TOPlist Obec - FotoRado

Podbiel – Bobrova raľa

Rozmanitosť severného Slovenska regiónu Orava charakterizuje obec v okrese Tvrdošín. Malebná dedinka Podbiel má síce okolo 1300 obyvateľov je však bohatá na históriu. Celou obcou popri hlavnej ceste 59/E77 takzvanej starej kupeckej ceste môžete spoznávať zrubové príbytky a hospodárske dvory Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Bobrova raľa. Cesta je známa z histórie už pred keltským osídlením Oravy aj ako jantárová v súčasnosti je hlavnou spojnicou Budapešti a Krakowa v dĺže 1018 km. Dominantou obce je Kostol navštívenia Panny Márie, ktorý bol dostavaný a posvätený v roku 1781. Popri obci tečie rieka Orava. Údolím Studeného potoka vedie cesta do Zuberca a ďalej na Liptov. V Zuberci sa nachádza Múzeum Oravskej dediny.

Drevený chrám Dobroslava

Chrám svätej Paraskevy v obci Dobroslava je jeden z množstva zachovaných východoslovenských drevených chrámov zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Nájdete ho na kopci nad obcou kde je súčasťou cintorína. Bol postavený v roku 1705. Pôdorysom je táto stavba v tvare kríža. Zdobia ju nepravidelné kupoly.

Markušovce

Vyhľadávanou časťou Slovenska je región Spiš. Bohatou obcou na historické pamiatky je obec Markušovce. Nachádza v južnej časti Hornádskej kotliny na sútoku Levočského potoka s Hornádom. Na skale nad obcou stojí dominanta obce gotický Kostol svätého Michala, pôvodne románsky z roku 1280. V tesnej blízkosti kostola sa nachádza Markušovský hrad z roku 1284. V obci sa nachádza niekoľko kúrií a kaštieľov. Markušovský kaštieľ, Letohrádok Dardanely sú súčasťou chránenej pamiatkovej zóny, ktorá bola v obci vyhlásená pre vysoký výskyt historicky cenných budov v roku 1993. V blízkom okolí môžete navštíviť Národnú prírodnú pamiatku Markušovské steny ktorej súčasťou je Markušovský skalný hríb. Markušovská dolina je bohatá na možnosti oddychu s rodinou, turistiku a cykloturistiku.

Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy

Kto počul o mieste zvanom Oblazy, prináleží mu spojiť si ho s obcou Kavačany, Kvačanskou dolinou a vodnými mlynmi. Toto miesto je vyhľadávané v liptovskom regióne a je v blízkom spojení s regiónom Orava. Krasová dolina sa nachádza vo východnej časti Chočských vrchov v národnej prírodnej rezervácii. Jednoduchšia cesta vedie z obce Veľké Borové. Tiesňava vás privíta monumentálnou skalou s dvojkrížom, pod ktorým nájdete vodopád. Po ceste k Oblazom je ich niekoľko. Vodné mlyny uvidíte po 25 minútach chôdze od parkoviska. Vodné mlyny boli postavené v 19 storočí, v časti Oblazy, na sútoku Hutianky a Borovianky. Jeden z nich bol neskôr prerobený na pílu. V roku 1980 ich rekonštruovali nadšenci zo Slovenského zväzu ochrany prírody a krajiny. Mlyny sú súčasťou náučného chodníka Prosieckou a Kvačianskou dolinou.

Drevený chrám v obci Potoky

Obec Potoky leží v Prešovskom kraji okresu Stropkov. Počet obyvateľov nieje viac ako sto, no nachádza sa tu krásny Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy, krásna príroda s hustými lesmi a potôčikmi. Tento trojdielny chrám bol postavený v roku 1773 a zasvätený bol svätej Paraskeve. Konštrukcia je zrubová pri veži stĺpová. Zaujímavá je nezvyčajne vysoká hlavná veža a fakt, že chrám má iba štyri okná. Dve vo svätyni a dve v chrámovej časti. Ikonostas z polovice 18. storočia je národnou kultúrnou pamiatkou ako aj chrám.

Podolínec

Medzi Kežmarkom a Starou Ľubovňou sa nachádza podtatranské mesto Podolínec dýchajúce históriou. Nádherné námestie mesta obklopujú mestské hradby, piaristický kláštor s kostolom, farský kostol Nanebovzatia Panny Márie so stredovekými maľbami a renesančná zvonica.

Hrad Zborov

Hrad Zborov týčiaci sa nad rovnomennou obcou je dobre ukrytý v okolitej prírode. Bol súčasťou uhorského pohraničia obchodnej cesty do Poľska. Slúžil na jej ochranu. Prvá písomná dochovaná zmienka o Zborovskom hrade je z roku 1347. Bol majetkom rôznych hradných pánov ako Cudarovcov, Rozgonyiovcov, Tárczayovcom, Serédyovcom. V roku 1601 hrad kúpili Rákociovci. V období stavovských povstaní ho napadlo cisárske vojsko a v roku 1684 ho zbúralo. Neskôr ho poškodili boje medzi Rusmi a Rakúšanmi počas 1. svetovej vojny. Dnes hrad prechádza rekonštrukciou a je lákadlom pre turistov v Bardejovskom okrese.

Drevený chrám Nižný Komárnik

Nižný Komárnik, obec pod vrcholkami Nízkych Beskýd sa pýši krásnym dreveným kostolom postaveným v roku 1938. Cerkev Ochrany Presvätej Bohorodičky je postavený podla projektu ukrajinského architekta Vladimíra Sičynského. Je to doposiaľ prvý známy architekt, nakoľko pri ostatných drevených chrámoch nepoznáme mená ľudových staviteľov. Malebná, trojdielna gréckokatolícka stavba je ako jediná postavená v zrubovej konštrukcii na kamennom základe.

Vápenka a pamätník v Nemeckej

Medzi Banskou Bystricou a Breznom na Horehroní sa nachádza obec Nemecká. Pri nej sa nachádza vápenná pec, budova expozície a Pamätník umučeným. Toto miesto je smutnou spomienkou na stovky obetí nacistického vraždenia. Expozícia je v správe Múzea SNP v Banskej Bystrici, ktorá sa postarala o rekonštrukciu aby vytvorilo dôstojné pietne miesto. Toto pokojné miesto ležiace na Slovenskej road 66 je voľne prístupné verejnosti.

Tomášikovo – vodný mlyn

Na Slovensku máme niekoľko dokonale zachovaných vodných mlynov. Jeden z nich sa nachádza v krásnom , tichom prostredí na brehu Malého Dunaja na južnom Slovensku pri obci Tomášikovo. Vodný mlyn z roku 1893 sa zachoval v pôvodnom stave so šindlovou strechou, bez závažných rekonštrukcií a je schopný prevádzky. Interiér je pôvodný s mlynárskym náradím a dostanete sa doň drevenou lávkou postavenou na pilieroch z agátového dreva. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Toto miesto je ideálne na oddych a prechádzky, je vzdialené 2 km od obce.
error: Obsah je autorsky chránený !!