znázorňuje sv. Trojicu, kazateľnica je z roku 1686, je na nej erb rodiny Bajcsi, ktorá ju kostolu darovala. Organ pochádza z roku 1768. Na stenách a strope kostola bola ornamentálna maľba. Vedľa kostola je postavená zvonice z roku 1731. Spodná časť je z kameňa, v hornej časti má drevenú konštrukciu. Starší zvon pochádza z roku 1692, novší bol z roku 1763. Za prvej svetovej vojny bol odvezený a nahradili ho dva novšie.

Artikulárny kostol Leštiny

Drevený evanjelický artikulárny kostol v obci Leštiny je národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO. Každú nedeľu sa tu konajú bohoslužby. Na tomto mieste bol pokrstený aj Pavol Országh Hviezdoslav.

Stará Halič

Obec Stará Halič sa nachádza na juhu Slovenska v okrese Lučenec asi kilometer od Haličského zámku. Najvýznamnejšou pamiatkou je románsko-gotický kostol sv. Juraja. Pochádza z obdobia okolo roku 1300. Dal ho postaviť Dionýz, zakladateľ rodu Lossonczyovcov, v tej dobe vlastník neďalekého zámku Halič. Nachádza sa v opevnenom areáli na miernej vyvýšenine na južnom okraji obce. Jedná sa o jednoloďovú stavbu. V interiéri sa nachádzajú hodnotné gotické fresky. Zariadenie kostola je prevažne z 18. storočia. Drevená renesančná zvonica stojí pri kostole. Podľa záznamu, nájdeného v medenej guli, dal zvonicu postaviť Ján Makfalvay, kapitán haličského hradu, ktorý roku 1666 padol do tureckého zajatia a tam sľúbil, že po vyslobodení dá postaviť vežu v Starej Haliči. Celý objekt a stredoveké nástenné maľby boli v roku 1991 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

Vyšný Komárnik

Na hranici s Poľskom, na severe Slovenska v časti Nízkych Beskýd leží obec Vyšný Komárnik. Obec patrí do oblasti Duklianskeho priesmyku v ktorom sa počas druhej svetovej vojny stala Karpatsko-duklianska operácia. Pokiaľ by ste v obci hľadali kostol Kozmu a Damiána zo zbierky drevených chrámov, budete sa musieť chvíľku poobzerať, pretože je obrastený vysokými stromami. Gréckokatolícky drevený kostol bol postavený v roku 1924. Ako jediný drevený kostolík na Slovensku stojí na vysokom kamennom podklade a je podpivničený. V barokovom štýle je ladený interiér, ktorý dopĺňa Ikonostas z 18. storočia. Kostol je národnou kultúrnou pamiatku, ktorý prešiel rekonštrukciou v rokoch 2002 až 2008.

Dolný Smokovec

Vysoké Tatry sú miestom, kde si väčšina z nás príde hlavne oddýchnuť, zašportovať, jednoducho „vypnúť“. Lyžiarske stredisko sa nachádza v Dolnom Smokovci Pod lesom v tichom prostredí Vysokých Tatier 10 km od Popradu. Dolný Smokovec je kúpeľná osada a miestna časť mesta Vysoké Tatry. V obci je najväčšie tatranské stredisko liečby ochorení dýchacích ciest a pľúc u detí. Koncom 19. storočia bol postavený Rímskokatolícky drevený kostolík, ktorý je najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou obce. Navrhol ho významný spišský architekt Gedeon Majunke v neoklasicisticko-secesnom štýle.

Svätý Kríž

Obec Svätý Kríž sa nachádza 15 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Na konci obce sa ukrýva jeden z piatich zachovaných slovenských artikulárnych kostolov. Je najväčším v strednej Európe. Pôdorys tohto evanjelické kostola má tvar kríža. Do barokového interiéru sa zmestí 6000 veriacich. Viac informácií nájdete na www.drevenykostol.sk
Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec Drevený kostol Starý Smokovec

Starý Smokovec

Vo Vysokých Tatrách sa dokážeme pozerať hlavne na končiare našich veľhôr. Sú výnimočné a naše. V obývaných častiach Starého Smokovca sa naša kultúra v podobe pamiatok pretavuje v našom vysokohorskom alpskom štýle budov s charakteristickým hrázdeným murivom. Postavených je tu mnoho budov, hotelov a nájde sa aj kostol. Drevené chrámy sú v hojnom počte zhromaždené na sverovýchode krajiny. V srdci Starého Smokovca je postavený jeden drevený neogotický Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie s bohato zdobenými štítmi. Je skutočným skvostom. Bol postavený v roku 1888 na podnet biskupa Juraja Császka. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty.

Drevený chrám v obci Korejovce

Okres Svidník je bohatý na drevené chrámy. Jeden z najmenších drevených chrámov sa nachádza na návrší nad obcou Korejovce. Gréckokatolícky Kostol Ochrany Bohorodičky bol postavený v roku 1764. Strecha je typická šindľová, obvod kostola lemujú smrekové dosky. Zakončenie striech je cibuľovité s krížom. Pred kostolom je drevená zvonica s tromi zvonmi. Na jednom zvone z roku 1769 je nápis s reliéfom svätej Rodiny. Druhý zvon z roku 1771 má nápis a reliéf s dekórom kríža, pod ním Panna Mária Sedembolestná a svätá Trojica. Tretí je z roku 1835 a je zdobený dekórom dubových listov a nápisom. Od roku 1968 je národnou kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky.

Drevený chrám v obci Jedlinka

Obec Jedlinka sa nachádza v okrese Bardejov, v severnej časti Nízkych Beskýd. Jej názov charakterizuje umiestnenie v zalesnenej krajine, kre prevládali jedle. Je jedna z mála obcí Slovenska, kde sa nachádza drevený chrám. V strede obce sa nachádza grékokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky z roku 1763, ktorý bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Tatranská Javorina

Tatranská Javorina je podhorská obec na severe krajiny neďaleko poľských hraníc a 11 km od Ždiaru. K obci patrí aj osada Lysá Poľana a Podspády. Prevažná časť lesov v okolí tvoril v minulosti Javor, preto sa predpokladá, že názov bol odvodený práve od tejto dreviny. V obci sa nachádza niekoľko zaujímavých objektov. Bývalé rekreačné zariadenia predstaviteľov štátu, poľovnícky zámoček kniežaťa Hohenlohe a najväčsia dominanta je drevený rímskokatolícky kostol sv. Anny. Dal ho vystavať v roku 1903 Kristián Hohenlohe. Sv. Anna je patrónkou lesníckej práce.
error: Obsah je autorsky chránený !!