Obec Kvetnica

Kvetnica je obec južne od Popradu s bohatou históriou. Založená bola v roku 1881 vybudovaním prvej stavby určenej na kúpeľné a rekreačné účely. V roku 1889 bolo upravené okolie a neskôr vybudované kúpele, pošta, súkromné letohrádky a turistické ubytovne. V súčasnosti sa celá mestská časť využíva predovšetkým na liečenie respiračných chorôb a tuberkulózy. Nachádza sa tu pekný park s lesnými chodníčkami a jazierkom. Pamätihodnosti ako Kostol svätej Heleny, letohradok Vila Ráth z roku 1896 či starý kamenolom plný vody so saunou pri brehu lákajú návštevníkov. Množstvo turistických chodníkov a cyklotrás ponúka aktívny oddych v prírode. Kvetnica tak kombinuje liečivé účinky prírodných zdrojov s možnosťami športového a kultúrneho vyžitia.

Banská Bystrica Kalvária

Baroková Kalvária nad Banskou Bystricou sa nachádza na úpätí vrchu Urpín. Tvorí ju 8 kaplniek krížovej cesty, lipová alej a Kaplnka sv. Kríža. História tohto pútnického miesta sa datuje do druhej polovice 17. stor., kedy do mesta prišli pátri z rehole Spoločnosti Ježišovej, ktorí sa pričinili o obrodenie viery na tomto území. Obyvatelia mesta začali Kalváriu stavať v rokoch 1712-1713. Väčšia oprava Kalvárie bola realizovaná v rokoch 1902-1903. V novodobej histórii sa v roku 2007 začala generálna oprava historickej časti. V roku 2008 bol do veže vložený 80 kg zvon. Záverečnou časťou úprav bolo vybudovanie chodníkov a úprava terénu. Súčasťou historickej Kalvárie je aj tzv. Urpínska alej. Tvorilo ju 71 druhovo rozličných chránených stromov. Pokojné miesto s výhľadmi na Banskú Bystricu a Nízke Tatry je ideálne na prechádzky a ľahkú turistiku.

Hrnčiarska Ves

Obec Hrnčiarska Ves má bohatú históriu prepletenú hrnčiarstvom a keramikou. Archeologické nálezy dokazujú, že sa nachádza v okrese Poltár na Slovensku, kde sídlila pilinská kultúra z doby bronzovej. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1285 pod názvom Veľká Suchá. Vznikla okolo hradiska a bola vo vlastníctve šľachtických rodov ako Jánokyovci a Jákoffyovci. Obec Pondelok sa medzitým spomína v listinách z roku 1515. Jej obyvatelia boli známi výrobou škridiel a keramiky. V roku 1769 tu Gabriel Roth založil porcelánku, ktorá vyrábala majolikový riad a kachličky pre kaštiele. Obe obce sa v roku 1964 spojili a vznikla dnešná Hrnčiarska Ves. V jej erbe je výstižne vyobrazený hrnčiarsky kruh s keramickou nádobou, na Slovensku ojedinelý. Najpozoruhodnejšou stavbou obce je renesančný evanjelický kostol v časti Pondelok, pôvodne postavený v roku 1630 s predsunutou vežou. Rozšírením prešiel v rokoch 1695-97 a 1867. Neoklasicistický oltár je dielom L. Pitta z Rimavskej Soboty z roku 1886. Jeho ústredný obraz Premenenie, inšpirovaný Raffaelom, je od R. Fugerta. Baroková kazateľnica pochádza z konca 18. storočia. Segmentové oblúkové okná zvýrazňujú hladké fasády. Veža je orámovaná pilastrami a zakončená vežou, pod ktorou vedie drevená galéria. Kostol obklopuje obranný kamenný múr. Toto bohaté architektonické dedičstvo odráža hrnčiarsky odkaz mesta, ktorý […]

Artikulárny kostol v Dúžave

Dúžava, mestská časť Rimavskej Soboty na južnom Slovensku, je domovom pre pekne staručký drevený kostolík. Postavili ho pôvodne evanjelici v Selciach pri Poltári v roku 1786, hneď ako vyšiel Tolerančný patent Jožka Druhého a konečne mohli aj oni stavať svoje chrámy. No keď si Selčania postavili nový kostol, ten starý predali v roku 1807 za 450 zlatých do Dúžavy. Rozobrali ho, previezli a znova poskladali na novom mieste. Kostolík bol dlho v dosť biednom stave, takže v roku 2007 prebehla rozsiahla rekonštrukcia. Dnes sa v ňom konajú nielen evanjelické, ale aj katolícke bohoslužby. Táto zrubová stavbička so šindľovou strechou je od roku 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Turčianska Štiavnička

Turčianska Štiavnička má pútavú históriu. Táto obec v okrese Martin na Slovensku nesie stopy dávneho slovanského osídlenia. Prvá písomná zmienka z roku 1474 je domovom architektonických skvostov, ako je neogotické mauzóleum a kaštieľ rodiny Révayovcov uprostred anglického krajinného parku z prelomu 18. a 19. storočia. Obec je známa aj ako rodisko básnika Jána Kostru, v ktorého dome z obdobia okolo roku 1900 je dnes expozícia venovaná tejto literárnej osobnosti. Turčianska Štiavnička so svojím bohatým kultúrnym dedičstvom a spojením s ikonickým slovenským spisovateľom ponúka pútavý pohľad do minulosti regiónu.

Stredoveký opevnený kostol Rimavská Baňa

Obec Rimavská Baňa s bohatou banskou históriou a stredovekými architektonickými skvostami ponúka okno do povestnej minulosti Slovenska. Hoci dnes už nie sú žiadne aktívne bane, názov tejto osady prezrádza jej pôvod ako ťažobného uzla, ktorý sa datuje po stáročia. Rimavská Baňa sa nachádza v regióne Malohont a patrí k najstarším obciam tejto oblasti. Historické záznamy prvýkrát spomínajú „Baňu“ v dokumentoch z 13. storočia, keď osada získala mestské práva od kaločskej arcidiecézy – výsady potvrdené neskôr v roku 1278. Korunovačným klenotom obce je stredoveký opevnený evanjelický kostol, pozoruhodná románsko-gotická stavba z konca 13. storočia. Jeho starobylé múry chránia nádherné stredoveké fresky vo vnútri. Tento kostol je svedectvom stredovekého rozkvetu Rimavskej Bane, keď rozkvitala banská činnosť. Hoci tieto podniky už dávno zanikli, banícka línia dediny zostáva živá vďaka svojim pôsobivým historickým pamiatkam. Pre záujemcov o slovenskú históriu ponúka Rimavská Baňa obohacujúci pohľad do minulosti.

Liptovský Michal

V obci Liptovský Michal sa nachádza ranogotický kostol sv. Michala Archanjela, pôvodne postavený pred rokom 1300. Loď bola v druhej polovici 19. storočia značne prestavaná. Vnútri barokového hlavného oltára z roku 1765 je nový obraz sv. Michala Archanjela. Drevená zvonica zo 17. storočia tvorí bránu v múre cintorína a je zakončená cibuľovitou vežou. Spodná časť je murovanej konštrukcie. Samotný zvon bol odliaty v roku 1794. Tento historický kostol s pôvodom v stredoveku bol po stáročia s láskou udržiavaný a upravovaný, pričom si zachoval svoju impozantnú gotickú fasádu, zatiaľ čo interiér bol aktualizovaný ozdobnými prvkami baroka a 19. storočia. Pokračujúce využívanie a starostlivosť o tento kostol vytvára hmatateľné prepojenie medzi moderným Liptovským Michalom a jeho hlbokou minulosťou.
Mordá hodinka nad Banskou Štiavnicou

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica, najstaršie banské mesto na Slovensku, si vyslúžilo prezývku „strieborné mesto“ vďaka bohatým náleziskám striebornej a zlatej rudy ukrytých pod okolitými Štiavnickými vrchmi. Tieto drsné kopce, tvorené starými sopkami, sú teraz kolískou pokojných nádrží známych ako „tajchy“, ktoré kedysi poháňali bane. V samotnom meste dominuje sakrálna baroková architektúra Trojičnému námestiu s morovým stĺpom a opevneným Starým zámkom, ktoré pútajú najviac obdivu. Zdobené stanovištia Kalvárie pod holým nebom pozývajú na rozjímanie, zatiaľ čo Salamandrové dni začiatkom septembra prinášajú kostýmované sprievody zobrazujúce časy slávy mesta. História tu však stále žije a cestujúcim ponúka možnosť preskúmať stredoveké bane a nasať panenskú atmosféru tohto miesta svetového dedičstva UNESCO. S turistickými chodníkmi vinúcimi sa kopcami a rôznymi možnosťami ubytovania v meste je Banská Štiavnica ideálnou základňou na spoznávanie baníckeho dedičstva Slovenska.

Horná Lehota

Obec Horná Lehota má bohatú históriu siahajúcu až do 15. storočia, no jej presný pôvod zostáva zahalený rúškom tajomstva. Obec sa nachádza v drsnom regióne Oravy a rozprestiera sa v nadmorskej výške 520 až 1050 metrov nad morom. Krajinu tvorí niekoľko architektonicky významných budov, ale žiadna nie je taká vzácna ako renesančný kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý bol v roku 1963 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Kostol prežil roky chátrania, jeho plechová strecha na pokraji zrútenia, no vďaka štátnym dotáciám a súkromných darov, je teraz obnovená. Kostol pôvodne postavený v roku 1620 ako súkromná kaplnka veliteľom stráže Oravského hradu Jurajom Abaffym a svojou mohutnou vežou zdobenou kamennou výzdobou je príkladom renesančnej estetiky. Loď si zachovala pôvodný drevený kazetový strop a vzácne nástenné maľby z roku 1627, ako aj píšťalový organ na západnej stene. Pod ním sa nachádza krypta rodiny Abaffyovcov. V interiéri sa nachádzajú aj nádherné neskororománske maľby zo 17. storočia a dekoratívne drevené panely z rokov 1627 a 1691. Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý sa týči na kopci nad obcou a severne susedí s cintorínom, je svedectvom dedičstva predkov Hornej Lehoty a pamätníkom jeho odhodlaného života.

Tatranská Javorina

Tatranská Javorina je pôvabná podhorská obec ležiaca na severe krajiny neďaleko poľských hraníc, len 11 km od Ždiaru. K obci patria obce Lysá Poľana a Podspády. V okolitých lesoch kedysi dominoval javor platan, ktorý pravdepodobne inšpiroval názov dediny odvodený od tohto stromu. V obci sa nachádza niekoľko zaujímavých miest, vrátane bývalých rekreačných zariadení pre štátnych úradníkov, poľovnícky zámoček patriaci kniežaťu Hohenlohe, a predovšetkým veľkolepý drevený rímskokatolícky kostol sv. Anny. Kostol bol postavený v roku 1903 na objednávku Kristiána Hohenloheho a je ústredným bodom obce. Svätá Anna ako patrónka lesníkov vhodne bdie nad týmto spoločenstvom usadeným v prekrásnych lesoch Slovenska.
TOPlist