TOPlist Obec - FotoRado

Kaštieľ Kubínyi vo Vyšnom Kubíne

Vyšný Kubín je obec neďaleko okresného mesta Dolný Kubín. Jej významnou stavebnou a prakticky neprehliadnuteľnou dominantou je Kaštieľ Kubínyi zo 17. storočia. Z historického hľadiska vieme, že stavba v tomto areáli bola už v 15. storočí, z ktorej sa však bohužiaľ nič nezachovalo. V 17. storočí tu Beňadik Kubínyi postavil renesančnú kúriu, ktorá bola v období baroka zväčšená. O významnú rekonštrukciu v 18. storočí sa zaslúžil Jozef Kubínyi s manželkou Amaliou de Adda. Počas tejto prestavby Kaštieľ Kubínyi dostal takú podobu, v akej ho môžeme vidieť aj teraz. Okrem iného bol obohatený aj o tri tzv. cibuľové veže a v interiéri pribudli nádherné stropné maľby. Tie boli neskôr zamaľované a dlhé roky sa o nich nevedelo – dozvedeli sme sa o nich až počas samotnej rekonštrukcie. Kaštieľ Kubínyi vo Vyšnom Kubíne síce dlhé roky chátral, no noví majitelia mu nanovo vdýchli nový život. Poloha kaštieľa zabezpečuje nielen výbornú dostupnosť, ale aj výhľad na Kubínsku hoľu, Vyšnokubínske skalky a majestátny Veľký Choč. www.kastielkubinyi.sk

Žehra

Región Spiš ponúka krásne kombinácie prírody a pamiatok. Jednou z nich je kombinácia Spišského hradu a Kostola Ducha svätého. Kostol v obci Žehra patrí medzi unikáty gotických nástenných malieb.  Neskororománska sakrálna stavba bola vybudovaná na návrší nad obcou v druhej polovici 13. storočia.

Kaštieľ Augustína Abaffyho Horná Lehota

Na Orave v obci Horná Lehota sa nachádzajú dva kaštiele, ktoré patrili rodine šľachtického rodu Abaffy. Renesančný kaštieľ patril Abaffyovcom do roku 1922. Postavený je na začiatku obce z konca 16. storočia, zničili po roku 1945. Kaštieľ je dvojpodlažný s nárožnými arkiermi so zvyškami renesančných detailov. Objekt má šindľovú strechu. Kaštieľ prešiel rekonštrukciou v rokoch 1991 – 1993.

Kalvária Nitrianske Pravno – Solka

Jedinečná kalvária a najrozsiahlejší komplex kalvárie. Toto pútnické miesto nájdete nad obcou Solka pri Nitrianskom Pravne. Výnimočná je počtom zastavení. Pozostáva z 27 objektov: 2 kostoly, 14 zastavení krížovej cesty a 11 mimoriadnych kaplniek. Bol postavený v neogotickom slohu v rokoch 1927 – 1934 na pahorku „Galgenberg“.  Pokiaľ ste na tomto mieste neboli, nezažili ste taký pokoj asi na žiadnom mieste. Pre mňa je toto miesto výnimočné a odporúčam všetkým aj ateistom …

Kaštieľ v Spišskom Hrhove

Obec v ktorej sa na chvíľu zastavíme sa nachádza medzi Levočou a Spišským Podhradím, Spišským hradom. Medzi miestami, ktoré sú plné histórie, pamiatok a možností spoznávať. Z obce Spišský Hrhov máte výhľad na Spišský hrad, Vysoké Tatry a Dreveník, najväčšie travertínové územie na Slovensku. V obci sa nachádza klenot medzi slovenskými kaštieľmi. Majestátny kaštieľ Csákyovcov z 19. storočia, ktorý je najvýznamnejšou pamiatkou obce. Postavený bol podľa vzoru francúzskych zámkov v neobarokovom slohu s klasicistickými prvkami. Ku kaštieľu patrí aj 17 hektárový park, ktorý je jeden z piatich najväčších na východnom Slovensku.

Liptovský Hrádok – Dovalovo

Dovalovo je mestská časť Liptovského Hrádku, predtým samostatná obec. K Liptovskému Hrádku bola administratívne pričlenená v roku 1971. Humná nad mestom , Evanjelický a. v. chrám Boží, Kostol sv. Martina a panoráma Vysokých Tatier s Kriváňom je možno vidieť na stráňach pod horou. Svojou rozlohou je Dovalovo väčšie ako Liptovský Hrádok napriek tomu, že je v súčasnosti jeho mestskou časťou. Obcou preteká potok Dovalovec a rieka Belá. Ponad obec prechádzajú dva diaľničné mosty, a to Most Dovalovec, ktorý patrí medzi najdlhšie na Slovensku, a Most Belá.

Martinček

Obec Martinček sa nachádza neďaleko mesta Ružomberok na výbežku dolomitského vrchu Mních. Kostol sv. Martina patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. Dookola kostola nájdete drevené striešky takzvané dášky. Sú to 3-5 metrové jamy ktoré v minulosti ale aj teraz slúžia na uskladňovanie úrody. Je ich tu celkovo 35. Z tohto miesta je možné vidieť aj hrad Likava.

Amfiteáter vo Východnej

Ľudové umenie a folklór sú neodmysliteľnou súčasťou našej kultúry. Vo východnej na Liptove sa v prvý júlový víkend každoročne koná v amfiteátri folklórny festival Východná. Jedná sa o najstarší a najrozsiahlejší festival tradičnej ľudovej hudby a tanca s medzinárodnou účasťou na Slovensku, ktorý sa koná od roku 1953. Budova vyhliadkovej veže Májka má výšku 28 metrov a je zasadená do lona Liptovskej krajiny s výhľadom na Vysoké Tatry s dominantou vrchu Kriváň.

Čičmany

Obec Čičmany leží v kotline Strážovských vrchov v okrese Žilina . Prvé zmienky o obci pochádzajú z matričnej listiny roku 1272. Známe sú svojou zachovalou ľudovou architektúrou. Preslávené hlavne svojou unikátnou, geometrickou výzdobou drevených stien domov. Väčšina je zdobená vápnom. Každý rok musia náter obnoviť.

Osturňa – Belianske Tatry

Osturňa je rázovitá obec na Zamagurí neďaleko Poľských hraníc. Toto miesto má niekoľko Naj. Najdlhšia potočná obec na Slovensku s dĺžkou 9,5 km. Najväčší „živý“ skanzen na Slovensku. Po celej dedine sú roztrúsené pôvodné goralské stavby so sedlovou strechou pokrytou šindľom, ktoré postupne opravujú a zveľaďujú. Celkovo ich je okolo 160 odkedy Osturňu v roku 1979 vyhlásili za Pamiatkovú rezerváciu. A pre mňa tretím Naj sú Najkrajšie výhľady na Belianske Tatry. Slnko, oblaky a končiare čnejúce do neba v každom ročnom období zahrajú rôzne tvary a farby. Rozhodne je to miesto, kde sa treba zastaviť a nájsť to, čo v dnešnej dobe potrebuje každý z nás.
error: Obsah je autorsky chránený !!